Wybór odpowiedniego zlewozmywaka do kuchni ma bardzo duże znaczenie. Odpowiednio zaprojektowany i wykonany z wysokiej jakości materiałów z pewnością ułatwi pracę w kuchni. Zlewozmywaki możemy podzielić na kilka rodzajów m.in. ze względu na sposób montażu. W tym podziale rozróżniamy zlewy nakładane oraz wpuszczane. Który z nich wybrać?
Montaż zlewozmywaka ma wpływ nie tylko na jego późniejsze użytkowanie, lecz także na walory estetyczne. Jest co prawda ostatnim etapem działań, ale najlepiej wziąć go pod uwagę na samym początku. Dlaczego? Sposób montażu zlewu w pewnym stopniu wymusza rozplanowanie kuchni tzn. wybór szafki lub rodzaju blatu w którym zostanie zamontowany zlew.
Zlew nakładany na szafkę - czy warto?
Zlewozmywaki nakładane z góry opierają się na szafce kuchennej. Ich szerokie krawędzie pozwalają na stabilne podtrzymanie kantów szafki. Tradycyjne modele nakładane, są dopasowane do rozmiarów szafek kuchennych lub odwrotnie - szafkę dopasowujemy do wybranego zlewozmywaka. Wystające krawędzie zlewozmywaka mogą stanowić pewne utrudnienie np. w zachowaniu czystości wokół zlewu. W tym obszarze często gromadzą się zabrudzenia lub okruchy. Dla wielu problemem mogą być także kwestie estetyczne takiego rozwiązania. Wystający sporo ponad poziom blatu zlewozmywak, nie zawsze dodaje uroku kuchennym wnętrzom.
Montaż zlewu naszafkowego
Zlew nakładany na szafkę ma jednak sporo zalet, przede wszystkim jest nią łatwość montażu. Warto wspomnieć, że nie wymaga używania specjalistycznego sprzętu w postaci wiertarki czy wyrzynarki. Dlatego montaż zlewozmywaka nakładanego nie powinien stanowić problemu nawet dla mało wtajemniczonych w kuchenne majsterkowanie.
Aby dokonać właściwego wyboru zlewu nakładanego na szafkę, warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany model posiada wygiętą tylną krawędź, która zapobiegnie przedostawaniu się wody poza szafkę. Aby odpowiednio uszczelnić i ustabilizować zlew naszafkowy, należy również między zlewem a szafką zamontować specjalną listwę uszczelniającą.
Zlewozmywak wpuszczany
Zlewozmywaki wpuszczane w blat są dostępne w wersjach jednokomorowych, półtora oraz dwukomorowych. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zlewozmywak dwukomorowy wpuszczany. Poszczególne modele są wyposażone również w praktyczny ociekacz. Zlewy wbudowane, są mocowane w blatach kuchennych na dwa sposoby. Zarówno jeden, jak i drugi wymaga wycięcia w blacie odpowiednich rozmiarów otworu. Pierwszym, klasycznym sposobem montażu zlewozmywaka wpuszczanego jest zamocowanie zlewu tak, że jego krawędzie wystają nieco ponad poziom blatu. Ten typ montażu jest możliwy we wszystkich blatach bez względu na materiał z którego został wykonany. Trzeba jedynie pamiętać, aby wewnętrzne krawędzie wyciętego otworu w blacie zabezpieczyć przed wilgocią. Wystarczy użyć do tego celu silikonu sanitarnego.
Do zakupionego zestawu powinna być dołączona instrukcja montażu oraz szablon ułatwiający precyzyjne wycięcie otworu w blacie. Warto skorzystać również z dostępnych w sieci filmów instruktażowych, dzięki którym krok po kroku można odpowiednio zainstalować zlewozmywak oraz pozostałe elementy.
Montaż zlewu na równi z blatem
Drugim, nieco trudniejszym sposobem montażu zlewu wpuszczanego, który tym razem warto powierzyć specjaliście, jest montaż na równi z blatem. W tym przypadku powierzchnia blatu oraz zlewozmywaka jest na jednym poziomie. Osiągnięcie takiego efektu wymaga wcześniejszego wyfrezowania blatu roboczego i nie jest możliwe we wszystkich rodzajach blatów kuchennych. Montaż zlewu wpuszczanego na równi z blatem jest z pewnością bardziej skomplikowany i wymaga użycia kilku specjalistycznych narzędzi, jednak efekt może być wart zachodu. Spójna, jednolita powierzchnia, którą tworzą blat i zlew, gwarantuje elegancki efekt wizualny oraz komfort pracy. Zanieczyszczenia, okruchy czy wodę, można jednym ruchem zetrzeć z blatu wprost do zlewu.
Zlewozmywak podblatowy
Istnieje również możliwość zainstalowania zlewu podblatowego. Tak jak w poprzednim sposobie montażu, nie jest możliwe zainstalowanie go w blatach laminowanych i drewnianych, które nie są odporne na długotrwały kontakt z wilgocią. Efekt ma wiele zalet natury estetycznej i praktycznej. Dobrze komponuje się szczególnie w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. To rozwiązanie również warto powierzyć specjaliście, gdyż jest nieco skomplikowane i wymaga odpowiedniego wykończenia blatu.
Niezależnie od wybranego sposobu montażu, w każdej kuchni ważne jest, aby zlewozmywak był trwały i odporny a tym samym należycie spełniał swoją funkcję. Dlatego warto wybrać model, który spełni powyższe kryteria i zapewni komfort użytkowania na długie lata. Różnorodność barw i materiałów z których wykonywane są zlewozmywaki kuchenne, pozwala dopasować zlew tak, aby współgrał z innymi elementami kuchennego wyposażenia. Taką możliwość z pewnością dają zlewozmywaki granitowe Primagran wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Szeroki wybór modeli pozwala dopasować zlew do własnych potrzeb i zaaranżować w ciekawy a przede wszystkim praktyczny sposób. Eleganckie wzory zlewozmywaków Primagran przyciągają uwagę swoją prostotą i jakością wykonania. Dostępne baterie kuchenne umożliwiają skompletowanie idealnego zestawu, który sprawdzi się w każdej kuchni.