Praca w kuchni składa się z wielu powtarzalnych czynności, które nie ma co ukrywać, zajmują dużo czasu. Jeżeli chce się zoptymalizować czas poświęcony na zmywanie i gotowanie konieczne jest zastosowanie w kuchni zasad ergonometrii. Jednymi z reguł funkcjonalnej kuchni jest odpowiednie rozmieszczenie sprzętów oraz zachowanie odległości. Zobacz, o jakich wymiarach musisz pamiętać, urządzając kuchnię.

 

Czym jest ergonometria w kuchni?

Ergonometria w kuchni to nie tylko właściwe i wygodne ustawienie mebli oraz sprzętów, ale także rozmiary zastosowanej zabudowy i urządzeń. Ich wysokość i długość ma niebagatelny wpływ na komfort pracy. Na wygodę wpływa także ilość miejsca pozostawionego pomiędzy poszczególnymi sprzętami, szczególnie tymi znajdującymi się w trójkącie roboczym.

 

Blaty kuchenne

Standardowo blaty kuchenne powinny mieć 85 cm wysokości. Jednak projektanci wnętrz coraz częściej radzą, aby dostosować je do wzrostu domowników, przede wszystkim zaś do wzrostu osoby, która najczęściej pracuje w kuchni. Dobrym, choć jeszcze niezbyt popularnym rozwiązaniem jest także uzależnienie wysokości blatów do czynności, jakie będą przy nich wykonywane. Ten przeznaczony do obierania warzyw powinien liczyć od 100 do 110 centymetrów, blat do przygotowywania posiłków 90-100 centymetrów, taką sama wysokość powinna mieć szafka na, której zostanie zamontowany zlew kuchenny. Kuchenkę najlepiej zamontować na szafce o wysokości 80-90 centymetrów, niższy o 10 centymetrów powinien być blat do wałkowania ciasta.

Tych szczegółowych wytycznych niestety nie można zastosować w każdym wnętrzu. Różne wysokości blatów nie mają racji bytu w małych, wąskich kuchniach. W nich optymalnie jest zastosować standardową wysokość 85 centymetrów dla wszystkich szafek, również tej zlewozmywakowej.

 

Szafki kuchenne

Dolne szafki kuchenne najlepiej zamontować na wysokości 85 centymetrów lub też zastosować różne ich wysokości, jak pokazaliśmy w powyższym akapicie. Odległość między blatem roboczym a górnymi szafkami powinna wynosić ok. 55-60 centymetrów, natomiast okap najlepiej zamontować na ok. 70 centymetrów od kuchenki gazowej i 65 od kuchenki elektrycznej.

 

Odległości w kuchni

Projektując kuchnię, należy pamiętać o pewnych odległościach. Kuchenka gazowa nie powinna być ulokowana w mniejszej odległości niż 50 centymetrów od okna, a odległość zlewu kuchennego od pionu kanalizacji nie może przekraczać 3 metrów. Jeżeli w kuchni planujesz instalację zmywarki do naczyń najlepiej umieścić ją bezpośrednio pod zlewem. Lodówka powinna znajdować się maksymalnie 210 centymetrów od zlewozmywaka, natomiast od kuchenki 270 centymetrów. Ustawiając te sprzęty, warto zastosować kolejność: lodówka, zlew, kuchenka. Zlewozmywak zawsze powinien być na środku, ponieważ potrzebny jest on do przygotowania produktów, jak i gotowania. Urządzenia powinny być oddzielone blatami, których długość najlepiej, jeśli wynosi 40 centymetrów zarówno na linii lodówka – zlewozmywak, jak i po obu stronach kuchenki. Dodatkowo w kuchni powinien się znaleźć jeden główny blat o długości co najmniej 80 cm. Najczęściej jest on wykorzystywany do rozdzielenia zlewozmywaka i lodówki.