Stylowy zlew to centrum każdej nowoczesnej kuchni. Dziś dostępny jest w różnych kolorach i kształtach. Producenci oferują również zlewozmywaki wykonane z różnorodnych materiałów od granitu, przez stal nierdzewną, aż po ceramikę. Jaka jest historia tego elementu wyposażenia kuchni? Przeczytajcie sami.

Chociaż w XXI wieku w większość gospodarstw domowych wyposażona jest w zmywarki do mycia naczyń, to jednak ze zlewu kuchennego nie da się tak łatwo zrezygnować. Jest on podstawowym miejscem przygotowywania posiłków, to tu kroi się, szoruje, myje i doprawia. Nie ma więc wątpliwości, że jest on ważnym elementem kuchennego wyposażenia. Jednak zlewy nie zawsze były obecne w kuchni.

 

Kiedy nie istniały zlewozmywaki

Kiedy jeszcze nie istniały zlewozmywaki, brudne naczynia przemywano piaskiem lub  popiołem. Do ich czyszczenia stosowano również domowe mydło. Wodę gromadzono, nie w komorach zlewu, ale w pojemniku, który stawiany był na ławce lub stole. Znajdująca się w nim woda była podgrzewana przez ogień kominkowy.

 

Pierwszy zlewozmywak

Pierwsze zlewozmywaki były płytkim, drewnianym lub kamiennym korytem.  Nie były na stałe montowane do mebli kuchennych, a jedynie stawiane na nich w czasie mycia naczyń. Pierwsze zlewy nazywano tzw. suchymi umywalkami, powstały one na początku XIX wieku. Ich nazwa wywodzi się stąd, że nie miały one połączenia z bieżącą wodą. Dopiero pięćdziesiąt lat później osoby zamożne mogły w swoich kuchniach zamontować zlewozmywaki podobne do tych dzisiejszych. Zlewy, nadal wykonywane  z drewna lub kamienia, połączone były z żelazną pompką, która zaopatrywała je w wodę. Było to duże uproszczenie codziennych prac – dzięki temu wyeliminowano konieczność przynoszenia wiader z wodą. Jednak z pompki można było otrzymać tylko zimną wodę, którą i tak należało jeszcze podgrzać. Zlewy te nie posiadały odpływu, więc z brudnej wody trzeba było opróżnić je ręcznie.

 

Zlewozmywak w XX wieku

Masowa produkcja zlewozmywaków rozpoczęła się z początkiem XX wieku. Drewniane zlewy zaczęto zastępować tymi stalowymi i granitowymi. Wyposażone one były w krany wykonane z żeliwa, granitu lub stali, które dostarczały bieżącej wody. Fabryki produkowały zlewozmywaki zaimpregnowane białym szkliwem, dzięki czemu były one łatwe w utrzymaniu. Aby je wyczyścić, wystarczyła sucha ściereczka. Jak większość udogodnień technicznych, tak również i zlewozmywaki, na początku pojawiły się w domach klasy wyższej i średniej. Dopiero po I wojnie światowej masowo trafiły na przedmieścia, do małych miasteczek i gospodarstw rolnych.  Instalacja zlewu, który w latach 80. XIX wieku nie był już ruchomym meblem, była możliwa tylko w domach posiadających kanalizację. Warto również wspomnieć, że zlew w swoich początkach był symbolem luksusu, a koszt jego montażu nie był tani.

 

Nowy zawód – hydraulik

Wraz z rozwojem myśli technicznej i upowszechnianiem się zlewozmywaków na całym świecie powstało zapotrzebowanie na nowy zawód. Nowe, bardziej skomplikowane zlewy wymagały instalacji i konserwacji. Stąd też początek XX wieku to czas, kiedy po raz pierwszy spotkamy się z zawodem hydraulika.  

 

Funkcje zlewozmywaków

W pierwszych latach swojego istnienia zlewozmywaki pełniły różnorodne funkcje. Służyły nie tylko do mycia naczyń, ale także do prania czy kąpieli niemowląt. Co odważniejsi, jak np. słynny lekarz wojskowy Tiger Dunlop używał zlewu do gotowania groszku.