Jeśli uwielbiasz gotować, to na pewno zależy Ci na tym, aby przestrzeń, w której to robisz była dobrze zagospodarowana. Duży, wygodny blat, pojemne szafki i prawidłowe ułożenie sprzętów elektrycznych mogą sprawić, że gotowanie będzie dużo wygodniejsze i przyjemniejsze. Drugą równie ważną rzeczą jest styl w jakim wnętrze zostanie urządzone. Dlatego dzisiaj podpowiemy jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię oraz na jakie elementy zwrócić uwagę.

1. Zabudowa: ważne, aby szafki miały jasne (najlepiej białe), pozbawione jakichkolwiek zdobień fronty, dzięki czemu będą się zlewać ze ścianą i tworzyć spójną całość. Wybierając szafki warto kupić te, które nie mają klamek, a także zrezygnować z górnej zabudowy.

2. Dodatki: pamiętaj, że Twoja kuchnia ma być minimalistyczna, a nie pusta! Dlatego też powinny się w niej pojawić dodatki. Warto pamiętać, że mają być eleganckie i designerskie. Wystarczy, że postawisz na parapecie wazon z kwiatami lub równe figurki. Najważniejsze, żeby zachować umiar.

3. Kolor: mimo tego, że wiele minimalistycznych kuchni ma biały kolor, to takie wnętrze wcale nie musi być jasne. Równie dobrze jak biel sprawdza się także szarość i czerń. Należy jednak pamiętać, że całość powinna być spójna, a sprzęty i dodatki mieć jeden kolor.

4. Światło: to jak je rozplanujemy będzie miało nie tylko wpływ na komfort podczas gotowania, ale również na wygląd całego wnętrza. Powinno być rozproszone i dokładnie oświetlać całą kuchnię. Jeśli zdecydujesz się na połyskujące fronty szafek lub szklane elementy, efekt będzie jeszcze lepszy.

5. Materiały: we wnętrzach minimalistycznych najlepiej sprawdzają się marmur, cement, szkło, stal nierdzewna lub chrom. Wszystkie z nich są gładkie, bardzo proste i w większości mają delikatny połysk, co sprawia, że dobrze odbijają światło.

Te kilka wskazówek to podstawowe wytyczne, które stanowią podstawę podczas projektowania minimalistycznej kuchni. Przede wszystkim najważniejszy jest umiar i prostota. Taki styl będzie dobry dla osób, które cenią sobie ład i porządek.