Styl eklektyczny to jeden z tych najpowszechniejszych. Dlaczego? Bo łączy wszystkie inne style, nurty i tradycje.  Występuje on nie tylko w aranżacji wnętrz, ale i w architekturze. Wbrew pozorom z eklektyzmem spotykamy się na co dzień. Jego przykładem jest, chociażby wszystkim znana wieża Eiffla, która łączy w sobie styl wiktoriański i gotycki. Styl eklektyczny często gości też w domowych wnętrzach np. w kuchniach. Wnętrza zaaranżowane na tę modłę oznaczają, że liczy się w nich tylko gust i wyobraźnia projektującego. Jak łączyć „stare” i „nowe” i sprawić by eklektyczna kuchnia zachwycała?

Kuchnia eklektyczna to idealne rozwiązanie dla osób, które mają dość sztampowych aranżacji, nie lubią działać według schematów i jasno wyznaczonych zasad w urządzaniu wnętrz. Eklektyzm pozwala łączyć wszystkie ulubione motywy, meble, kolory i wzory w ten sposób, aby w kuchni zapanowała harmonia. Aranżacja kuchni eklektycznej to także pomysł na szybką zmianę stylu wnętrza i to bez trudnej reorganizacji czy kosztownego remontu.

Kuchnie eklektyczne: stare czy nowe?

Styl eklektyczny przeżywa swój renesans, ale znany jest nie od dziś. Pojęcie eklektyzmu znane jest już od starożytności i co ciekawe na początku nie nawiązywało do aranżacji wnętrz, ale do filozofii. Jego znaczenie było jednak podobne i oznaczało połączenie różnych nurtów. W architekturze (również i w architekturze wnętrz) eklektyzm zagościł dopiero w połowie XIX wieku. Pokochali go przede wszystkim Europejczycy, dopiero później dotarł za ocean. Na początku styl eklektyczny polegał na bezkarnym łączeniu różnych rozwiązań, z czasem jednak nabrał pewnego ładu i porządku. Dziś poznać można go po odważnych połączeniach tego, co stare z tym, co nowe. W eklektycznej kuchni nie brakuje barokowych krzeseł zestawionych ze sprzętem AGD w nowoczesnym designie.

Po czym poznać kuchnię eklektyczną?

Kuchnia w stylu eklektycznym zawsze jest modna, a przy tym niezwykle charakterystyczna. Jej zaaranżowanie nie powinno sprawić wiele problemów – może tego dokonać laik. Należy jednak pamiętać, że chociaż eklektyzm łączy w sobie wiele różnych stylów, nurtów i rozwiązań, to nie oznacza to, że połączenia te mogą być pozbawione zamysłu, myśli przewodniej, czy koncepcji. Pomysł na kuchnię eklektyczną nie określają jednak sztywne ramy czy zasady, a inwencja autora projektu.

Przede wszystkim kuchnia eklektyczna lubi szokować. Prowansalskie meble i pałacowy żyrandol, a może minimalistyczna kuchnia pełna kolorów – te rozwiązania zdają się wykluczać, ale w eklektyzmie wszystko jest możliwe. Kolory i wzory zestawia się według własnego uznani, materiały wykończeniowe łączy według sobie tylko znanego klucza, style luźno przeplata ze sobą. Dzięki temu kuchnia w stylu eklektycznym to pomieszczenie pełne indywidualizmu, spersonalizowane, wyrażające domowników.

Tutti-frutti, czyli jak uniknąć kiczu w kuchni eklektycznej?

Wydawać by się mogło, że zaaranżowanie kuchni w stylu eklektycznym to nic trudnego wszak wystarczy połączyć to, co we wnętrzach podoba się najbardziej. Nic jednak mylnego. Jedną z najczęstszych pułapek tego nurtu aranżacyjnego jest kicz. Bardzo łatwo popaść w przesadę, zatracić się w proporcjach, ilości dodatków czy elementach z różnych bajek. Niestety dla zwolenników kuchni eklektycznej nie mamy dobrej wiadomości: gustowne wnętrze nie powstanie z jednego, sprawdzonego przepisu. Urządzając je, trzeba kierować się wyczuciem smaku i intuicją, a także (mimo że eklektyzm za nimi nie przepada) kilkoma sprawdzonymi zasadami.

Co i jak łączyć w kuchni eklektycznej?

Kuchnia eklektyczna lubi różnego rodzaju połączenia. Jeśli nie jesteś projektantem wnętrz i dopiero stawiasz pierwsze kroki w łączeniu stylów, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Co więc ze sobą łączyć we wnętrzach w stylu misz-masz?

  • Nowe ze starym – to najbezpieczniejsze połączenie i sprawdzony sposób na mieszanie nurtów; w kuchni eklektycznej można zestawiać nowoczesne sprzęty AGD z babcinymi kredensami; czy secesyjny stół z ludwikowskimi krzesłami jadalnymi;
  • Styl ze stylem – surowość stylu skandynawskiego z błyskiem glamour, a może minimalizm z prowansalskimi dekoracjami lub rustykalne rozwiązania z loftowym charakterem industrialnych wnętrz? Eklektyzm pozwala miksować style w dowolny sposób; aby jednak nie popaść w przesadę, dobrze wybrać wspólny mianownik np. wzór lub kolor; idealnym polem do popisu przy miksowaniu stylów będzie biała lub szara kuchnia eklektyczna; klasyczny kolor bazowy pozwala na tworzenie ciekawych zestawień kolorystycznych i dobieranie oryginalnych dodatków i akcesoriów z różnych nurtów;
  • Stonowane z ekstrawaganckim – delikatna porcelana na obrusie w cętki; a może szklane patery na półeczce z blaszanych rurek? Subtelność i ekstrawagancja w eklektyzmie idą ze sobą w parze; we wnętrzach dobrze jest zaskakiwać rozmaitością form i faktur, a także nie bać się odważnych połączeń;
  • Kolor z kolorem – róż i czerwień, brąz i czerń, fiolet i pomarańcz – tylko na pierwszy rzut oka te kolory do siebie nie pasują, jednak w połączeniu z białą kuchnią eklektyczną będą wyglądać ciekawie i niebanalnie; dodatki w intensywnych kolorach dobrze prezentują się na tle pastelowych, jasnych ścian.

Kuchnia eklektyczna: aranżacje i zdjęcia

Niespokojne i artystyczne dusze, którym marzy się oryginalna kuchnia, pomysły na eklektyczną przestrzeń mogą podpatrzeć na naszym Instagramie. Inspiracji i rekomendacji, a przede wszystkim zdjęć nie brakuje również na Pintereście. Pokazujemy tam, jak wygląda biała kuchnia eklektyczna oraz czego można spodziewać się po szarej kuchni w stylu eklektycznym. Mnogość pomysłów i rozwiązań sprawia, że nawet amator stworzy gustowne wnętrze, któremu daleko będzie do kiczu.