Urządzając kuchnię,  staje się przed wieloma dylematami aranżacyjnymi. Jednym z nich jest ten dotyczący montażu zmywarki do naczyń. Urządzenie to w ostatnich latach stało się niemal tak samo powszechnym wyposażeniem kuchni, jak lodówka czy kuchenka. Wiele osób zalicza ją do obowiązkowego minimum. Czy jednak jej instalacja oznacza, że należy zrezygnować ze zlewozmywaka w kuchni? A jeśli nie, to jak pogodzić obecność zmywarki ze zlewem kuchennym?

 

Zmywarka w kuchni

Oferta zmywarek do naczyń jest bardzo bogata. Producenci proponują różne modele posiadające funkcje, które bez problemu można dopasować do własnych potrzeb i oczekiwań, a także możliwości kuchni. Podstawowym podziałem urządzeń myjących jest ten na zmywarki wolnostojące i do zabudowy. Sprzęty różnią się także pod względem szerokości. Te najpopularniejsze liczą odpowiednio 45 i 60 centymetrów szerokości.  Bez względu na to, jaki model ostatecznie się wybierze, to bez wątpienia zmywarka wielu osobom będzie kojarzyć się z większym komfortem niż tradycyjny zlewozmywak. Nie zawsze jednak tak jest. Warto pamiętać, że w zmywarce nie można myć wszystkich rodzajów naczyń, garnków i blach. Na pewno nie sprawdzi się ona w przypadku naczyń ręcznie malowanych, kryształów czy pękatych kieliszków. Mała zmywarka będzie też miała problem z wymyciem wielkogabarytowych garnków oraz blach. Ograniczenia te pokazują, że zlew w kuchni (nawet tej bazującej na nowoczesnych technologiach) jest niezbędny. Jest on doskonałym uzupełnieniem strefy zmywania.

 

Zlewozmywak w kuchni ze zmywarką

Nawet w kuchni, w której króluje zmywarka, całkowita rezygnacja ze zlewu jest niemożliwa. Jest on niezbędny do wykonania podstawowych czynności, szybkiego mycia ręcznego oraz przygotowania posiłku czy opłukiwania owoców i warzyw. Zlew kuchenny pomoże również w myciu dużych garnków i blach, które często nie mieszczą się w zmywarce, bądź zajmują w niej dużo miejsca. Pytaniem pozostaje jaki zlewozmywak zastosować w kuchni ze zmywarką do naczyń. Najlepszym wyborem jest zlew jednokomorowy z ociekaczem lub też bez niego. Jeżeli kuchnia jest mała, warto wybrać model bez ociekacza, np. Ryga lub też zlew narożny, który pozwala na znaczną oszczędność miejsca. W dużych kuchniach natomiast można postawić na zlewozmywaki z ociekaczem, nie martwiąc się tym, że przyczyni się on do zmniejszenia powierzchni roboczej. Przykładem jednokomorowego zlewu z ociekaczem pasującego do kuchni ze zmywarką jest model Ibiza.

 

Kuchnia ze zlewozmywakiem

Jeżeli w swojej kuchni nie planujesz montażu zmywarki do naczyń, nie oznacza to, że strefa zmywania automatycznie stanie się tą niekomfortową i mało wygodną. Dobrze zaaranżowana i wyposażona w odpowiednie sprzęty może okazać się o wiele bardziej funkcjonalna niż ta z urządzeniem myjącym. Przede wszystkim w kuchni, w której nie ma zmywarki, warto zainwestować w duży, dwukomorowy zlewozmywak z ociekaczem, najlepiej taki z głębokimi komorami. Aby zwiększyć komfort zmywania, należy także dopasować baterię kuchenną. Dobrym wyborem są modele sztorcowe z wyciąganą wylewką, która pozwala na wykonywanie prac w zlewie oraz jego okolicach. Kolejnymi przydatnymi akcesoriami są: rozdrabniacz odpadów, korek automatyczny oraz dozownik na płyn do naczyń. Wszystkie te elementy sprawią, że mycie naczyń, nawet bez zmywarki, będzie czynnością łatwą, prostą i przyjemną.

 

Optymalny wybór

O tym, jakie sprzęty powinny znajdować się w kuchni, dobrze jest decydować w oparciu o tryb życia i potrzeby domowników. Jeżeli w kuchni tylko bywasz lepiej zrezygnować ze zmywarki i zamontować jedynie mały zlew. Natomiast jeśli kuchnia jest sercem domu, a Ty lubisz gotować lepiej postawić na zmywarkę połączoną ze zlewozmywakiem. Wybór optymalnego rozwiązania pozwoli na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy, a także wyższy komfort korzystania ze strefy zmywania.