Meble kuchenne do sufitu to coraz powszechniejsze rozwiązanie. Stosuje się je nawet w małych kuchniach, czy tych urządzonych pod skosami. Meble kuchenne do samego sufitu pasują zarówno do dużych, otwartych przestrzeni, jak i niewielkich aneksów kuchennych, gdzie ważne jest optyczne powiększenie wnętrza. Czy jednak meble kuchenne od podłogi do sufitu to praktyczne rozwiązanie? O czym trzeba pamiętać, decydując się na taki rodzaj zabudowy?

Meble kuchenne w zabudowie do sufitu to sposób na niewielką kuchnię, w której brakuje miejsca na przechowywanie. W ofercie producentów zabudowy meblowej znaleźć można coraz więcej mebli tego typu i to stworzonych na różny styl. Odmienny design, wzory i kolory pozwalają zastosować szafki kuchenne do sufitu w każdej kuchni. Można więc nabyć meble na styl rustykalny, nowoczesny czy industrialny. Bez względu na wygląd zabudowy zawsze pozostaje ona funkcjonalna i praktyczna, a także pozwala zagospodarować przestrzeń kuchni w sposób maksymalny.

Praktyczne meble kuchenne zabudowane do sufitu

Zadając sobie pytanie, czy zabudowa do sufitu to dobry pomysł, czy nie przede wszystkim trzeba przyjrzeć się konkretnym modelom szafek. Najlepsze są meble zawierające szafki, mogące pomieścić drobne sprzęty AGD np. mikrofalówkę czy ekspres. Dzięki temu można oszczędzić miejsce na blacie. Za funkcjonalne rozwiązanie uważa się też meble ze wbudowanym okapem. Coraz częściej stosuje się też systemy szafek otwieranych do góry, dzięki temu dostęp do wysoko położonych półek jest znacznie łatwiejszy.

Meble kuchenne do sufitu: zalety

Meble kuchenne do sufitu zyskują zarówno opinie pozytywne, jak i negatywne. Ich zwolennicy podkreślają, że pozwalają one rozwiązać za jednym razem kilka problemów aranżacyjnych. Jako podstawowe zalety tego rozwiązania wymienia się:

  • Łatwość utrzymania zabudowy w czystości; pozbycie się dodatkowej płaskiej przestrzeni nad górnymi szafkami eliminuje miejsca, gdzie może gromadzić się kurz i brud;
  • Wprowadzenie do kuchni charakteru nowoczesności, lekkości i zwiewności; wynika to z tego, że wszystkie akcesoria i przedmioty są pochowane w zamkniętych półkach, usuwając bałagan z blatów roboczych; 
  • Zyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowania rzeczy; w górnych szafkach można gromadzić przedmioty rzadko używane lub te, do których dostępu nie powinni mieć najmłodsi domownicy.

Meble kuchenne do sufitu: wady

Chociaż meble kuchenne zabudowane do sufitu jawią się jako idealne wykończenie kuchni, to trzeba pamiętać o ich wadach. W opiniach na temat tego typu zabudowy często pojawia się zarzut, że wysokie szafki są niepraktyczne. Umieszczone wysoko nad ziemią, utrudniają dostęp do zgromadzonych w nich rzeczy, aby je wyciągnąć, trzeba korzystać z drabinek czy schodków, które trzeba dodatkowo zakupić. Kolejnym zarzutem jest to, że zabudowa do sufitu to nie najlepsze rozwiązanie dla małej kuchni. Wysoka zabudowa ma optycznie zmniejszać jej przestrzeń, szczególnie jeśli fronty szafek są ciemne. Wiszące szafki mają być też „ciężkie” i przytłaczać.

Meble kuchenne do sufitu: cena

Cena tego typu zabudowy zależy od tego, czy zdecyduje się na zakup mebli z katalogu, czy na wykonanie ich na wymiar. Gotowe projekty są tańsze niż te na indywidualne zamówienie. Na koszt zakupu zabudowy wpływa też materiał wykonania oraz wykończenie i dodatkowe akcesoria takie jak kosze cargo. Standardowo cena zabudowy kuchennej do sufitu nie różni się od kosztów zakupu tej tradycyjnej.

Meble kuchenne do sufitu: zdjęcia, trendy, wzory i kolory

Wybierając meble do kuchni, nie można też pominąć kwestii ich wyglądu. Meble kuchenne od podłogi do sufitu sprawdzą się jako dopełnienie każdego stylu aranżacyjnego. Można zastosować je w kuchni skandynawskiej, glamour czy industrialnej. Obecnie najmodniejszym rozwiązaniem jest zabudowa matowa lub półmatowa z górnymi frontami w innym kolorze niż te dolne. Szafki górne mają jaśniejszy odcień od dolnych – najczęściej górna zabudowa jest biała. Ciekawym wyborem są też meble do sufitu, w których górne szafki zaaranżowane są na modłę nowoczesną (gładkie fronty), natomiast dolne to meble klasyczne o profilowanych frontach.

Osoby, którym podobają się ciemne kolory, powinny pamiętać, że takie odcienie najbezpieczniej jest do kuchennej zabudowy do sufitu wprowadzać tylko w dolnej części, a górną pozostawić jasną. W ten sposób uniknie się zaburzenia ciężkości w odbiorze poszczególnych brył. Dobrze jest też przy ciemnych meblach unikać dodatkowych frezowań i ozdobników, które przytłaczają wnętrze oraz pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między szafkami dolnymi a górnymi.

Z zabudowy do sufitu nie trzeba też zrezygnować, urządzając kuchnię na poddaszu. Do takich wnętrz tworzy się specjalne meble kuchenne do skośnego sufitu. Wykonywane są one na wymiar. Ich wymiary, sposób otwierania i zamykania dopasowane są do skosów pod sufitem, dzięki czemu korzystanie z nich nie sprawia problemów.

Kuchenna zabudowa do sufitu daje możliwość ciekawej aranżacji wnętrza. Nabiera ono reprezentacyjnego, wręcz salonowego charakteru. Po szafki do sufitu warto sięgać głównie wtedy, gdy kuchnia połączona jest z salonem/pokojem dziennym. Meble kuchenne, szafki do sufitu najlepiej wybierać w jasnych kolorach, które dodatkowo będą powiększać optycznie wnętrze i pozwolą uniknąć uczucia przytłoczenia.