Granitowe zlewozmywaki to sprzęty trwałe i solidne. Charakteryzują się wysoką odpornością na zarysowania, uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Sprawia to, że chętnie wybierane są przez osoby poszukujące dobrego zlewu, który będzie służył przez lata. Trzeba jednak pamiętać, że trwałość zlewozmywaka zależy od tego, z jakiej jakości kompozytu został wykonany oraz jaką codzienną pielęgnację się mu zapewni. Nawet ta najlepsza nie zawsze jednak może go uchronić przed powstawaniem rys i odprysków. Takie mogą pozostać podczas standardowego użytkowania zlewozmywaka, narażone są na nie szczególnie zlewy wykonane z kiepskiej jakości materiału. Uszkodzeń tych w większości przypadków można się jednak pozbyć. Zobacz jak usunąć rysy na zlewie granitowym.

Rysy na zlewie - jak powstają?

Nawet najtwardszy i najsolidniejszy zlew kuchenny narażony jest na uszkodzenia powstające w czasie eksploatacji. Odpryski na zlewie granitowym mogą powstawać na skutek przesuwania po jego powierzchni garnków czy patelni. Częstą przyczyną rys na zlewie są też wrzucane nieostrożnie sztućce, a nawet talerze. Wszystkie te sytuacje są niebezpieczne dla granitowej powłoki zlewu. Wykonane z dobrej jakości kruszywa zlewy Primagran doskonale radzą sobie z takimi uszkodzeniami, jednak w przypadku bardzo mocnego uderzenia na powłoce mogą powstać mało estetyczne rysy. Ich powstanie nie oznacza jednak, że od razu trzeba kupować nowy zlew.

Jak usunąć rysy na zlewie granitowym?

Powstawania rys na zlewozmywaku granitowym można łatwo uniknąć. Wystarczy odpowiednio od niego dbać. Przede wszystkim należy unikać wrzucania do komór ostrych i ciężkich przedmiotów z dużej wysokość. Właściwa pielęgnacja powinna również obejmować rezygnację z czyszczenia zlewozmywaka silną chemią, proszkami czy mleczkami z drobinkami ścierającymi. Zamiast takich preparatów lepiej zainwestować w specjalne pasty do zlewu granitowego lub też środek Nanogran. Jest to impregnat do ochrony i konserwacji granitowych powłok. Wspomaga czynności pielęgnacyjne i pozwala utrzymać zlew w dobrej kondycji przez długie lata. Detergent maskuje także zarysowania na czyszczonej powierzchni. Wydajna butelka Nanogram starcza na 6 miesięcy, przy standardowym użytkowaniu.

Rozprowadzając go, należy pamiętać o tym, aby nie używać do tego drucianych myjek czy ostrych szczoteczek. Będzie to powodować jeszcze większe rysy na zlewie. Granitowe powłoki najlepiej jest czyścić delikatnymi materiałowymi ściereczkami. Takie postępowanie zapewni ochronę zlewu granitowego przed zarysowaniami.  Dodatkową można zapewnić zlewozmywakowi, poddając go regularnie (co 3-4 tygodnie) olejowaniu. Polega ono na rozprowadzeniu na czystym i wytartym do sucha zlewozmywaku oleju jadalnego np. lnianego. Zabieg ten nawilża zlewozmywak, a także wzmacnia jego barwę.

Porysowany zlew granitowy - instrukcja usuwania, pozbywania się rys

Jeśli na swoim zlewie zauważy się odpryski, komory należy dokładnie umyć do czysta za pomocą płynu do mycia naczyń. Po wyczyszczeniu komór z zabrudzeń, resztek jedzenia i tłuszczy spłukuje się je dokładnie wodą, a potem wyciera do sucha ręcznikiem papierowym. Tak przygotowaną powierzchnię spryskuje się impregnatem do zlewu ze sklepu Primagran, dbając o to, aby powstała na niej cienki film. Zabezpieczone preparatem komory należy zostawić na 10 minut, a w następnej kolejności wytrzeć do sucha. Zlew powinno się pozostawić na co najmniej 4 godziny (a najlepiej na całą noc), nie wlewając do niego wody i nie myjąc w nim naczyń. Procedurę tą najlepiej jest powtarzać raz w tygodniu, dla zachowania powłok w dobrym stanie. Taki sposób pozbywania się rys z granitowego zlewozmywaka można zastosować do każdego modelu nie tylko zlewu marki Primagran. Jest ona bezpieczna zarówno dla zlewów o jasnej barwie, jak i tych czarnych lub grafitowych. Preparat do wykonywania zabiegu usuwania rys ze zlewu granitowego możecie odnaleźć w naszym sklepie, w zakładce ze środkami do pielęgnacji zlewozmywaków.  

Porysowany zlew - co dalej, czy kupować nowy?

To czy odpryski na zlewie granitowym będzie można zlikwidować, zależy nie tylko od podjętych działań i użytych preparatów, ale i od jakości kruszywa granitowego. Dziś na rynku dostępnych jest wiele granitowych zlewozmywaków, jednak jakość produktów poszczególnych firm jest bardzo różna. Zlewy kuchenne sprawdzone z Chin zazwyczaj wykonywane są ze złej jakości kompozytu, który nie tylko uniemożliwia pozbycie się drobnych rys, ale i nie jest odporny na powstawanie uszkodzeń. Taki zlew, gdy powstaną na nim odpryski, nadaje się tylko do wyrzucenia. Stąd też dobrze przed jego zakupem zapoznać się z opiniami o zlewach granitowych. Jeśli szukacie trwałych zlewów kuchennych, którym niestraszne są zarysowania i odpryski zapraszamy do zapoznania się z naszymi granitowymi zlewozmywakami. Są one wykonane z wysokiej jakości kompozytu granitowego i wyprodukowane w Polsce. Zastosowany materiał sprawia, że zlewy są trwałe i solidne, a przy tym odporne na zarysowania, pęknięcia oraz odpryski. Każdy na naszych modeli objęty jest 35- letnią gwarancją. Potwierdza ona ich jakość oraz to, że zlewozmywakiem można cieszyć się przez długie lata.