Urządzając kuchnię, coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie wyspy. Ten mebel cieszy się bardzo dużą popularnością. Jest nie tylko praktyczny, ale i estetyczny, ułatwia pracę w kuchni oraz pozwala na zacieśnianie więzów rodzinnych. Jeżeli i Ty marzysz o wyspie kuchennej, sprawdź jak z pomysłem wykorzystać ją w swojej kuchni.

Wyspa kuchenna to ostatnio modne rozwiązanie aranżacyjne, zanim jednak zdecydujesz się na jego wykorzystanie, zastanów się jakie zadanie ma ona spełniać w Twojej kuchni. Jest ona elementem, który może wyeksponować lub zasłonić wybraną przestrzeń. Jest także meblem, dzięki któremu można wydzielić w kuchni określone strefy lub zwiększyć powierzchnię roboczą. Ten ostatni element wpływa na funkcjonalność wyspy. Stosując ją chcemy, aby nie tylko ładnie wyglądała, ale i ułatwiała pracę, a to wymaga przygotowania, np. doprowadzenia do niej odpowiednich instalacji.

 

Wyspa kuchenna w standardzie

Najprościej w kuchni zamontować wyspę kuchenną składającą się z blatu jadalnego, barku i szafek. Jest to prosta wyspa, do której nie podłącza się żadnych sprzętów kuchennych. Aby była funkcjonalna, powinna mieć przynajmniej 80 cm długości i 60 cm szerokości. Jeżeli ma posiadać tylko barek, wystarczy, że szerokość będzie wynosić 40 cm. Blat należy umieścić na wysokości 120 cm. Prosta wyspa idealnie sprawdza się w kuchniach, w których brakuje miejsca do spożywania posiłków.

 

Wyspa kuchenna ze zlewozmywakiem

Popularnym rozwiązaniem jest wyposażenie wyspy kuchennej w zlew. Wymaga to jednak doprowadzenia do niej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Rura odpływowa od zmywaka musi być ułożona z 2% spadkiem oraz posiadać przekrój 50 mm. Należy ją umieścić w warstwach podłogi kuchennej. Konieczne jest również zadbanie o odpowiedni rozmiar wyspy. Dwukomorowy zlewozmywak z ociekaczem zajmuje ok. 120 cm, dlatego wyspa nie powinna być krótsza niż 150 cm. Z tego względu, jeżeli na wyspie ma znajdować się zlew lepiej zaplanować ją już na etapie budowy lub w trakcie remontu. Oprócz względów technicznych w przypadku wyspy ze zlewem trzeba zadbać o estetykę. Montaż zlewozmywaka w ten sposób, że widać go z salonu niekorzystnie wpływa na wygląd pomieszczenia. Dlatego też warto go zasłonić wyższym murkiem dekoracyjnym.

 

Wyspa kuchenna do gotowania

Na wyspie można również zamontować kuchenkę do gotowania. Najczęściej to rozwiązanie wybierają osoby, które w kuchni posiadają płytę indukcyjną. Przewody instalacyjne prowadzi się pod posadzką, natomiast okap zostaje podwieszony pod sufitem. Producenci oferują kuchenki i okapy specjalnie przystosowane do montażu na wyspach. Podobnie jak przy wyspie ze zlewozmywakiem i w tym przypadku konieczne jest uwzględnienie odpowiedniej ilości miejsca. Standardowa płyta grzewcza zajmuje 60 cm, jednak należy przewidzieć także dodatkowe miejsce na przestrzeń roboczą. Minimalnie powinna ona zajmować 40 cm z każdej strony kuchenki. Szerokość wyspy powinna wynosić ok. 80 cm.

Wyspę kuchenną można zastosować zarówno w małych, jak i dużych kuchniach. W tych drugich jest możliwość montażu wyspy wielofunkcyjnej, na której można zarówno przygotować posiłki, jak i zmywać, gotować, przechowywać produkty czy spożywać przygotowane dania. Jednak, aby wielofunkcyjna wyspa była praktyczna i funkcjonalna musi być duża, jej minimalne wymiary to 100x200 cm z dodatkową wolną przestrzenią wokół niej. W związku z tym w małych kuchniach lepiej zastosować wyspy jednofunkcyjne lub całkowicie zrezygnować z tego rozwiązania skupiają się jedynie na zastosowaniu we wnętrzu zasad ergonometrii.