Na wygląd kuchni, a także jej praktyczność wpływa wiele elementów. Niektóre z nich są niedoceniane i traktowane po macoszemu, a o tym, jak są ważne, panie domu przekonują się dopiero na etapie użytkowania kuchennego wnętrza. Jednym z czynników decydujących o estetyce i funkcjonalności przestrzeni są półki w kuchni. Mogą przybierać one różne formy od tradycyjnych drewnianych, przez wiszące, aż do modnych półek otwartych. Poznaj pomysł na półki w kuchni!

Półki wiszące do kuchni można dopasować do wielu aranżacji. Będą one dobrze czuć się we wnętrzach nowoczesnych. Tradycyjnych, jak i stylizowanych. Decydując się jednak na wprowadzenie półeczek do kuchni, trzeba zadbać o ich wykończenie, proporcje, dokładne mocowanie i design. To właśnie pomysł na półki w kuchni w dużej mierze decyduje, czy przestrzeń nabierze charakteru minimalistycznego loftu, industrialnego wnętrza, nowoczesnego kuchennego laboratorium czy rustykalnej kuchni babci.

Czy w kuchni potrzebne są półki?

Półki w kuchni to jeden z istotniejszych elementów umeblowania. Sprawiają, że przestrzeń jest bardziej funkcjonalna, a także ładniejsza. Kuchenne półeczki to znakomite miejsce na wyeksponowanie elementów dekoracyjnych, a także praktycznych gadżetów. To, gdzie umieści się szafki, zależy od układu pomieszczenia. Można powiesić je nad blatem, zlewozmywakiem czy kuchenką. Pozwolą one też zagospodarować wolny i trudno ustawny kąt w kuchni.

Dziś półki do kuchni występują w wielu postaciach i wariantach. Nieograniczone możliwości pozwalają tworzyć niebanalne projekty i sprawiają, że nie trzeba ograniczać się jedynie do prostych drewnianych szafek.

Półki w nowoczesnej kuchni

Styl nowoczesny w kuchni to modne rozwiązanie już od kilku lat. Wbrew powszechnemu przekonaniu wnętrza modern nie muszą rezygnować z dekoracji, jakimi są półeczki kuchenne. Oszczędna forma stylu wymaga jednak, aby półki były maksymalnie funkcjonalne i minimalistyczne. Idealne półki w nowoczesnej kuchni to te najprostsze, mocowane bez widocznych wsporników, o szerokości co najmniej 5 cm. Dobrze jest też wybierać szafki wykonane z materiałów już obecnych w kuchni np. takich, które wykorzystane zostały jako blat kuchenny.

Półki do kuchni w stylu industrialnym

Półki wiszące mogą stanowić uzupełnienie kuchni industrialnej. Do pofabrycznych przestrzeni idealnie pasują betonowe półki, a także hit ostatnich sezonów rurowe konstrukcje przypominające otwarte szafki. Jeśli chce się ocieplić wnętrze i dodać mu nieco przytulności warto sięgnąć po półki drewniane do kuchni. Gruba i szorstka deska będzie idealnym miejscem, aby zaprezentować kolekcje industrialnych kuchennych dekoracji.

W jakiej kuchni sprawdzą się drewniane półki?

Jednymi z najpopularniejszych rodzajów półek w kuchni są te wykonane z drewna. Dobrze współgrają one ze stylami tradycyjnymi: klasycznym, vintage, rustykalnym. Półki drewniane do kuchni uzupełnione o gięte wsporniki pozwalają wprowadzić do wnętrza swojski i naturalny klimat.

Alternatywą dla drewnianych szafek w kuchniach rustykalnych czy shabby chic są metalowe półeczki o ażurowych wzorach. Niewiele mają one wspólnego z minimalizmem i oszczędnością formy, zachwycają zdobieniami i detalami. W stylizowanych wnętrzach nie może zabraknąć nie tylko półeczek, ale i dekoracji stawianych na nich. Ozdoby do kuchni na półkę to różnego rodzaju naczynia np. filiżanki, imbryki czy patery.

