Rok 2020 trwa w najlepsze. Okrągła cyfra sprzyja podsumowaniom, zestawieniom i postanowieniom. Nic więc dziwnego, że w naszej instagramowej ankiecie jako plan na 2020 rok najczęściej wskazywaliście remont kuchni. Aby był on udany i spełnił wasze wymagania o idealnym wnętrzu, postanowiliśmy zebrać najgorętsze trendy w aranżacji kuchni 2020. Co w trawie piszczy w zakresie modnych kuchni 2020? Jakie rozwiązania będą absolutnym hitem, a których lepiej unikać? Zobacz, jak zaaranżować modną kuchnię w 2020 roku.

Otwórz się na salon!

Trend ten obserwuje się już od kilku lat. Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe go uwielbia, a projektanci chwalą za praktyczność i funkcjonalność. O czym mowa? O kuchniach połączonych z salonem i jadalnią. W roku 2020 absolutnym passe będzie kuchnia zamknięta.

Decydując się na otwartą kuchnię, trzeba jednak pamiętać, że powinna ona harmonijnie łączyć się z pokojem dziennym czy jadalnią. Całość aranżacji musi być spójna i pasować do siebie zarówno pod względem stylu, jak i kolorystyki. Aby uzyskać taki efekt, można zastosować m.in. identyczne deski podłogowe czy płytki ceramiczne w części kuchennej i wypoczynkowej lub ten sam kolor ścian. W modnych kuchniach 2020 również meble powinny wpisywać się w salonowy klimat – najlepiej, jeśli mają one ten sam styl, kolor i rodzaj wykończenia co te salonowe.

Koniecznie z wyspą

Wyspa w kuchni modna jest już od wielu sezonów, jednak w 2020 roku będzie absolutnym must have. Projektanci podpowiadają, że modne wyspy kuchenne to te proste w formie, bez uchwytów, w ciekawym kolorze i wykonane ze szlachetnych materiałów. W projektach kuchni w 2020 roku przede wszystkim pojawiają się wyspy cięte w prostopadłościany stworzone z naturalnego marmuru, granitu, drewna i metalu. Szukając niskobudżetowych opcji, warto swój wzrok skierować na popularne płyty meblowe i okleiny imitujące marmur.

Minimalizm w modzie

Kolejny gorący trend kuchni 2020 to minimalizm. Radzi on raz na zawsze pożegnać się z nadmiarem dekoracji, bibelotów i akcesoriów, a także zrezygnować z przechowywania ich na blatach roboczych. Dla niezbędnych akcesoriów należy znaleźć miejsce w ukrytych schowkach, szufladach lub spiżarni. Co ciekawe, w 2020 roku za passe uważa się kuchenną zabudowę z otwartymi półkami. Zastępują je meble z całkowicie gładkimi i zamkniętymi frontami – najlepiej o dużych rozmiarach.

Inspirując się minimalizmem, w modnych wnętrzach 2020 pojawia się też nowy styl aranżacyjny. Japandii znany jest już od kilku lat, ale to w tym sezonie ma królować w domach i mieszkaniach. Łączy on w sobie styl skandynawski i japońską zasadę wabi-sabi. Oznacza to, że w kuchennych wnętrzach dominuje funkcja i forma, a nie detale. Styl ten lubuje się w pastelowych barwach, naturalnych materiałach, funkcjonalności i praktyczności. A co projektanci oferują tym, których chłodne wnętrza nie są drugim „ja”?

Powrót do przeszłości

Równie modny, jak minimalizm w 2020 roku będzie styl mid-century. Jego założeniem jest powrót w realizacjach do stylistyki lat 50. i 60. XX wieku. We wnętrzach urządzanych na tę modłę dominują nieskomplikowane linie i proste kształty, prostota i elegancja, szlachetne materiały, organiczne i ekologiczne rozwiązania, handmade, rattan i rafii. Chcąc wprowadzić styl mid-century do kuchni bez remontu, warto jedynie wymienić przede wszystkim oświetlenie. Najlepiej postawić na duże lampy w odcieniach złota, zieleni, czerwieni, granatu czy barwy musztardowej. Można też pokusić się o wprowadzenie do pomieszczenia tekstyliów – ciężkich, ale miłych w dotyku materiałów w desenie w kratkę, przeplatanki czy motywy geometryczne. Firany czy tapicerowane krzesła idealnie oddadzą klimat panujący w mieszkaniach połowy XX wieku.

