Współczesne kuchnie to nie tylko pomieszczenia, gdzie się gotuje, ale i serce całego domu. W kuchni pije się poranną kawę, je wspólne obiady, dzieli wrażeniami z minionego dnia, snuje rodzinne plany. Do kuchni coraz częściej zaprasza się też znajomych, przyjaciół i rodzinę. Nic więc dziwnego, że kuchenne wnętrza chce się wyposażyć w piękne meble i estetyczne sprzęty. Jednak jakość i estetyka kosztują. Ile trzeba przeznaczyć na remont kuchni? Koszty to kwestia indywidualna, jednak zanim się zaplanuje renowacje kuchennego wnętrza, warto poznać ceny poszczególnych elementów wyposażenia. Dziś odpowiadamy na pytanie, ile kosztuje zlew kuchenny i co wpływa na jego cenę?

Zlew to sprzęt, z którego korzysta się codziennie. Służy on nie tylko do mycia naczyń, ale także do obróbki produktów spożywczych. Krojenie, siekanie, odsączenie, obieranie bezpośrednio na zlewozmywaku jest o wiele wygodniejsze niż bez niego. Aby jednak praca na zlewie kuchennym była wygodna, trzeba postawić na ergonomiczny i funkcjonalny model. Ważna jest również trwałość zlewu. Dobrej jakości sprzęt powinien służyć przez lata i być odporny na wszystkie niebezpieczeństwa grożące w kuchni np. nagłe zmiany temperatury (szoki termiczne), kontakt z barwiącymi substancjami, uderzenia. Dla pań domu ważne jest również łatwe utrzymanie zlewu w czystości. Wydaje się, że sprzęt o takich cechach to ten do zadań specjalnych, a więc drogi. Czy faktycznie tak jest? Ile kosztuje zlew kuchenny?

Co wpływa na cenę zlewu?

Na ceny zlewozmywaków kuchennych wpływa wiele elementów. W głównej mierze uzależnione są one od marki producenta, a także materiału wykonania. Oprócz tego istotne znaczenie dla ceny zlewozmywaków kuchennych ma rodzaj wykończenia, wymiary, liczba komór, dodatkowe wyposażenie i akcesoria. Co natomiast ma mniejsze znaczenie przy koszcie zlewu do kuchni? Na przykład kolor. W Primagran wszystkie kolory zlewozmywaków z danego modelu są dostępne w tej samej cenie. Oznacza to, że ten sam koszt trzeba ponieść zarówno przy zakupie klasycznego zlewu białego, jak i supermodnego zlewozmywaka czarnego.

Ile kosztuje zlew kuchenny?

Koszt zlewozmywaka bezpośrednio połączony jest z materiałem ich wykonania. Najtańsze są zlewy chromowane, czyli metalowe. Jednak ze względu na swoje właściwości coraz rzadziej goszczą one w polskich kuchniach. Zlewozmywaki metalowe można kupić już od 100 złotych. Są to zazwyczaj proste modele kompaktowe o standardowym gładkim wykończeniu. Droższą alternatywą są zlewozmywaki ze stali emaliowanej. Mimo że ich cena jest wyższa niż tradycyjnego zlewu ze stali szlachetnej, to nadal są one niskobudżetowym rozwiązaniem.

Szukając trwalszych, a jednocześnie bardziej nowoczesnych rozwiązań do kuchni, sięga się po zlewozmywaki z tworzyw sztucznych oraz ceramiki. Koszty zlewozmywaka wykonanego z tych materiałów są jednak wysokie. Podobnie wyglądają ceny zlewozmywaków szklanych lub kamiennych. Tutaj koszt zakupu często oscyluje w okolicach tysiąca złotych i jest to cena bez akcesoriów.

Cena zlewozmywaków granitowych

Kompromisem pomiędzy tanim zlewozmywakiem stalowym a drogim ceramicznym czy szklanym, jest zlew kuchenny granitowy. Wykonywany jest on z granitu, a dokładnie z żywic syntetycznych i minerałów takich jak granit, kwarc czy krzem. Dzięki temu są one niezwykle odporne na odbarwienia, uderzenia, uszkodzenia mechaniczne czy działanie wysokiej temperatury i substancji chemicznej. Występują one w wielu kolorach. Ich zaletą jest też dobry stosunek ceny do jakości. Cena zlewozmywaków granitowych zaczyna się od ok. 250 złotych. W Primagran w tej cenie można nabyć jednokomorowy zlewozmywak Ryga, który sprawdzi się zarówno w niewielkich kuchniach i aneksach, jak i w pomieszczeniu, gdzie głównym sprzętem do zmywania jest zmywarka do naczyń.

Liczy się wielkość

Szukając odpowiedzi na pytanie, od czego zależy cena zlewu, trzeba też pod uwagę wziąć wielkość i kształt zlewozmywaka. Niskobudżetowy wybór to małe zlewozmywaki, posiadające jedną komorę i niewyposażone w ociekacz. W przypadku zlewów granitowych taki model można kupić za ok. 300 złotych. Ceny zlewozmywaków kuchennych jednokomorowych z ociekaczem to ok. 350-400 złotych, w zależności od modelu.

Cena zlewozmywaków kuchennych uzależniona jest też od kształtu. Okrągłykwadratowy czy prostokątny zlew to standard. Jednak, jeśli ma się kuchnie trudno ustawną i chce w niej zastosować zlewozmywak montowany w szafce narożnej, to trzeba przygotować się na wydatek rzędu 500 złotych w górę.

Gdzie kupić zlew kuchenny?

Materiał wykonania to nie jedyny element, który ma wpływ na cenę. Istotna jest również marka zlewozmywaków. Zlewy z (pozornie) trwałych tworzyw, ale niewiadomego pochodzenia, można kupić tanio. Jednak niska cena zazwyczaj odbija się na jakości. To, dlatego najlepiej stawiać na sprzęty sprawdzonych producentów, którzy mogą pochwalić się licznymi opiniami rzeczywistych użytkowników. Cena 400-500 złotych za zlew o standardowych wymiarach renomowanego producenta nie powinna nikogo zdziwić. Jeśli swoje poszukiwania zawęzi się tylko do luksusowych marek, to pułap cenowy automatycznie się zwiększa i wynieść może nawet kilka tysięcy złotych. Jedne z droższych zlewozmywaków kuchennych osiągają ceną nawet 10 tysięcy złotych.

W Primagran proponujemy zlewozmywaki granitowe na każdą kieszeń. Klientom oferujemy zlewy w przedziale cenowym od 250 do 500 złotych. Dodatkowy koszt stanowią akcesoria takie jak syfondozownik na płyn do mycia naczyń czy bateria kuchenna. Na cenę zlewu granitowego w Primagran zupełnie nie ma wpływu kolor (do wyboru: biały, szary, beżowy, grafitowy oraz czarny) oraz ilość otworów montażowych. Te wykonywane są bezpłatnie na życzenie klienta. Dodatkowe otwory pozwalają zamontować akcesoria takie jak dozowniki na mydło czy pokrętło od syfonu automatycznego.

Primagran to polski producent zlewów do kuchni. Siedziba oraz hala produkcyjna mieści się w Żuławkach pod Gdańskiem. Zamawiając zlew granitowy Primagran, ma się gwarancje wysokiej jakości produktu od znanego – polskiego producenta.