Dzisiejsze kuchnie projektuje się zgodnie z zasadami ergonometrii. Sprawia to, że ich wnętrza są wygodne i zapewniają maksymalną łatwość użytkowania. Na ergonometrię w kuchni składa się kilka elementów, m.in. wydzielenie odpowiednich stref, zachowanie odległości pomiędzy kuchennymi sprzętami, a także zastosowanie rozwiązań, które codzienne czynności czynią prostszymi do wykonania. Ten ostatni punkt kryje, chociażby ustawienie kuchennych mebli czy wykorzystanie odpowiednich rodzajów szafek. W naszym artykule skupimy się właśnie na takich aspektach urządzania kuchni. Poznaj praktyczne rozwiązania dla każdego kuchennego wnętrza.

Miejsce do przechowywania

Kuchnia nie jest tylko miejscem gotowania i zmywania, ale również i przechowywania rozmaitych produktów spożywczych. Ich miejsce zazwyczaj jest w szafkach. Jednak to czy, będzie łatwo po nie sięgać, zależy od tego, jak będą one wyglądać, a także od tego, w jaki sposób zaaranżujesz w nich przestrzeń.


W kuchniach o wiele lepiej od tradycyjnych szafek sprawdzają się szuflady oraz wciągniki tzw. cargo, które mogą przybierać różne modele, od tego podblatowego do wysokiego. W trudno dostępnych miejscach dobrze jest zastosować szuflady narożne lub inne rozwiązania pozwalające na zagospodarowanie szafek w rogu pomieszczenia (np. Le Mans, Power slide, czyli półki wysuwane w całości, karuzelę czy magic corner).


W przypadku górnych szafek warto zastosować system otwierania ich do góry, dzięki temu ułatwi się do nich dostęp. Co więcej, aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, warto wyposażyć kuchnię w szuflady cokołowe.

Organizacja miejsca w szafkach kuchennych

Samo zastosowanie funkcjonalnych mebli nic nie da, jeśli w ich wnętrzu nie będzie zachowany porządek i ład. Na pomoc w ich utrzymaniu przychodzą organizery, które pozwalają segregować i układać rzeczy zgodnie z ich przeznaczeniem. Porządek powinien zostać zachowany w każdej z kuchennych szafek, zarówno tej, w której przetrzymuje się produkty spożywcze, jak i tej pod zlewozmywakiem.


W kuchni pomocne są również maty antypoślizgowe oraz antywodne. Te pierwsze utrzymują dno szuflady w stabilnym położeniu podczas jej użytkowania oraz zabezpieczają je przed zabrudzeniem. Maty antywodne to doskonałe rozwiązanie dla szafek pod zlewem- chłoną dużą część wilgoci, co zapobiega uszkodzeniom mebli.

Wartość dodana - schowki w kuchni

W meblach kuchennych warto ukryć także dodatkowe sprzęty, na których utrzymanie nie masz miejsca w domu, a które są niezbędne. Tymi najpopularniejszymi rozwiązaniami są: stoliki ukryte w szufladach, które idealne nadają się na szybkie śniadania, a w małych kuchniach pozwalają prosto zaaranżować przestrzeń jadalną; deski do prasowania, również ukryte w kuchennych szufladach, czy też  sortownik na odpady w szafce pod zlewozmywakiem. W tej ostatniej można także umieścić zmywarkę do naczyń, dzięki czemu zaoszczędzisz miejsce, a przy okazji zminimalizujesz powierzchnię strefy zmywania w kuchni.

Elektronika i gadżety

Funkcjonalność kuchni powiększy również rozsądne podejście do elektroniki i gadżetów znajdujących się we wnętrzu. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są gniazdka w blacie, które wysuwa się jedynie wtedy, kiedy są potrzebne. To rozwiązanie sprzyja także zachowaniu higieny, gniazdka nie są narażone na brud. Kolejną praktyczną rzeczą jest młynek do rozdrabniania odpadów, dzięki czemu w kuchni unika się nieprzyjemnych zapachów. Droższym pomysłem jest zastosowanie przesuwanego blatu na wyspie kuchennej, który pozwoli ukryć zamontowane na niej kuchenkę elektryczną i zlewozmywak.

Zachowanie czystości

Funkcjonalna kuchnia to także taka, w której sprzątanie nie zabiera za dużo czasu. Aby prace porządkowe nie były czasochłonne, można zastosować takie rozwiązania jak chociażby nóżki do szafek (pozwalają one nie tylko wyrównać nierówności blatu, ale również wymiatać śmieci spod szafek). Pamiętaj też, że łatwemu zachowaniu porządku sprzyjają wysokiej jakości materiały zastosowane w kuchni. I tak np. granitowe zlewy są odporne i wytrzymałe na uszkodzenia mogące powstać w wyniku kuchennych prac, a ich czyszczenie jest niezwykle proste i szybkie, a drewniane meble są o wiele lepsze jakościowo niż te wykonane ze sklejki.