Urządzają kuchenną strefę zmywania, przede wszystkim chcemy, aby była ona praktyczna i funkcjonalna. Kierując się tymi cechami, wybieramy odpowiedni zlewozmywak oraz pasujące do niego dodatki i akcesoria. Wśród tych ostatnich od kilku już lat dużą popularnością cieszy się młynek do zlewu. Jest on praktycznym gadżetem, którym pomaga w utrzymaniu czystości oraz w segregowaniu odpadów gospodarczych. Jednak, aby rozdrabniacz odpadków spełniał swoją rolę, konieczny jest wybór tego odpowiedniego. Zobacz jaki młynek do odpadków wybrać oraz jakie zadania może on spełniać w kuchni.

Jak działa młynek do odpadów kuchennych i jakie ma zalety?

Na forach internetowych można znaleźć wiele opinii o  młynkach do zlewu. Najczęściej recenzje tego gadżetu są pozytywne. Osoby, które zdecydowały się na zakup zlewozmywaka z młynkiem, doceniają to, że pozwala on na zaoszczędzenie na rachunkach za wodę i opłatach za odpady, jest bezpieczny w użytkowaniu oraz pomaga w utrzymaniu czystości w kuchni. Rozdrabniacz kuchenny to także brak konieczności czyszczenia rur chemicznymi preparatami. Wszystkie te zalety młynka do odpadów kuchennych wynikają z jego prostego, acz skutecznego działania. Odpadki organiczne wrzucane są do wylotu młynka i ciśnieniem wody wpychane do specjalnej komory, w której znajdują się dwa wirujące talerze. Ich zadaniem jest rozbicie odpadku o ściany młynka. W dobrej jakości rozdrabniaczach odpadów są one rozbijane do wielkości ok. 2 milimetrów i razem z wodą przepływają przez rurę kanalizacyjną. Młynek do odpadków kuchenny  pozwala rozdrobnić wszystko to, co zazwyczaj wyrzuca się do kosza na śmieci. Bez problemu daje sobie radę z obierkami od ziemniaków, skórkami owoców, resztami obiadowymi, torebkami herbaty, łupinami orzechów, a nawet z drobnymi kośćmi.

Rodzaje rozdrabniacza pod zlew

Popularność rozdrabniaczy do kuchni sprawiła, że producenci oferują coraz to lepsze i bardziej zaawansowane młynki. Już dziś możemy wybierać pomiędzy kilkoma rozdrabniaczami odpadków organicznych. Co ważne każdy z nich można zamontować w granitowym zlewozmywaku Primagran. Oferowane przez producentów kuchennego sprzętu młynki do zlewu różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem włącznika. W tym zakresie wyróżniamy rozrabiacze:

  • bezprzewodowe, które uruchamiane się pilotem,
  • pneumatyczne, czyli takie uruchamiane sprężonym powietrzem,
  • korkowe inaczej nazywane magnetycznymi, taki model działa tylko wtedy, gdy wlot młynka zatkany jest korkiem; rozwiązanie to ma podwyższyć bezpieczeństwo użytkowania sprzętu.

Jaki młynek do odpadów wybrać?

Szukając dobrego rozdrabniacza zlewozmywakowego, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych. To one powiedzą czy urządzenie będzie praktyczne i wysokiej jakości. Nie można również zapominać, że młynek do odpadów kuchennych powinien pasować do zakupionego zlewozmywaka. Dlatego też pierwszą rzeczą, jaką koniecznie trzeba sprawdzić, są wymiary instalacyjne. W ich zakres wchodzi wysokość rozdrabniacza oraz jego szerokość. W następnej kolejności warto przeanalizować takie elementy jak:

  • moc rozdrabniacza odpadków – to on niej zależy, z jakimi odpadkami poradzi sobie urządzenie i co bezpiecznie będzie można w nim mielić; najtańsze młynki posiadają niewielką mocą i nie pozwalają np. na rozdrobnienie kości czy innych twardych resztek; optymalnym wyborem jest rozdrabniacz odpadków o mocy 0,75 KM; radzi on sobie z większością kuchennych odpadków; należy również pamiętać, że im większa moc, tym szybciej młynek będzie działał;
  • stopień rozdrobnienia odpadów – poszczególne modele młynków do kuchni mają różne stopnie rozdrabnia; w tanich modele można spotkać tylko jedne poziom, sprawia to, że nie ze wszystkimi resztami poradzi sobie młynek; szukając dobrej jakości urządzenia, najlepiej jest postawić na młynek do odpadków kuchennych z możliwości regulacji stopni rozdrabniania, dzięki temu poziom będzie można dopasować do swoich aktualnych potrzeb;
  • pojemność komory rozdrabniacza do odpadów – sprawdzenie pojemności młynka ważne jest, szczególnie jeśli dużo się gotuje; im pojemność jest większa, tym więcej odpadków można zmielić jednocześnie w krótkim czasie; standardowe rozdrabniacze zlewozmywakowe posiadają komory o pojemność od 900 do 1200 ml.

Zadając sobie pytanie, jaki młynek odpadków wybrać na początku warto ustalić, jak dużo się gotuje i jaki problem stanowi składowanie poszczególnych odpadków w koszu. Jeśli w kuchni spędza się mało czasu i głównie je na mieście warto wybrać zlewozmywak z młynkiem podstawowym. W przypadku, gdy posiłki przygotowuje się codziennie, a ilość wytwarzanych odpadków jest bardzo duża lepiej zainwestować w rozdrabniacz pod zlew o dużej mocy i znacznej pojemności komór.

Młynek do zlewu: samodzielny montaż krok po kroku

Montaż rozdrabniacza odpadków organicznych nie jest skomplikowanya. Instalację można wykonać we własnym zakresie, bez udziału fachowca. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest zakupienie odpowiedniego zlewozmywaka. Powinien on posiadać odpływ o szerokości 3,5 cala, czyli 90-92 milimetrów.  Proces montażu polega na umieszczeniu kołnierza młynka w otworze zlewu kuchennego, zastosowaniu uszczelek oraz zamocowaniu rozdrabniacza i kołnierza do pierścienia mocującego. Po wykonaniu czynności technicznych, a jeszcze przed uruchomieniem młynka na odpady zalecane jest puszczenie strumienia zimnej wody (należy to zrobić przed każdym uruchomieniem rozdrabniacza). Strumień zimnej wody ma za zadanie chłodzić pracujące urządzenia oraz wypłukiwać resztki wrzucane do młynka.