Modne meble do kuchni 2020

W 2020 roku z aranżacji znika biel na wysoki połysk. Zamiast niej projektanci stawiają na odważne i charakterystyczne kolory. Na topie są meble w ciemnych odcieniach inspirowanych naturą np. matowa czerń, grafit, zgaszona czerwień, zieleń w odcieniu szafirowym, szałwiowy czy brązowo -miętowy, bordo, beże, odcienie kawy z mlekiem, czekolady czy ciemnego drewna orzechowego. Nadal modne będą też kuchnie granatowe, szczególnie te z portugalskimi płytkami azulejos czy zdobieniami z chińskiej porcelany. Kolorytem dobrze będą komponować się z kolejnym aranżacyjnym hitem 2020 roku, czyli metalicznymi odcieniami złota, miedzi, mosiądzu, blachy i stali nierdzewnej. 

Same kolory to jednak nie wszystko. Zabudowa kuchenna na topie to ta prosta i elegancka. Do lamusa odchodzą wszelkie zdobienia i frezy charakterystyczne dla kuchni klasycznych i rustykalnych. Nie modny będzie też wysoki połysk. W 2020 roku kuchenna zabudowa ma gładkie fronty o matowym wykończeniu, obite blachą, imitujące wygląd kamienia naturalnego lub drewna z wypukłą fakturą o geometrycznych wzorach.

Materiały wykończeniowe do modnej kuchni

Połączenie kuchni z salonem niemal wymusza, aby zastosowane w nich materiały nie odbiegały od tych wykorzystywanych w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Muszą więc być one luksusowe, eleganckie, trwałe i oryginalne. Warunki te spełniają cieszący się od lat popularnością marmur, ciekawy granit lub kamień dekoracyjny. Z materiałów tych wykonywane będą blaty, które najlepiej jest utrzymywać w kolorze ulultramarynowej skały lapis lazuli, fioletowego ametystu czy zielonego labradorytu lub amazonitu.

W modnej kuchni 2020 nie zabraknie też miejsca na drewno, szczególnie to pochodzące z luksusowych gatunków m.in. orzecha włoskiego czy jesionu europejskiego. Wykorzystywane będzie ono do tworzenia frontów kuchennych czy wstawek dekoracyjnych w kamiennych blatach. Drewno oryginalnie będzie też wyglądać w połączeniu ze szkłem i metalem. Zestawienie tych materiałów pozwoli stworzyć duże, przyciągające wzrok fronty.

Jakie sprzęty kuchenne będą modne w 2020 roku?

W 2020 roku dominują projekty kuchni, w których sprzęty będą ukrywane we wnękach, szafkach szufladach. Rozwiązaniem na topie jest zabudowanie meblami całej ściany (i niestosowanie podziału szafki dolne i górne) i jedynie pozostawienie w centralnym punkcie kuchni wolnego kwadratu lub prostokąta, gdzie na niewielkim odcinku blatu roboczego umieszcza się zlew i płytę do gotowania. Dzięki temu mniej elegancka część kuchni jest ukryta, a całość wnętrza nabiera charakteru reprezentacyjnego. Tego typu meble kuchenne przypominają bowiem te salonowe.

Alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie sprzętów AGD na wysokości wzroku. Urządzenia, których nie zamierza się ukrywać we wnękach, powinny mieć prostą formę i ciemną barwę oraz nierzucające się w oczy elementy dekoracyjne.

Rok 2020 w aranżacjach kuchni przyniósł wiele nowości. Projektanci powoli odchodzą od chłodnego i uporządkowanego stylu skandynawskiego i zaczynają proponować odważniejsze rozwiązania. Jednocześnie na topie nadal jest funkcjonalność i praktyczność, którą w największym stopniu zapewnić mogą minimalistyczne kuchnie. Który z najnowszych trendów aranżacyjnych przykuł Waszą uwagę? Które wdrożycie w Waszych kuchniach?