Mimo że producenci sprzętów AGD proponują nam coraz to lepsze i efektywniejsze rozwiązania w zakresie zmywania naczyń, to nadal w żadnej kuchni nie może zabraknąć zlewozmywaka. Jest on sprzętem, który nie tylko pozwala na szybkie umycie naczyń czy garnków, ale także służy pomocą w przygotowywaniu posiłków. To w nim płuczemy owoce, warzywa, czy mięsa. Zlewozmywaki kuchenne są więc niezbędnymi sprzętami. Kupić je można niemal w każdym markecie budowlanym, a także w sklepach internetowych np. Primagran. Jednak zanim dokona się ostatecznego zakupu, dobrze jest poznać rodzaje zlewozmywaków do kuchni. Pomoże to podjąć decyzję i wybrać najlepszy zlew kuchenny.

Rodzaje zlewozmywaków do kuchni

Kuchenne zlewozmywaki możemy podzielić według różnych kryteriów. Są nimi:

 • materiał wykonania zlewu kuchennego,
 • sposób montażu zlewu kuchennego,
 • liczba komór zlewu kuchennego.

To właśnie te elementy należy wziąć pod uwagę przy zakupie zlewu do kuchni. Będą one odpowiadać za funkcjonalność, trwałość oraz estetykę tego sprzętu. Dla osób, które w aranżacji kuchni stawiają dopiero pierwsze kroki, dużą pomocą okażą się opinie o zlewozmywakach. Dzięki nim dowiedzą się jakie wady i zalety mają poszczególne rodzaje zlewów do kuchni. Wybierając idealny sprzęt do zmywania, nie można również pominąć ceny zlewozmywaków. 

Rodzaje zlewozmywaków do kuchni: materiał wykonania

Pierwszym krokiem przy wyborze zlewu do kuchni jest decyzja co do materiału wykonania. Tutaj polscy producenci zlewów kuchennych proponują kilka rozwiązań. Na sklepowych półkach można znaleźć:

 • zlewy ze stali  - wykonane są ze stali emaliowanej; na nowoczesnych modelach nie widać zacieków ani zabrudzeń, stal jest łatwa w czyszczeniu, odporna na wysokie temperatury i kwas; wybierając jednak zlew ze stali, trzeba pamiętać o jego wadach; są to sprzęty o małej odporności na uszkodzenia mechaniczne, które dodatkowo są podatne na matowienie; wymagają również czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych; zlewy ze stali są zazwyczaj uzupełnieniem kuchni w nowoczesnym lub industrialnym stylu;
 • zlewy granitowe – są to zlewozmywaki wykonane z kompozytu będącego mieszanką kilku minerałów; od ich jakości zależy trwałość i wytrzymałość zlewozmywaków kompozytowych; te wysokiej jakości są odporne na plamy, wysokie temperatury uszkodzenia mechaniczne czy inne odpryski; zlewy granitowe bardzo łatwo utrzymać w czystości, nie wymagają one zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych; w Primagran dostępne są w 5 uniwersalnych kolorach oraz kilkunastu wzorach, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do kuchni w każdym stylu; ceny zlewozmywaków granitowych zaczynają się od 249 złotych;
 •  zlewy ceramiczne – ceramika staje się coraz popularniejszym materiałem w kuchni; nowoczesne technologie produkcji zlewów ceramicznych sprawiają, że są one łatwe do utrzymania w czystości oraz estetyczne; wykonane są z gliny, która wypalana jest w bardzo wysokiej temperaturze; istotną wadą zlewów ceramicznych jest to, że bardzo łatwo je uszkodzić, a przy tym ich ceny są dość wysokie; zlewozmywaki z tego materiału najczęściej wykosztuje się w kuchniach rustykalnych.

