Aranżacja kuchni jest jednym z najtrudniejszych zadań w trakcie urządzania mieszkania. Problemem jest jeszcze większy, kiedy ma się do czynienia z małą kuchnią w bloku. Ergonomiczne rozmieszczenie sprzętów oraz zaprojektowanie przestrzeni tak, aby zmieściły się na niej wszystkie niezbędne elementy, laikom nastręcza dużo trudności. Aby jednak nie mierzyć się z takimi problemami, wystarczy zastosować się do podstawowych zasad aranżacji małej kuchni w bloku. Zobacz, jakie one są.

W małej kuchni w bloku nie ma miejsc na popełnianie lapsusów aranżacyjnych. Każdy z nich obniża ergonomiczność i funkcjonalność wnętrza, dlatego przy jego urządzaniu konieczne jest opracowanie projektu kuchni w bloku i ścisłe trzymanie się go.

Wybierz odpowiedni styl do małej kuchni

Opracowanie planu aranżacyjnego rozpocznij od wyboru stylu, w jakim chcesz urządzić kuchnię w kawalerce. Do niewielkich wnętrz polecane są style bazujące na jasnych barwach oraz wykorzystujące lekkie wolnostojące meble. Takie rozwiązania proponuje np. styl prowansalski lub skandynawski. Dobrym pomysłem jest również kuchnia minimalistyczna. Unikaj natomiast wnętrz rustykalnych czy nowoczesnych.

Jakie meble będą odpowiednie do kuchni w bloku?

W małej kuchni w bloku najlepiej jest zrezygnować z szafek o płaskich, jednolitych frontach sięgających aż do sufitu. Na niewielkich przestrzeniach niekorzystnie wyglądają też meble z wbudowanymi sprzętami AGD. Taka zabudowa przyczynia się do optycznego zmniejszenia pomieszczenia. Najlepiej jest więc wybierać meble niskie, ażurowe i z przeszkleniami. W celu maksymalnego wykorzystania wnętrza dobrze jest stosować szafki kuchenne z żaluzjami, roletami i osłonkami przesuwnymi.

Wybierając meble do małej kuchni w bloku, często pierwszym pomysłem jest rezygnacja ze zbędnych elementów. Jako takie postrzegane są górne szafki. I chociaż zabudowa kuchenna bez górnych szafek jest obecnie bardzo modna, to nie sprawdzi się w niewielkich wnętrzach. Rezygnacja z nich wyeliminuje dodatkowe miejsce do przechowywania i zmusi do trzymania kuchennych akcesoriów na blacie kuchennym. Spowoduje to, że kuchnia będzie zagraconym miejscem, które będzie wyglądać, jakby panował w nim wieczny nieporządek.

Jaki blat do bardzo małej kuchni?

W bardzo małych kuchniach warto zastosować szerszy 80 cm blat kuchenny. Dzięki temu pod ścianą, w pasie 20 cm można stworzyć dodatkowe schowki na podręczne narzędzia pracy. Zaletą szerszego blatu jest również to, że do kuchni można zakupić zlewy do szafki 80 cm. Szeroki i głęboki zlewozmywak podwyższy komfort pracy i sprawi, że ukrycie brudnych naczyń będzie łatwiejsze.

Stosuj estetyczne i praktyczne dodatki

Duża ilość dodatkowych dekoracji to nie najlepszy pomysł przy aranżacji małej kuchni. Ich nagromadzenie wpłynie na to, że wnętrze będzie wydawać się ciasne i zagracone. O wiele lepiej jest wprowadzić do kuchni dekoracje, które będą zarazem estetyczne i praktyczne. W tym zakresie sprawdzają się np. dozowniki na płyn do mycia naczyń, ekspresy lub tostery w futurystycznych obudowach czy oryginalne pojemniki na przyprawy.

Należy również powiedzieć, że dekoracje te nie powinny stać na blacie kuchennym, najlepiej wieszać je na ścianach lub przysufitowych koszach.

Postaw na sprzęty, których używasz

Żadna kuchnia nie obejdzie się bez lodówki, kuchenki czy zlewu. Jednak w tej małej trzeba iść na pewne kompromisy. Jeżeli masz mało miejsca, zastanów się, czy w kuchni na pewno będą potrzebne ci wszystkie urządzenia, np. zmywarka. Może lepiej zastąpić ją dużym dwukomorowym zlewem z ociekaczem. Jeśli jednak zdecydujesz się na montaż obydwóch sprzętów, wybierz te o mniejszych wymiarach np. wąskie zmywarki i zlewozmywaki jednokomorowe bez ociekacza.

Urządzając małą kuchnię, zastanów się też nad zastosowaniem sprzętów AGD 2w1, czyli np. kuchenki z piekarnikiem. Przemyśl też dokładnie, jakie funkcje będą ci w nich potrzebne. Jeśli w piekarniku głównie używasz funkcji grillowania, to lepiej będzie kupić wolnostojący grill, który można schować do szafki, kiedy jest nieużywany. W przypadku, gdy głównie stołujesz się na mieście kup kuchenkę dwu, a nie czteropalnikową. Takie rozwiązania pozwolą zaoszczędzić kilka cennych centymetrów w małej kuchni.

Nie zapominaj o oświetleniu

Jeśli w małej kuchni w bloku posiadasz okno, jesteś w komfortowej sytuacji. Uzyskasz dzięki niemu dostęp do naturalnego światła. Projekt kuchni w bloku powinien przewidywać, aby okno pozostawało niezastawione i nieprzysłonięte np. szafkami. W kuchni bez okna zadbaj o odpowiednie oświetlenie sztuczne. Oprócz światła głównego zainstaluj lampy halogenowe oświetlające przestrzeń roboczą.

Stosuj sprytne rozwiązania do małej przestrzeni kuchennej

W małej kuchni nie obejdzie się bez sprytnych patentów. Pozwolą one wykorzystać każdy centymetr przestrzeni i uporządkować wnętrze.

Aby zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania, warto zainwestować w szafki ze sprytnymi systemami półek wysuwanych i obrotowych, szuflady typu cargo czy wysuwane blaty. Triki aranżacyjne można również zastosować, urządzając kącik jadalny np. zamiast tradycyjnego stołu  poszerzyć parapet, który będzie wykorzystywany jako przestrzeń jadalna.

Elementy dekoracyjne w bardzo małej kuchni  jak, chociażby zielnik, zamiast stawiać na blacie, można zorganizować w formie wiszącej, montując doniczki w osłonkach przy suficie.