Małe kuchnie wymagają zastosowania niestandardowych mebli oraz sprzętów. Te tradycyjne swoimi wymiarami nie pasują do niewielkich wnętrz. Co więcej, przytłaczają je, czyniąc kuchnię nieatrakcyjnym, a co gorsze niefunkcjonalnym pomieszczeniem. Do małych kuchni warto więc wybrać dedykowane im meble i urządzenia, takie jak mini zlewy. Można je zamontować nawet w bardzo wąskich szafkach. Małe zlewy kuchenne pozwalają zaoszczędzić miejsce, a dobrze dobrane nie tracą na praktyczności. Zobacz, jak wybrać zlewozmywak do szafki 40 centymetrów.

Mała kuchnia - duży problem

Małe pomieszczenia to te, które uznawane są za te najtrudniejsze w aranżacji. Szczególnie dużo problemów z urządzeniem wnętrza mają właściciele niewielkich kuchni. Zmieszczenie na kilku metrach najważniejszych i najpotrzebniejszych sprzętów nie jest łatwe, szczególnie jeśli chce się stworzyć kuchnię, w której królują zasady ergonometrii. W tym przypadku koniecznie jest dobre rozplanowanie powierzchni oraz wybór urządzeń i mebli o jak najmniejszych rozmiarach.

Zabudowa na wymiar do małej kuchni

W zakresie mebli najlepszym wyborem jest zakupienie zabudowy na wymiar do małej kuchni. Pozwoli to na wykonanie szafek i półek, które pasować będą nawet do bardzo wąskich wnętrz. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na zamówienie wąskich mebli kuchennych, staje się przed zadaniem wyboru sprzętów, które będzie można w nich zamontować. W przypadku kuchni w zabudowie konieczny jest więc zakup wąskiej kuchenki, zmywarki, piekarnika czy mikrofali. Jeśli w kuchni zastosuje się meble wolnostojące wybór sprzętów do montażu w szafkach, zazwyczaj ogranicza się do zlewu kuchennego. Aby dało się go zamontować w niewielkiej szafce, konieczny jest wybór modelu o właściwych wymiarach.

 

Mini zlew kuchenny do małej kuchni

Najlepszym zlewem do niewielkiej kuchni są mini zlewozmywaki. Co takich zalicza się zlewy jednokomorowe oraz półtorakomorowe. Występują one w wersji z ociekaczem lub bez niego. Można montować je w wąskich szafkach, nawet tych 40 centymetrowych, swoimi wymiarami pasują również do większych mebli kuchennych, których szerokość wynosi 45 centymetrów.

 

Modele półtorakomorowe to zlewy posiadające o połowę mniejsze rozmiary niż te wyposażone w dwie standardowe komory. Dodatkowe pół komory, jakie posiada zlew, pozwala na komfortowe płukanie i mycie warzyw, owoców oraz mięs. Mniejsza komora wyposażona jest w osobny odpływ, co zwiększa wygodę pracy i pozwala zrezygnować z ociekacza, a co za tym idzie oszczędzić miejsce na blacie kuchennym. Propozycje zlewów półtorakomorowych do małych kuchni znajdziecie TUTAJ

 

Do naprawdę małych wnętrz przeznaczone są najmniejsze zlewozmywaki jednokomorowe. Mini zlewy dostępne są w Primagran w kształcie okrągłym oraz kwadratowym. Z ociekaczem oraz bez niego. Ich montaż jest możliwy w bardzo wąskich szafkach. Wybierając zlew jednokomorowy bez ociekacza, dobrze jest zaopatrzyć się w dodatkowy koszyk mocowany do mini zlewu. Będzie pełnił on funkcję ociekacza i powyższy ergonometrię w kuchni. Najmniejsze zlewy do kuchni znajdziecie TUTAJ.

Czy mini zlew jest funkcjonalny?

Wiele osób posiadających małe kuchnie zastanawia się, czy zakup zlewu do wąskiej szafki będzie funkcjonalnym rozwiązaniem. Ze względu na małe rozmiary mini zlewozmywaki postrzegane są jako te, w których nie da się wygodnie myć naczyń czy przygotowywać produktów spożywczych do gotowania. Jednak o tym, czy mały zlew sprawdzi się w codziennym użytkowaniu, decyduje wybrany model oraz jakość jego wykonaniu. Zlew do szafki 40 centymetrów powinien mieć takie rozmiary, aby pomieścić domowe naczynia oraz garnki. Wybierając mały zlew z ociekaczem, warto również przyjrzeć się budowie tego elementu. Praktycznym rozwiązaniem jest profilowany ociekacz, po którym łatwo spływa woda z suszących się naczyń. Taki można znaleźć np. w zlewie Mediolan. Element ten nie powinien mieć również zbyt dużych rozmiarów takich, jakie można spotkać w tradycyjnych modelach. Dzięki temu nie zajmą wiele miejsca na blacie. 

Jak wybrać mini zlewozmywak?

Wybierając mini zlew do kuchni, przede wszystkim zwraca się uwagę na jego rozmiary. Szukając jednak wąskiego sprzętu, nie można zapominać, że powinien być on solidny i wykonany z dobrej jakości materiałów. Tylko to pozwoli zwiększyć komfort wykonywania kuchennych prac. Tu z pomocą przychodzą zlewozmywaki granitowe, które charakteryzują się dużą odpornością na szoki termiczne i wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne oraz przebarwienia. Dzięki tym właściwością świetnie sprawdzają się w każdej kuchni. Ich prosty montaż sprawia, że zamontować je można samodzielnie, a wysokiej jakości kompozyt granitowy, z którego wykonane są mini zlewy Primagran, sprawia, że będzie można się nimi cieszyć przez długie lata. Mini zlewozmywaki Primagran dostępne są w pięciu uniwersalnych kolorach: białym, beżowy, szarym, grafitowym oraz czarnym, pozwala to dopasować je do kuchni i aneksu urządzonego w każdym stylu.