Rodzaje montażu zlewozmywaków

Zlewy kuchenne dzielimy także na sposób ich montażu. W tej kategorii możemy wyróżnić:

 • zlewozmywaki nakładane, czyli nasadowe – są to najpopularniejsze modele zlewów, które bardzo łatwo można samodzielnie zamontować; ich instalacja opiera się na dopasowaniu sprzętu na szafkę i uszczelnieniu ewentualnych wolnych przestrzeni;
 • zlewozmywaki wpuszczane, czyli wbudowywane – ich montaż opiera się na wycięciu w blacie kuchennym specjalnego otworu na podstawie dostarczonego przez producenta schematu; zlewozmywak wbudowany to ten, w którym nie ma wystających krawędzie czy kantów; zlew niemal stapia się z blatem i tworzy ścisłą całość; przyleganie zlewozmywaka do blatu jest nie tylko estetycznym, ale i praktycznym rozwiązaniem – w szparach nie gromadzą się resztki jedzenia czy innego rodzaju nieczystości;
 • zlewozmywaki podwieszane, czy podbudowane – montuje się je na podobnych zasadach jak te wpuszczane; instalacja wymaga wycięcia otworu, z tym że montaż następuje od dołu; dzięki temu można dowolnie łączyć komory; trzeba jednak pamiętać, że cały proces przygotowania zlewozmywaka podwieszanego do użytku jest skomplikowany i zazwyczaj wymaga udziału fachowca.

Rodzaje zlewozmywaków do kuchni: wymiary i ilość komór

Zlewy kuchenne podzielić możemy również  ze względu na ich wymiary. Podstawowy podział obejmuje zlewozmywaki do szafki 40, 45, 50, 60 oraz 80 centymetrów. Oprócz szerokości i długości sprzętu ważna jest także głębokość komory zlewozmywaka. Urządzenia z głęboką komorą zmywania mogą pomieścić więcej naczyń czy garnków, a co istotne brudne naczynia nie wystają poza komorę i nie wpływają na porządek w kuchni. O dużej głębokości komory zmywania możemy mówić, kiedy przekracza ona 180mm tak jak przy modelu Bergen.

Poszczególne modele zlewów kuchennych mają nie tylko różne wymiary, ale także i różną liczbę komór. Podstawowe modele to:

 • zlewozmywaki jednokomorowe – mają jedną komorę z odpływem; występują w wersji okrągłej lub prostokątnej;  część modeli zlewów jednokomorowych może być wyposażona w ociekacz; polecane są właścicielom niewielkich kuchni, singlom lub osobom, które głównie korzystają ze zmywarki; zazwyczaj wymiary zlewozmywaków jednokomorowych wynoszą od 40 do 50 cm;
 • zlewozmywaki półtorakomorowe – oprócz głównej komory do mycia, posiadają dodatkową, małą i wąską; w mniejszej komorze znajduje się odpływ; może on być wykorzystywana do płukania produktów spożywczych; modele półtorakomorowe dostępne są w wersji bez i z ociekaczem;
 • zlewozmywaki dwukomorowe – wyposażone są w dwie takie same komory z odpływem; zapewniają duży komfort mycia i użytkowania zlewu; wybierane są najczęściej do kuchni bez zmywarki oraz przez rodziny z dziećmi; wymiary zlewozmywaków dwukomorowych to ok. 80 - 90 cm w zależności od tego, czy wybierze się zlew z ociekaczem, czy bez niego.

Rodzaje zlewozmywaków do kuchni: kolory i wzory

Wybierając zlew do kuchni, nie można pominąć koloru oraz designu sprzętu. Dziś zlewy występują w różnych barwach oraz przybierają różnorodne kształty. Tradycyjne sprzęty są białe lub stalowe i dostępne są w formie prostokąta. Dla osób, które poszukują bardziej nowatorskich rozwiązań, producenci zlewów oferują modele okrągłe, kwadratowe lub narożne. Do stylu aranżacji kuchni można również dobrać kolor zlewozmywaka. Najlepiej postawić jest na ten uniwersalny: biały, beżowy, szary, grafitowy czy coraz popularniejszy czarny, dzięki temu zlew będzie pasował do mebli kuchenny, blatu i innych dodatków.