Skandynawskie wnętrza od kilku już lat budzą zachwyt nad Wisłą. Jasne, przestronne i prosto urządzone sprawiają, że każde domowe pomieszczenie wygląda estetycznie. Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim.

Kuchnie urządzone na modłę skandynawską to proste i funkcjonalne wnętrza. Trudno tu szukać skomplikowanych form, zbędnych dekoracji czy przesadnego blichtru. Króluje tu minimalizm, prostota i praktyczność, a także dużo światła.

 

Ściany w kuchni skandynawskiej

Ściany w kuchni skandynawskiej wyłożone są stonowanymi płytkami ceramicznymi, lub też pomalowane białą farbą. Gładkie, schludne i jednolite mają za zadanie optycznie powiększyć pomieszczenie, dzięki właściwością odbijania światła od białych powierzchni. Przestrzeń nad blatem roboczym oraz zlewozmywakiem dobrze jest wykończyć płytkami. Tu królują dwa desenie – heksagony o patchworki. Stanowią one kontrast dla białych ścian i wnoszą trochę życia do kuchni. Ich zaletą jest również to, że chronią ściany przed działaniem wilgoci.


W celu powiększenia wnętrza w kuchennych okna nie stosuje się również zasłon oraz firan. Sprawia to, że do pomieszczenia wpada duża ilość światła dziennego.

 

Podłogi inspirowane Skandynawią

Jeśli chcesz wprowadzić do kuchni powiew północy postaw na drewnianą podłogę. Powinna być ona w jasnym kolorze i o gładkiej powierzchni. Najlepiej wybrać drewno matowe. Drewno możesz też zastąpić płytkami, których faktura imituje ten materiał. W kwestii kolorystyki sprawdza się  przede wszystkim tradycyjna biel, którą możesz łączyć z szarościami lub czernią.

 

Jakie meble do kuchni skandynawskiej?

W kuchniach skandynawskich stosuje się przede wszystkim meble z naturalnych materiałów. Dominują tu drewniane meble w kolorze białym lub w odcieniach zgaszonego zielonego, niebieskiego i beżowego. Szafki powinny być funkcjonalne i praktyczne. Ważne jest, aby miały dużo miejsca i pozwalały na schowanie kuchennych bibelotów. Blaty robocze w stylu scandii wykończone są naturalnym, litym drewnem. Sprawia to, że w całe wnętrze jest lekkie i subtelne.

Krzesła i stół powinny być dopasowane do wielkości pomieszczenia orz ilości domowników. W małych kuchniach warto zastąpić je kuchenną wyspą. Chłodny klimat kącika jadalnego, można zniwelować stosując krzesła w różnych stylach i kolorach. Awangardowe połączenie nada kuchni wyrazistości i przełamie sterylny wygląd.

 

Dekoracje i akcesoria scandii

W kuchni skandynawskiej liczba dekoracji nie powinna być duża. Należy zachować umiar i skupić się na wysokiej jakości akcesoriach wykonanych z ekologicznych i naturalnych materiałów. Kuchnie scandii można udekorować drewnianymi tacami, designerskimi pojemnikami, ziołami w doniczkach, czy fikuśnymi kubkami w pastelowych kolorach.  Dobrym pomysłem są również tekstylia kuchenne wykonane z naturalnej bawełny lub lnu.  Klimatu wnętrzu dodadzą również świece.  To z nimi wiąże się kolejny bardzo istotny element wnętrz skandynawskich – czyli oświetlenie. Ma ono zapewniać komfort pracy oraz podnosić walory estetyczne aranżacji. Najczęściej we wnętrzach stosuje się lampy i kinkiety wykonane z metalu, betonu, szkła, filcu lub drewna. Jak i przy pozostałych elementach dominuje biała kolorystyka.