Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych materiałów w kuchni. Kładzie się je na podłogi i ściany. Mimo mnogości wzorów, kolorów i faktur - wiele osób poszukuje bardziej nowatorskich i designerskich rozwiązań. Szukając ich, zadaje sobie pytanie, co można położyć na ścianach w kuchni zamiast płytek? Wbrew pozorom rozwiązań jest całe mnóstwo. To, co znajdzie się na ścianie w kuchni nad blatem, zlewem czy kuchenką zależy tylko od naszej wyobraźni i zasobności portfela. Kuchnia bez płytek to ta, w  której może królować szkło, drewno czy beton. Zobacz, jakie jeszcze rozwiązania można zastosować w kuchni bez płytek.

Co na ścianę w kuchni zamiast płytek ceramicznych – idealne materiały kuchenne

Kuchenne ściany są o wiele bardziej niż inne narażone na ścieranie, zabrudzenia oraz oddziaływanie różnych substancji np. pary wodnej czy tłuszczu. Dlatego też myśląc o wykończeniu ściany nad zlewem, blatem roboczym w kuchni czy między szafkami należy zadbać o to, aby wybrany materiał zabezpieczał ją i chronił. Powinien być on odporny na tłuste plamy, uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia, częste zmiany temperatur, wodę oraz ogień. Ważne jest również, aby ściana nad blatem kuchennym była łatwa w utrzymaniu czystości. Na szczęście wszystkie te cechy spełnia co raz więcej materiałów. Szukając odpowiedzi na pytanie: co można położyć na ścianie w kuchni zamiast płytek - znajdujemy całe mnóstwo podpowiedzi i pomysłów. Coraz większą popularnością cieszą się panele ścienne, blacha, beton, tynk strukturalny, drewno, a nawet tapety. Pozwalają one na urządzenie nietuzinkowego wnętrza w każdym stylu, a co najważniejsze są praktyczne i funkcjonalne.

Szkło w kuchni zamiast płytek

Płyta ozdobna na ścianę w kuchni wykonana ze szkła to prawdziwy hit ostatnich sezonów. Szklane panele doskonale sprawdzają się w małych kuchniach, optycznie powiększając ich wnętrze. W  kuchni stosuje się szkło hartowane o grubości 8-10 milimetrów. Panel jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć, ogień i częste zmiany temperatury. Dzięki temu, że jest całkowicie gładki, bardzo łatwo utrzymać go w czystości. Aby pozbyć się zacieków czy nieestetycznych plam wystarczy przemyć go specjalnym impregnatem. Szkło w kuchni zamiast płytek może przybiera różne kolory oraz obrazy. Bez problemu można zmatowić płytę ozdobną na ścianę w kuchni w kolorze różowym, niebieskim czy czarnym lub z wybranymi obrazami np. panoramą miasta, motywami roślinnymi czy spożywczymi. Panele szklane przykleja się bezpośrednio na ścianę nad blatem roboczym lub montuje przy wykorzystaniu specjalnych łączników.

Farba do kuchni zamiast płytek

Szukając pomysłu na wykończenie kuchni bez płytek, można postawić na farbę. Zalet tego rozwiązania jest bardzo dużo. Pomalowanie ścian jest tanie, szybkie i proste. Można to zrobić samodzielnie. Dodatkowo późniejszy remont nie wiąże się z dużymi kosztami, przemalowanie ścian nie wymaga zrywania paneli ściennych czy odrywania tapet. W sklepach znajdziemy specjalistyczne farby przeznaczone do malowania ścian nad blatem kuchennym. Są one wodoodporne i zmywalne, dzięki czemu przestrzeń pomiędzy szafkami łatwo utrzymać w czystości. Farby do kuchni dostępne są w wielu kolorach. Warto również wspomnieć o coraz popularniejszej farbie tablicowej. Tworzy ona powłokę, po której można pisać kredą. Ściana pomalowana farbą tablicową jest designerskim, a także praktycznym dodatkiem, który sprawia, że mamy bardziej funkcjonalną kuchnię. Można na niej zapisywać przepisy, menu na dany dzień/tydzień czy listy zakupów.

Tapeta do kuchni zamiast płytek

Jeszcze do niedawna tapety było zarezerwowane dla pomieszczeń reprezentacyjnych. Dziś tapeta w kuchni nikogo nie dziwi. Zwolenników takiego wykończenia ściany w kuchni między szafkami przybywa. Tapeta do kuchni to ta winylowa. Jest ona grubsza, dzięki czemu pokrywa nawet nierówne powierzchnie. Kuchenne tapety to również te wodoodporne i ognioodporne, bez problemów można je myć i szorować.

Szukając  pomysłów, co na ścianę w kuchni zamiast płytek ceramicznych pod uwagę można wziąć również laminowane fototapety. Dostępne są one w wielu wzorach i kolorach. Fototapety do kuchni są odporne na wodę oraz niezmywalne. Kładąc je nad zlewem czy kuchenką, dobrze jest zabezpieczyć je dodatkowo silikonem.

 

Płyty ozdobne do kuchni zamiast płytek

Płyta ozdobna na ścianie do kuchni może być wykonana z wielu materiałów. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszyły się płyty z blachy oraz betonu architektonicznego. Ta pierwsza, czyli płata z blachy idealnie sprawdza się we wnętrzach industrialnych i nowoczesnych. Nie wchłania wilgoci i jest żaroodporna. Trzeba jednak pamiętać, że wykańczając nią ścianę nad zlewem, należy przygotować się na dużo pracy i sprzątania. Widać na niej każdą kropkę wody i każde zabrudzenie, wymaga więc codziennego czyszczenia. W kuchni wykorzystuje się płyty ze stali szlachetnej aluminiowej, miedzianej czy satynowej.

Kolejnym pomysłem na wykończenie kuchni bez płytek jest beton architektoniczny. Betonowe płyty dostępne są w standardowych kolorach: białym, jasnoszarym, szarym oraz antracytowym. Można także zamówić te barwione w masie, które przybierają wszystkie kolory tęczy. Stosowany w kuchni beton architektoniczny zazwyczaj jest gładki i nie posiada porów czy rowków, dzięki temu można go łatwo czyścić.

Pomysłów na wykończenie kuchni bez płytek jest całe mnóstwo. Do tych wyżej opisanych można jeszcze dodać drewno, kamień, kompozyt,  cegłę czy lustro na ścianie w kuchni. Każde z tych rozwiązań otwiera nowe możliwości aranżacyjne i sprawia, że nudną kuchnię można przekształcić w nietuzinkowe i oryginalne wnętrze. Wybierając materiał wykończenia ścian kuchennych, trzeba jednak pamiętać, że musi być on nie tylko estetyczny, ale i praktyczny.