Jednym z częściej zadawanych pytań jest to czy wybrać zlew z ociekaczem czy bez niego. Element ten wydaje się zbędny wtedy, gdy planujemy zamontować ociekacz do naczyń w szafce nad zlewem, a ociekacz na sztućce dawno już wybraliśmy. Jednak ociekacz zamontowany przy zlewie nie pełni tylko funkcji pomocnej przy osuszaniu naczyń. Daje nam wachlarz innych możliwości, którym warto przyjrzeć się z bliska.

Czy ociekacz jest potrzebny?

Początkowo może wydawać się, że ociekacz jest zbędnym balastem, psującym wystrój nowej kuchni i zabierającym miejsce na nowiutkim blacie kuchennym. Natomiast zlew z ociekaczem często okazuje się po prostu praktyczny. Ociekacz zamontowany wraz ze zlewem posiada zwykle swój własny odpływ, co umożliwia nam na przykład cedzenie gorącej wody czy wylewanie na niego resztek napoju przed wymyciem szklanki, gdy zlew stoi zajęty innymi naczyniami. Co więcej kłopotliwe byłoby wycieranie za każdym razem wszystkich umytych naczyń i sztućców ściereczką przed włożeniem ich na swoje miejsce. Ociekacz to również miejsce, na którym zawsze możemy mieć pod ręką swój ulubiony kubek. Inne, ciekawe zastosowanie ociekacza, to przestrzeń do odmrażania warzyw czy mięs. Mrożonkę kładziemy na ociekaczu, skąd rozmrażająca się woda ścieka od razu do odpływu.

Zalety i wady zlewu z ociekaczem

Zaletą zlewu z ociekaczem jest na przykład możliwość odłożenia na niego umytych, mokrych naczyń do chwili wyschnięcia. Na ociekaczu przy zlewie mogą stać gorące rondle czy patelnie, nie narażając blatu na zniszczenie spowodowane wysoką temperaturą. Wadą zlewu z ociekaczem jest zabieranie cennego miejsca na blacie w mniej przestronnych, malutkich kuchniach, gdzie przestrzeń robocza jest na wagę złota. Zatem jeśli nie posiadamy wystarczająco dużo miejsca, a chcemy mieć ociekacz, wybierzmy zlew z nawet małym ociekaczem, chociażby na kubki. Zlew z dużym ociekaczem będzie perfekcyjny dla osób spędzających dużo czasu w kuchni i lubiących gotować.

Zalety i wady zlewu bez ociekacza

Zaletą posiadania zlewu bez ociekacza jest to, że zyskujemy dodatkową przestrzeń roboczą w kuchni. Nie zagracamy sobie miejsca poodkładanymi kubkami i innymi naczyniami, które potrafią zalegać na ociekaczu przy zlewie godzinami. To, co jest zaletą, równocześnie staje się również wadą zlewu bez ociekacza, ponieważ brak możliwości składowania umytych naczyń pod ręką jest dla niektórych osób wręcz niewyobrażalne i skrajnie niewygodne, co więcej brak ociekacza może powodować rozchlapywanie się wody na blat.

Zlew jednokomorowy: z ociekaczem czy bez?

Jeśli stoimy przed wyborem czy zakupić zlew jednokomorowy z ociekaczem czy bez, a posiadamy dostateczną ilość miejsca do instalacji, wybierzmy wariant z ociekaczem. Bądź co bądź przyjdzie moment, w którym będziemy mieć w rękach mokry kubek i nie będziemy mieli czym go wytrzeć ani gdzie odłożyć, a ociekacz doskonale by się na tą okoliczność przydał.

Ociekacz do naczyń na zlew

To doskonała alternatywa dla posiadaczy zlewów bez ociekaczy, a ceniących sobie funkcjonalność ściekania wody z umytych naczyń prosto do zlewu. Fenomen tego rodzaju ociekacza polega na zaczepianiu go do ścianek zlewu po wymyciu naczyń z niego w taki sposób, aby woda ociekała z umieszczonych na nich kubków, talerzy czy sztućców prosto do zlewu. Zaletą tego rozwiązania jest kompaktowość, ale do wad należy zaliczyć brak możliwości korzystania ze zlewu dopóki naczynia nie wyschną, bez konieczności wyciągania całego ociekacza ze zlewu.

Ukryty ociekacz do naczyń

Ociekacze bardzo często montuje się w szafce nad zlewem. W ten sposób nie wystawiamy na widok „publiczny” znajdujących się na nim rzeczy. Takie suszarki do naczyń są poręczne i nie zagrażają wystrojowi wnętrza, nawet w kuchni nowoczesnej. Nie powinniśmy jej traktować jako dodatkowej szafki na naczynia, tylko po ich wyschnięciu odkładać je do przeznaczonych do tego celu miejsc. W ten sposób unikniemy zagracania suszarki do naczyń i będziemy mogli z powodzeniem odkładać na ociekacz naczynia po kolejnym myciu.

Ociekacz na sztućce

Ociekacz na sztućce to produkt bardzo pożądany w kuchni, jeśli nie mamy czasu wycierać ściereczką do sucha łyżeczek, widelców i noży po każdym umyciu. Odkładanie mokrych sztućców lub sztućców nie do końca wytartych prosto do szuflady jest niehigieniczne i prowadzi do powstawania na nich nieestetycznych zacieków. Ociekacze występują obecnie w wielu wariantach kolorystycznych i materiałowych, potrafią stanowić doskonały gadżet nadający charakteru kuchni. I tak, znajdziemy ociekacze na sztućce plastikowe, metalowe, ze stali nierdzewnej, drewniane czy porcelanowe. Pamiętajmy, że sztućce po wymyciu należy układać rączkami ku górze, aby móc wyciągać je przed użyciem właśnie za nie!

Podsumowując, ociekacz, bez względu na to, w jakiej formie występuje, jest nieodłącznym, funkcjonalnym przedmiotem potrzebnym w każdej kuchni. Mając do wyboru zlew z ociekaczem lub  zlew bez ociekacza, a posiadając dostateczną ilość miejsca na blacie kuchennym, zainwestujmy w ten z ociekaczem, ponieważ jest znacznie praktyczniejszy.