Urządzanie małej kuchni jest nie lada wyzwaniem. Zaplanowanie oraz rozmieszczenie szafek  i sprzętów na niewielkiej powierzchni tak, aby pomieściła ona wszystko co potrzebne może okazać się trudne, ale nie niemożliwe.  Posiadanie mało ustawnego pomieszczenia wcale nie musi oznaczać konieczności rezygnacji ze sprzętu, jakim jest zmywarka. Prezentujemy rozwiązania, dzięki którym w każdej, nawet bardzo małej kuchni lub aneksie kuchennym, montaż zmywarki stanie się możliwy.

Mając do dyspozycji niewiele miejsca, zmywarka jest sprzętem, z którego zazwyczaj rezygnujemy w pierwszej kolejności, ponieważ wydaje się najmniej potrzebny. Tymczasem wygospodarowanie na nią powierzchni nie jest takie trudne, a korzyści płynących z jej posiadania jak wiadomo jest bardzo wiele. Począwszy od oszczędności wody i energii, a tym samym pieniędzy, na wygodzie i dodatkowym wolnym czasie skończywszy.

Jaka zmywarka pod zlewozmywak?

Bywa tak, że jedynym miejscem do zainstalowania zmywarki w kuchni jest szafka pod zlewem. Obecnie na rynku są dostępne bardzo kompaktowe modele zmywarek o szerokości 45 centymetrów z możliwością zamontowania pod zlewozmywakiem. Taki sprzęt sprawdzi się nie tylko w mieszkaniu singla, lecz także spełni oczekiwania niedużej, trzyosobowej rodziny. W przypadku małych kuchni najlepiej postawić na mini zmywarki do zabudowy, ponieważ są one najczęściej węższe i płytsze od modeli wolnostojących. Dodatkowo mają więcej walorów estetycznych: idealnie komponują się z rzędem szafek, dzięki czemu zabudowa jest spójna, co jest szczególnie ważne w  kuchniach otwartych na salon i nie tylko. Zmywarki zabudowane można podzielić na dwa rodzaje: całkowicie lub częściowo zabudowane. Różnica między nimi polega na tym, że pierwszym przypadku, panel do sterowania, czyli przyciski oraz wyświetlacz, są ukryte wewnątrz i ukazują się dopiero po otwarciu klapy. Jest to z pewnością spory atut, szczególnie dla posiadaczy kuchni w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, ponieważ tutaj każdy, nawet najmniejszy, dodatkowy element znacząco wpływa na wygląd zabudowy kuchennej.  W przypadku modeli częściowo zabudowanych panel jest widoczny od razu, ponieważ znajduje się na froncie urządzenia.

Jeśli w swojej kuchni posiadasz zlewozmywak dwukomorowy i nie chcesz rezygnować z żadnej z szafek na rzecz zmywarki, dobrym rozwiązaniem jest wymiana zlewu na model jednokomorowy i zamontowanie małej zmywarki pod zlewozmywakiem. Dzięki temu nie stracisz cennego miejsca do przechowywania a powierzchnię, którą wcześniej zajmowała druga komora zlewu, wykorzystasz na zainstalowanie zmywarki. Jeśli uznasz, że zlew jednokomorowy bez ociekacza jest wystarczający, konieczna będzie wymiana blatu roboczego na nowy. Najmniejsze zlewozmywaki jedno komorowe można zainstalować w szafce o szerokości od 40 centymetrów. Zlewem, który spełnia te kryteria, jest model Ryga. Niewielkie wymiary tego granitowego zlewozmywaka sprawiają, że sprawdza się on w małych kuchniach, szczególnie w towarzystwie zmywarki. Sprytnym rozwiązaniem jest zamienienie zlewozmywaka dwukomorowego na model jednokomorowy z ociekaczem i zamontowanie zmywarki pod zlewem. Dzięki temu być może uda się uniknąć wymiany części blatu, ponieważ otwór, który wcześniej zajmowała druga komora zlewozmywaka, zajmie ociekacz. Tutaj z pomocą przychodzą modele zlewów z granitu takie jak: Ibiza lub Mediolan. Pierwszy z nich cechuje  prosty design, na który składają się, geometryczne kształty oraz minimalna ilość ozdobników. Natomiast model Ibiza wyróżnia ujednolicona część ociekacza i delikatne żłobienia odprowadzające wodę i pełniące jednocześnie rolę dekoracyjną.

Triki na lepszą organizację akcesoriów kuchennych

Dla wielu osób szczególnie ceniących sobie przestrzeń do przechowywania kuchennych akcesoriów montaż zmywarki pod zlewem, która zajmie całą lub część szafki, w której do tej pory były poukładane garnki, patelnie, detergenty lub inne wyposażenie może wydawać się nierealne, szczególnie jeśli nie planujemy remontu i wymiany mebli. Jednak organizując wnętrza szafek w odpowiedni sposób, można zyskać sporo miejsca. Za pomocą kilku sprawdzonych trików, może okazać się, że w mig wyczarujemy dodatkowe miejsce na kubki, deski do krojenia lub patelnie. Tutaj z pomocą mogą przyjść wszelkiego rodzaju haczyki lub stojaki oraz dodatkowe piętro we wnętrzu szafki.

Każda niewykorzystana przestrzeń, chociażby na szczycie mebli, pod sufitem, to świetne miejsce do ustawienia dekoracyjnych pojemników, wypełnionych rzadziej używanymi przedmiotami, które znajdują się chyba w każdej kuchni. Może się okazać, że pomniejszona przestrzeń do przechowywania pod zlewem, w której często panuje nieład, zostanie przeorganizowana i pomieści więcej przedmiotów niż dotychczas. Co prawda odpływ i syfon skutecznie uniemożliwia wstawienie w tym miejscu półki czy szuflady, dlatego po wewnętrznej stronie drzwiczek warto zamontować półeczki, które pomieszczą deski do krojenia lub detergenty. Jeśli do tej pory w tym miejscu znajdował się kosz na śmieci, postaw na nowocześniejsze rozwiązania i zamontuj kubeł na drzwiczkach lub postaw na wysuwane pojemniki.

Jak widać, mnogość dostępnych rozwiązań, stworzonych z myślą o małych kuchniach sprawia, że w każdej, nawet najmniejszej kuchni montaż zmywarki pod zlewozmywakiem jest możliwy