Na pytanie, co położyć na ścianę w kuchni, polskie panie domu najczęściej odpowiadają: glazurę. Płytki to nie tylko najpopularniejsze, ale i najwygodniejsze rozwiązanie. Dobrze dobrane nadadzą kuchennemu wnętrzu charakteru i estetyki. Współczesna glazura do kuchni może mieć wiele twarzy - od tej tradycyjnej, po modne płytki metro czy azulejos. Co trzeba wiedzieć o glazurze w kuchni i jakie są najmodniejsze wzory, kolory i rozwiązania?

Glazura w kuchni występuje bardzo często. Jeszcze do niedawna na ścianach królowały przede wszystkim tradycyjne płatki, dziś rozwiązań jest o wiele więcej. Bez względu jednak na to, na jaki wzór płytek się zdecyduje, trzeba pamiętać o ich praktyczności. Z racji tego, że kuchnia jest jednym z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń domowych, to jest w niej miejsce tylko na glazurę o odpowiednich parametrach. Glazura do kuchni powinna być łatwa w utrzymaniu czystości, odporna na wilgoć, wytrzymała na zarysowania.

Jaka glazura do kuchni?

Wzory glazury do kuchni zawsze należy dobierać do mebli oraz stylu aranżacyjnego – nigdy odwrotnie. Płytki na ścianie mogą uzupełniać lub stapiać się z całością aranżacji, lub wręcz odwrotnie – pozostawać w kontraście. Z pomocą modnej glazury do kuchni można kreować ciekawe przestrzenie w każdym stylu. Glazura to dobre rozwiązanie do małej i dużej kuchni, urządzonej na modłę nowoczesną, rustykalną czy glamour.

Modna glazura do kuchni – wzory, kolory, faktury

Trendy w zakresie glazury zmieniają się co sezon. O tym, jaka jest aktualnie modna glazura do kuchni, można dowiedzieć się na corocznych targach kuchennych EuroCucina. W tym roku jako dominujące trendy wskazuje się nowoczesność i minimalizm. Na topie jest przede wszystkim biała glazura do kuchni, którą łączy się z ciemnymi meblami w macie i półmacie oraz złotymi, granatowymi i turkusowymi elementami oraz odcieniami naturalnego drewna.

Glazura do kuchni: aranżacje

Po glazurę do kuchni sięgać mogą też zwolennicy tradycyjnych rozwiązań aranżacyjnych. Dla tych, którzy nie chcąc podążać za najnowszymi trendami, producenci oferują równie ciekawe patenty. Sprawdzą się one w tradycyjnych kuchniach, uniwersalnych i ponadczasowych.

Najbardziej tradycyjny wygląd będą miały płytki retro do kuchni. To właśnie w latach 50 i 60 XX wieku glazura na stałe wkroczyła do kuchennych wnętrz. Chcąc w aranżacji inspirować się tym stylem, warto sięgnąć po glazurę w pastelowych kolorach, która stworzy kobiece przestrzenie. Modna glazura do kuchni w stylu retro to także ta z motywem szachownicy. Wzór ten można stosować zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Czarno-białe połączenie glazury sprawdzi się także w kuchni minimalistycznej i glamour.

Od kilku sezonów na topie jest również biała glazura do kuchni. Wpisuje się ona w trend kuchni w stylu skandynawskim, ale dobrze czuć będzie się w każdym wnętrzu. Nowoczesna glazura do kuchni w białym odcieniu może przybierać postać płytek metro lub imitować drewno.

Wielbiciele laboratoryjnych klimatów wybierać natomiast mogą płytki szkliwione, czyli modele połyskujące lub kafle polerowane, które dają efekt lustra. Do wnętrza wprowadzają one nowoczesność oraz niecodzienne efekty aranżacyjne. Glazura szklana do kuchni to idealne rozwiązanie do małych wnętrz, które optycznie powiększa.

Glazura mozaika do kuchni

Osoby, które mają dość kuchni w minimalistycznej, surowej czy skandynawskiej odsłonie, mogą sięgać po glazurę mozaikę do kuchni. Wprowadzą one do wnętrz energie, kolor i charakter. Ciekawy efekt można uzyskać, sięgając nie tylko po mozaiki, ale i dekory. Efektownie prezentują się one w kuchniach w stylu rustykalnym czy marokańskim.

Kształt i wielkość glazury do kuchni

Kształt i wielkość są równie ważne, jak kolor i faktura. Wybierając płytki ścienne do kuchni, warto kierować się kilkoma ważnymi wskazówkami, pozwolą on dopasować glazurę do pomieszczenia. Podstawowe zasady aranżacji mówią, aby:

  • W małych kuchniach nie stosować dużych płytek, które będą optycznie zmniejszać pomieszczenie; na niewielkich przestrzeniach najlepiej wyglądają płytki mniejszych rozmiarów kwadratowe lub prostokątne; aby optycznie powiększyć pomieszczenie, warto sięgać po glazurę szklaną do kuchni lub wpleść w płytki elementy lustrzane; w małej kuchni dobrze spisze się także glazura mozaika;
  • W dużych kuchniach można stosować płytki o znacznych rozmiarach, które pozwolą uzyskać na ścianie efekt całkowitej gładkości; jest on pożądany przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach; glazura do jasnej kuchni o znacznym metrażu to też ta w ciemnych odcieniach; niewskazana jest natomiast mozaika, ponieważ może dać efekt przepychu, a wzory będą się zlewać na dużej przestrzeni.

Glazura do kuchni: cena, ilość, kalkulacje

Glazura do kuchni powinna być zakupiona w odpowiedniej ilości. Na początku trzeba więc zastanowić się, które powierzchnie będą wyłożone płytkami. Jeśli glazura będzie położona na całej ścianie, to należy od niej odjąć powierzchnię otworów oraz listew. Przy glazurze mozaice do kuchni należy też pamiętać, że konieczne jest ustalenie ilości konkretnych wzorów. Nie można też zapominać o zapasie, który przyda się, kiedy np. niechcący zbije się jedną płytkę.

Ceny glazury do kuchni zaczynają się już od 15 zł za m2 i idą w górę. Za wysokiej jakości kafelki, w modnych wzorach i kolorach trzeba zapłacić nawet powyżej 500 zł za m2.

Glazura to najbardziej tradycyjne płytki na ścianę w kuchni. Jest ona wykonana z ceramiki i nadaje się tylko do położenia na ścianę. Powierzchnia glazury pokryta jest szkliwem, przez co jest ona krucha i lekka, ale odporna na środki chemiczne. Jej popularność wynika z różnorodności wzorów, kolorów, kształtów oraz niskiej ceny. Szukając optymalnego materiału wykończeniowego dla kuchennych ścian, warto przyjrzeć się dokładnie ofercie glazury ściennej do kuchni.