Kuchnie inspirowane południowo francuskimi klimatami to wnętrza łączące nowoczesne rozwiązania z sentymentalnym i tradycyjnymi akcentami. W kuchni prowansalskiej chętnie sięga się po pastelowe kolory, naturalne materiały oraz dodatki z duszą. Jakie jeszcze są zasady urządzania kuchni w stylu prowansalskim? Zobaczcie same.
Kuchnia w stylu prowansalskim bez remontu
Aby wprowadzić do kuchni prowansalski klimat nie trzeba od razu planować generalnego remontu wnętrza czy też wymieniać wszystkich kuchennych sprzętów i mebli. We wprowadzeniu do kuchni stylu prowansalskiego mogą pomóc oryginalne dodatki, o których przeczytasz TUTAJ oraz meble kupione na pchlim targu lub znalezione na babcinym strychu.
Co więcej, styl prowansalski w kuchni doskonale sprawdza się zarówno na dużych, jak i na małych powierzchniach. Dekoratorzy wnętrz podpowiadają, że jest on jednym z najlepszych rozwiązań do małych i wąskich kuchni w bloku. Galerię zdjęć pokazującą jak urządzić małą kuchnię w bloku w stylu prowansalskim znajdziecie TUTAJ.
Powrót do przeszłości i natury
Cechami kuchni prowansalskiej są jasne i przestronne wnętrza, które wyglądem nawiązują do kuchni naszych babć. Dobrze czują się tu bielone wapnem ściany, drewniane lub kamienne podłogi oraz przysufitowe belki. We wnętrzach, które łączą klimat prowansalski i modernistyczny mile widziane są natomiast małe kafelki nad zlewem i kuchenką tworzące szachownice lub udekorowane motywem roślinnym.
Kolory kuchni prowansalskiej
Styl prowansalski w kuchni nie lubi mocnych kolorów i dużych kontrastów, opiera się przede wszystkim na odcieniach bieli, beżu, szarości oraz pastelach. Istotną rolę w kuchni prowansalskiej odgrywa również barwa fioletowa, a dokładnie odcień lawendowy. Można uznać go za ten podstawowy we wnętrzach urządzonych w tym stylu. Jasna kolorystyka sprawia, że styl prowansalski optycznie powiększa powierzchnie, nadaje jej ciepła oraz klimatu.
Meble kuchenne w stylu prowansalskim
Meble do kuchni prowansalskiej są proste w formie, a jednocześnie nie rezygnują z dekoracji. Charakteryzują się rzeźbionymi frontami oraz otwartymi szafkami, w których zamiast drzwiczek występują koronkowe lub lniane firany. Tego typu rozwiązania zazwyczaj stosuje się w szafkach, na których montuje się kuchenne zlewozmywaki.
Powierzchnia mebli kuchennych jest specjalnie postarzana, bejcowana lub przecierana, a one same przykrywane są kamiennymi blatami wykonanymi najczęściej z marmuru, ewentualnie blatami z litego drewna. Elementy dekoracyjne w meblach prowansalskich to głównie delikatne rzeźbienia, motywy kwiatowe czy ażurowe elementy. Meble rezygnują z ostrych i twardych linii na rzecz delikatnych zaokrągleń i krzywizn.
Meble kuchenne w stylu prowansalskim najczęściej wykonane są w formie wolnostojącej zabudowy w jasnych kolorach: białym i naturalnego drewna. Ich uzupełnieniem są stare kredensy oraz etażerka z kutego żelaza.
W centrum kuchni można umieścić wyspę, na której montuje się w kuchenkę i zlewozmywak. Wyspy kuchenne można też wykorzystać jako przestrzeń jadalną. Jeśli metraż kuchni na to pozwala, warto aranżacje uzupełnić drewnianym stołem z ażurowymi krzesłami, a nawet wiklinowymi fotelami.
Jadalnia w stylu prowansalskim
Styl prowansalski duży nacisk kładzie na rodzinny charakter kuchni, stąd też zastosowane meble powinny ułatwiać wspólne spożywanie posiłków oraz gotowanie. O ile przestrzeń w domu to umożliwia, w osobnym pomieszczeniu można wydzielić jadalnie, najlepiej od kuchni oddzielić ją drzwiami przesuwnymi – wtedy będzie można łatwo otworzyć ją na kuchnie np. w czasie wspólnego gotowania. Jadalnia w stylu prowansalskim to podobnie jak kuchnia pomieszczenie jasne i ciepłe. Urządzana jest w bieli, szarościach oraz fiolecie. We wnętrzu obowiązkowo muszą znaleźć się meble o klasycznych frontach oraz delikatnych liniach. Swoim wyglądem mogą one przywoływać na myśl rustykalne klimaty. W jadalni również należy pomyśleć o dekoracjach z duszą, nawiązujących do zamierzchłych czasów.
Sprzęty w kuchni prowansalskiej
Sprzęty w kuchni prowansalskiej powinny być stylizowane lub ukryte w zabudowie. Jeśli wolisz postawić na te stylizowane, wybierz lodówkę o półokrągłych kształtach oraz kuchenkę w formie pieca z ozdobnym okapem przypominającym tradycyjny komin. Z racji tego, że styl prowansalski lubi naturalne materiały, warto wybierać sprzęty wykonane z takich surowców jak granit, kamień, kute żelazo, ceramika. Do wnętrza doskonale będzie pasował beżowy zlew granitowy wraz z baterią kuchenną wykonaną z tego samego materiału oraz stojaki i półki z kutego żelaza.
Styl eklektyczny a styl prowansalski
Osoby, które chcą przełamać prowansalskie wnętrza innymi konwencjami, kuchnię prowansalską mogą połączyć z innymi stylami w aranżacji wnętrz. Południowo francuski styl dobrze komponuje się z elementami toskańskimi oraz rustykalnymi, a także ze stylem nowoczesnym.
Kuchnia prowansalska to eleganckie i przytulne wnętrze, gdzie króluje rodzinny klimat. Jednak jej zaletą jest nie tylko wygląd, ale również fakt, że jest ona funkcjonalnym i praktycznym wnętrzem, w którym gotowanie to prawdziwa przyjemność.