Zanim udasz się do sklepu po idealny zlewozmywak, musisz odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Jaki kształt i rozmiar zlewu preferujesz? Ile misek będzie Ci potrzebne? Jaki typ wyposażenia najlepiej pasuje do konfiguracji Twojej kuchni?

Kształt – zlewozmywak jedno, półtora czy dwukomorowy?

Większość zlewozmywaków ma kształt prostokątny. W zależności od materiału użytego przez producenta możliwy jest praktycznie dowolny kształt. Poza podstawowym prostokątem często spotykamy okrągłe lub trójkątne zlewozmywaki w kuchniach. Natomiast trójkątne zlewozmywaki narożne są powszechne tam, gdzie przestrzeń jest ciasna.

Okrągłe zlewozmywaki wyglądają ładnie, ale niektórzy uważają montaż ich za marnowanie przestrzeni. W tym samym obszarze możesz prawie zawsze zmieścić większy prostokąt.

Rozmiar zlewozmywaka – jak go wybrać?

Jak szeroki powinien być twój zlew? Najpopularniejsza szerokość to 30 cali; 25 cali to rozsądne minimum. Jednak ci, którzy mieszkają w ciasnych pomieszczeniach mogą uznać, że 15-calowy zlew będzie bardziej odpowiedni.

Jeśli chodzi o głębokość, odradzamy cokolwiek co ma mniej niż pięć centymetrów. Zlew o głębokości 9 lub 10 cali zapewnia dużą pojemność, a jednocześnie zapewnia wygodę.

Zapamiętaj te wskazówki przy wyborze rozmiaru zlewu:

  • Jeśli zlew jest zbyt wąski, można zmagać się z dopasowaniem garnków i patelni podczas ich mycia;
  • Jeśli zlew jest zbyt szeroki, może nie pasować do zamontowanych w kuchni szafek i może wyglądać topornie;
  • Jeśli zlew jest zbyt głęboki, możesz odczuwać stres lub inny dyskomfort fizyczny podczas stania nad nim;
  • Jeśli umywalka jest zbyt płytka, każde mycie skończy się  rozpryskiwaniem wody wokoło.

WSKAZÓWKA: Zastanów się, czy chcesz mieć kwadratowe, czy zaokrąglone narożniki wewnętrzne w zamontowanym w kuchni zlewozmywaku. Zaokrąglone są łatwiejsze do czyszczenia, ale stylistycznie nie wyglądają tak elegancko, jak te o kwadratowych rogach.

Jedna, półtora czy dwie misy?

Czy wolisz umywalkę z pojedynczą, podwójną czy potrójną misą?

Pojedyncza miska zlewu często jest najtańszym rozwiązaniem, ponieważ jest on najprostszy do wykonania. Pojedyncza miska może oddawać wszystko od tradycyjnej elegancji po surowe nowoczesne piękno, w zależności od tego, z czego jest wykonana.

Podwójna misa umywalki wprowadza wszechstronność do kuchni. Zlewozmywak podzielony w proporcji 50/50 lub 60/40, gwarantuje oddzielne obszary do mycia naczyń, odcedzania wody czy płukania mięsa.

Zlewozmywaki z potrójną miską przenoszą ideę podwójnej miski o krok dalej, włączając w to wąską środkową misę przeznaczoną do usuwania odpadów.

Najczęściej wahamy się nad zlewem jedno lub dwukomorowym, ale istnieje również zlewozmywak półtorakomorowy. Jaki zlewozmywak wybrać? Ile komór w zlewie będzie w użytku najwygodniejsze?

Dla kogo zlew jednokomorowy?

Idealne rozwiązanie, gdy przestrzeń jest na wagę złota. Mamy do wyboru zlewozmywaki jednokomorowe z ociekaczem, który umożliwia nam odkładanie umytych naczyń do czasu wyschnięcia oraz zlewozmywak jednokomorowy bez ociekacza, najczęściej stosowany w małych kuchniach, aby nie zajmować miejsca na blacie.
Dla kogo zlew dwukomorowy?

Z pewnością dla osób, które nie posiadają zmywarki i sporo gotują, bowiem zlewozmywak jednokomorowy może być kłopotliwy, jeśli zapomnimy opróżnić kubki, rondle itp. zanim napełnimy zlew wodą.  W ofercie znajdują się zlewozmywaki dwukomorowe z ociekaczem i zlewozmywaki dwukomorowe bez ociekacza. To, który wybrać, zależy od ilości miejsca, jakie możemy przeznaczyć na jego instalację.

Zlewozmywak półtorakomorowy

Zlewozmywak półtorakomorowy to bezpieczna alternatywa pomiędzy zlewem jedno a dwukomorowym, bowiem zajmuje niewiele miejsca, ale ciągle można wykorzystywać, chociażby do odcedzania wody, mniejszą komorę, jeśli większa zajęta jest naczyniami.

Jaki zlewozmywak najlepszy przy zmywarce?

Zmywarka zajmuje nam miejsce pod blatem, więc nie możemy zainstalować zlewu nad nią. Ilość komór przy zmywarce tak naprawdę nie ma większego znaczenia, z tym tylko, że posiadanie mniejszego zlewu lub zlewu jednokomorowego nie będzie takie uciążliwe, ponieważ mamy możliwość odkładania większych naczyń bezpośrednio do niej.

Montaż zlewozmywaka – czy jest ważny?

Sposób montażu zlewozmywaka należy do jednej z czterech kategorii:

I. Mocowany od góry w blacie

Znany również jako wpuszczany, ten rodzaj zlewu jest wkładany przez otwór w blacie i zabezpieczony pod spodem. Opiera się na blacie, aby zapobiec przedostaniu się płynów do szafki poniżej.

II. Mocowany poniżej blatu

Ten rodzaj mocowania zlewu jest obecnie coraz częściej stosowany, ponieważ wygląda niebanalnie i dość efektownie. Zamontowany w ten sposób zlewozmywak kończy się równo z blatem lub, zgodnie z preferencją projektu, pod nim. Montaż zlewu pod linią blatu wymaga precyzji i najlepiej pozostawić go profesjonalistom.

 III. Mocowany w szafce kuchennej do połowy swojej wysokości

Obecnie najczęściej spotykany rodzaj montowania zlewozmywaka w kuchniach w gospodarstwach domowych. To najmodniejsze połączenie zlewu z szafką w ostatnim i obecnym sezonie.  Zlewozmywak montowany w szafce jest czasem nazywany zlewem Butlera lub zlewem Belfast. Zlewozmywak w tej konfiguracji jest samodzielną jednostką, która spoczywa na szczycie szafki w połowie wysokości.

 IV. Bez szwu (lub zintegrowany)

Ponieważ jest to część struktury blatu, ten typ zlewu w rzeczywistości nie jest uważany za element wyposażenia. Wysokiej jakości bezszwowe zlewozmywaki potrafią być bardzo kosztowne.