Dobierając zlew do swojej kuchni warto pamiętać o kilku bardzo kluczowych wskazówkach. Pomogą one dobrać egzemplarz w pełni funkcjonalny i dostosowany do posiadanego pomieszczenia.

Dostępny metraż

Z doborem rozmiaru zlewozmywaka do dużej kuchni jest relatywnie łatwo. Jeśli posiadamy imponującą przestrzeń to nawet największe modele nie będą stanowiły żadnego problemu aranżacyjnego. Inaczej sytuacja wygląda w momencie posiadania niewielkiego pomieszczenia. Zbyt obszerne egzemplarze będą zabierać przestrzeń, której później może zacząć brakować. W takim przypadku najlepiej szukać niewielkich okrągłych lub narożnych modeli, a uzyskane w ten sposób miejsce zagospodarować na blat lub dodatkową szafkę.

Odpowiednie miejsce

Jeśli już mowa o dostępnym metrażu, warto w tym momencie wspomnieć o właściwym jego umiejscowieniu. Podczas aranżowania kuchni najlepiej jest urządzać ją z poszanowaniem zasad ergonomii. W związku z tym bez wątpienia zlewozmywak powinien znaleźć się na jednym z wierzchołków „równobocznego trójkąta roboczego”, gdzie na dwóch pozostałych znajduje się lodówka i płyta gazowa lub indukcyjna. Dzięki temu wszelkie prace związane z przygotowywaniem posiłków będzie można wykonywać niemal intuicyjnie.

Styl

Wymarzona kuchnia, oprócz ergonomicznego pomieszczenia to także w pełni efektowne wnętrze. W związku z tym wybrany zlewozmywak powinien wpisywać się w ogólny zamysł, który przyświeca całej aranżowanej przestrzeni. Jeśli decydujemy się na klasyczne meble z bogato zdobionymi frontami warto, by szukany egzemplarz również prezentował niezwykle eleganckie kształty. Z kolei w nowoczesnych kuchniach, w których ma zapanować minimalizm, jedno- lub dwukomorowy model także powinien być w pełni designerski. Należy mieć na uwadze, że całość musi tworzyć przemyślaną kompozycję kształtów, wzorów i kolorów.

Rodzaj zlewozmywaka

Skoro została wspomniana ilość komór w wybieranym egzemplarzu – ta kwestia jest również jednym z kluczowych zagadnień wymagających przemyślenia. Jeśli jesteśmy w posiadaniu zmywarki bez wątpienia można pokusić się o model z jedną komorą, gdzie zamiast drugiej pojawiłby się ociekacz. Taka konstrukcja z pewnością sprawdzi się nie tylko w małym ale i także w dużym pomieszczeniu.