Zatkany zlew kuchenny to sytuacja, która niejednego może przyprawić o ból głowy. Jeśli nie oczyszczamy odpływu regularnie, zator może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Zebraliśmy kilka sprawdzonych metod, które pozwolą udrożnić zlew bez pomocy fachowca. Jak zatem uporać się z zatkanym zlewem za pomocą domowych sposobów?

Na początek warto poznać przyczyny, z powodu których woda stoi w zlewie. Zlewozmywak może się zapchać za pomocą różnych przedmiotów lub substancji. Podczas codziennego zmywania przez rury przepływa spora ilość wody połączonej z resztkami jedzenia, niewielkimi odpadkami i różnego rodzaju tłuszczami. Z czasem wymienione przedmioty i substancje tworzą w rurach zator, który uniemożliwia odpływ wody ze zlewu. O tym, jak wiele niechcianych resztek może nagromadzić się w orurowaniu, możemy przekonać się dopiero w momencie, kiedy rozmontowujemy syfon w celu jego oczyszczenia.

Jak odetkać zlew domowym sposobem?

Wróćmy jednak do sposobów, które pomogą udrożnić zapchany zlew kuchenny. Na rynku jest dostępnych wiele mniej lub bardziej skutecznych środków do odtykania zlewu. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany środek jest przeznaczony do posiadanej przez nas kanalizacji. Nie każdy specyfik nadaje się do udrożniania rur wykonanych z aluminium. Zawarte w niektórych płynach lub granulkach silnie żrące substancje mogą uszkodzić nieodporne na ich działanie aluminiowe orurowanie. Dodatkowo warto pamiętać, że podczas używania wspomnianych środków, należy zachować szczególną ostrożność i nie wdychać wydzielających się z rury oparów, które mogą być trujące.

Gumowy przepychacz do rur

Jeśli jednak nie zabezpieczyliśmy się na zapas i nie dysponujemy żadnym specjalistycznym środkiem do udrożniania rur, pozostaje skorzystać z innych domowych, lecz wcale nie mniej skutecznych sposobów na przetykanie zlewu.  Na początek warto posłużyć się  zwykłym, gumowym przepychaczem do rur, którego ruchoma końcówka pełni rolę pompy ssąco-tłoczącej. Jej działanie może pomóc w pozbyciu się zatoru w rurze. Przed wykonaniem zadania nie można zapomnieć o zatkaniu ręką lub szmatką otworu przelewowego, następnie przyłożyć gumową końcówkę do odpływu i zdecydowanymi ruchami próbować udrożnić zlew. Obecnie w sklepach można znaleźć nieco nowocześniejszy sprzęt niewymagający użycia siły, również nazywany przepychaczką, ale w nowszym wydaniu. Urządzenie przypomina z wyglądu strzykawkę lub pistolet a jego sposób działania jest podobny do tradycyjnych, gumowych przyrządów udrożniających.

Soda kuchenna i ocet na zatkany zlew

Jeśli dotychczasowe starania idą na marne i zlew wciąż jest zatkany to znak, że trzeba przejść do kolejnego kroku i sięgnąć po produkty na pozór bezużyteczne w tym momencie. Mowa tutaj o sodzie kuchennej oraz occie. Do odpływu należy wsypać sporą ilość sody oczyszczonej (około pół szklanki) i zalać taką samą ilością wody. Następnie zalać wszystko wrzątkiem i pozostawić na minimum 15 minut. Po tym czasie trzeba spłukać całość wodą i obserwować czy sporządzona mieszanka spełniła swoje zadanie.

Demontaż zatkanego syfonu

Jeśli powyższe sposoby okażą się nieskuteczne, prawdopodobnie zator jest spory i mocno zapchał syfon. Dlatego kolejnym krokiem jest rozmontowanie syfonu. Jeśli rozkręcenie go jest w ogóle możliwe, przed przystąpieniem do pracy należy podstawić pod zlewem pojemnik, do którego spłynie woda zalegająca w orurowaniu.

Udrażnianie kanalizacji drutem  – “żmiją” 

Jeśli okaże się, że po oczyszczeniu syfonu, woda wciąż nie odpływa ze zlewu oznacza to, że zator utworzył się w dalszych częściach kanalizacji i konieczne będzie skorzystanie z bardziej specjalistycznego sprzętu do przetykania zlewu. Należą do niego sprężyny, zwane często żmijami. Jest to drut zwinięty w sprężynę o długości kilku metrów zakończony ostrą końcówką. Na drugim końcu posiada korbę, służącą do wkręcania sprężyny do kanalizacji. Kręcenie nią w przeciwnym kierunku, powoduje usunięcie zanieczyszczeń zalegających w rurach i odetkanie zlewu. Czynność najlepiej wykonywać z pomocą drugiej osoby, która przytrzyma końcówkę sprężyny w odpowiednim miejscu.

Jak zapobiec zapychaniu się zlewu ?

Wspomnianych na samym początku powodów zatkanego zlewu kuchennego można uniknąć. Prawidłowo funkcjonująca kanalizacja to ta poprawnie wykonana. Nieodpowiednio zaprojektowane przewody mogą w przyszłości przysporzyć wielu problemów. Niestety nawet najlepiej działająca instalacja nie pomoże, jeśli przez odpływ w zlewie regularnie będą dostawały się do niej resztki jedzenia lub tłuszcze. Dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe sitko zatrzymujące odpady, przed przedostaniem się do odpływu. Mimo tego należy profilaktycznie oczyszczać rury specjalistycznym środkiem, szczególnie jeśli zauważymy, że woda zaczyna wolniej wypływać ze zlewu.

Kolejną metodą pozwalającą uniknąć zapchanego zlewu kuchennego jest zamontowanie młynka do odpadów. Taki rozdrabniacz zmieli wszystkie odpady, które trafią do odpływu i skutecznie zapobiegnie tworzeniu się zatoru. Inwestycja w tego rodzaju urządzenie z pewnością zminimalizuje ryzyko poważnego zatkania zlewu i co za tym idzie, pozwoli uniknąć kosztów związanych z jego usunięciem.