Pomysł na półki w kuchni

Pomysłów na wiszące półeczki kuchenne nie brakuje. Dziś ten element wyposażenia kuchni nie musi być nudny. W sklepach meblowych można znaleźć ciekawe i oryginalne propozycje, a jeśli żadne nie przypadną do gustu – półki wiszące do kuchni można wykonać na zamówienie według własnego projektu. Jakie są najpopularniejsze pomysły na półki w kuchni?

  • Szafki z kilkoma poziomami – wyróżniają się różnymi wysokościami i rozmiarami; najczęściej wykonywane są z drewna, ale mogą być też metalowe czy pokryte niewielkimi płytkami ceramicznymi; wiszące półki do kuchni z kilkoma poziomami dostępne są w wersjach jednokolorowych oraz wielobarwnych, które przyciągają wzrok i nadają charakteru każdemu wnętrzu;
  • Półki nad blatem kuchennym – to najpopularniejsze rozwiązanie; umieszcza się je po jednej stronie blatu roboczego; ten zabieg polecany jest do małych kuchni, ponieważ optycznie je powiększa; pasują też do trudno ustawnych pomieszczeń; zamontowane nad blatem półeczki zapewniają dodatkową przestrzeń do przechowywania; mogą one zastępować zabudowę szafkową, tworząc tym samym nowoczesną przestrzeń o ciekawych walorach wizualizacyjnych;
  • Półki wnękowe – chcąc uzyskać nowoczesny efekt aranżacyjny, warto ukryć kuchenne półeczki we wnękach; powiększą one optycznie przestrzeń, a jednocześnie nie będą się wizualnie odznaczać od zabudowy meblowej; półki wnękowe to również oszczędność miejsca, które trzeba byłoby poświęcić na powieszenie półek lub szafek;
  • Panele ścienne – ich zaletą jest to, że dają możliwość rozmieszczenia kilku półek w różnych konfiguracjach i zestawieniach; panel można umieścić na długości całej ściany.

Półki zamiast górnej zabudowy

Moda na kuchnię bez górnych szafek zatacza coraz szersze kręgi. Z górnej zabudowy rezygnują już nie tylko posiadacze małych kuchni i aneksów, ale wszyscy ci, którzy marzą o nowoczesnym i stylowym wnętrzu kuchennym. Otwarte półki traktowane są jako miejsce do przechowywania nie tylko dekoracji, ale i kuchennych naczyń, których używa się na co dzień. Można na nich ustawić szklanki, kubki, filiżanki, talerze czy słoiczki z przyprawami. Otwarte półki w kuchni to nie tylko przepis na optyczne powiększenie wnętrza, ale i szybkie zmiany aranżacyjne, aby odświeżyć przestrzeń, nie trzeba reorganizować całej kuchni, a jedynie wymienić trzymane na półkach ozdoby.

O czym pamiętać montując otwarte półki w kuchni?

Półeczki do kuchni powinny nie tylko pasować do stylu aranżacyjnego, ale i sposobu wykończenia ściany. Wiszące, otwarte szafki dobrze wyglądają na wyrazistym tle np. ścianie z płytek metro, surowej cegły czy dekoracyjnego tynku. Można też je powiesić na gładkiej ścianie pomalowanej farbą lub wyklejoną tapetą w delikatne wzory. 

 Po otwarte półki można sięgnąć bez względu na styl aranżacji kuchni. Wybierając je, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale i funkcjonalność oraz dokładnie zaplanować miejsce montażu. Jeśli mają one przede wszystkim eksponować dekoracje, to warto je umieścić w widocznym miejscu, natomiast półki do przechowywania najlepiej zamontować w ciągu roboczym. Prawidłowo zaplanowany układ półek będzie mógł zastąpić górną zabudowę mebli kuchennych lub służyć jako namiastka niewielkiej spiżarni.