Dom w stylu staroangielskim to połączenie delikatności i romantyzmu z tradycją. Nie może  nim zabraknąć kwiatowych motywów, wygodnych sof i dodatków, które nadadzą wnętrzu przytulności. Kuchnia w stylu angielskim w domu, jak i każde inne pomieszczenie, powinno wyglądać tak, jakby na efekt aranżacyjny pracowano przez wiele lat i pokoleń. Nowoczesne sprzęty wiążą się tu z dodatkami z duszą, a wszystko powinno być funkcjonalne i praktyczne. W angielskiej kuchnie nie może też zabraknąć kwiecistych tekstyliów, eleganckich akcesoriów oraz solidnych drewnianych mebli. Zainspiruj się stylowymi kuchniami angielskimi.

Dom w stylu staroangielskim – idee i inspiracje

Angielska kuchnia to pomieszczenie, które zachęca do rodzinnych spotkań i gotowania. Pełno w niej przedmiotów z duszą, ozdobnych bibelotów i materiałowych tekstyliów. Najważniejsze cechy stylowej kuchni angielskie to elegancja i komfort. Nie ma tu miejsca na niewygodne krzesła, czy mało praktyczne meble i sprzęty.

Kuchnia w stylu angielskim w bloku – ściany, podłogi i kolory

Angielskiego klimatu w kuchni nadają odpowiednie wykończenia ścian i podłóg oraz zastosowane kolory. Najmodniejsze są białe kuchnie angielskie. Dominują w nich białe lub pomalowane na szaro panele/płytki ceramiczne oraz ściany w mlecznych odcieniach, na których nad zlewozmywakiem umieszcza się małe kafelki w formie mozaik. Wyglądają one jak ręcznie malowanie i nierzadko mają rozbudowane wzory. Osoby, które lubią kolory w kuchni, mogą zdecydować się na zastąpienie białej farby tapetami w kwiaty, a jasnej podłogi ciemniejszymi panelami lub płytkami z motywem szachownicy.  

Meble kuchenne w stylu angielskim – jakie wybrać?

Meble do kuchni angielskiej to przede wszystkim te wykonane z naturalnych materiałów. Prym wiedzie tu drewno, którego zadaniem jest dodać wnętrzu ciepła i przytulności. Drewnianą zabudowę stosuje się zarówno w kuchni angielskiej w bloku, jak i w domu jednorodzinnym. Należy zadbać o to, aby meble swoim wyglądem nawiązywały do klasyki oraz miały ponadczasowy charakter. Mile widziane są dekoracje takie jak gzymsy, piętrowe uskoki czy rzeźbione okucia. Meble w stylu angielskim lubią również przeszklone witryny, kredensy, motywy kwiatowe, przegródki i dekoracyjne półki. Najczęściej występują w kolorze białym, kremowym lub naturalnego drewna, szczególnie jeśli styl angielski chce się połączyć z rustykalnym. Meble nawet w małej kuchni w stylu angielskim ustawia się w zwartej zabudowie, w spójnym ciągu. W otwartych półkach najlepiej jest ustawić dekoracje w postaci puszek i pojemników na przyprawy.

Oprócz mebli w każdej angielskiej kuchni musi znaleźć się duży rodzinny stół i ustawione wokół niego drewniane krzesła i taborety. Całość aranżacji dopełnia rozbudowany okap, który swoim wyglądem przypomina kominek. W ostatnim czasie na topie modne są kuchnie angielskie z czarnym blatem, do których idealnie pasują granitowe zlewozmywaki w tym samym kolorze. Dla osób, które wolą standardowe i mniej krzykliwe rozwiązania dobrą propozycją są kamienne lub drewniane blaty, które będą doskonale pasować do białych kuchni angielskich.

Kuchnia w stylu angielskim z wyspą

Tradycyjna zabudowa meblowa w kuchni angielskiej często uzupełniana jest wyspą. W małych pomieszczeniach może ona zastępować stół i tym samym stanowić serce kuchni. W dużych kuchniach na wyspie często umiejscowiona jest kuchenka oraz zlewozmywak, co sprawia, że wspólne gotowanie jest prostsze i łatwiejsze. Należ jednak pamiętać, że aby myśleć o kuchni w stylu angielskim z wyspą, konieczne jest posiadanie pomieszczenia o dużym metrażu. W bloku lepiej postawić na klasyczną zwartą zabudowę utrzymaną w bieli, która powiększy optycznie pomieszczenie.

Jak urządzić klasyczną kuchnię w stylu angielskim? Sprzęty AGD

Kuchnie angielskie to nowoczesność, ale ta nierzucająca się w oczy. Sprzęty takie jak lodówka czy zmywarka muszą być funkcjonalne, ale nie przytłaczać wnętrza. Stąd wiele z nich jest zabudowywana w meblach. Jeśli nie jest to możliwe, to warto postawić na sprzęty AGD stylizowane np. retro. Stare obudowy pozwalają nadać kuchni nico klimatu z minionej epoki.

Dodatki i akcesoria w kuchni angielskiej

Aranżacja kuchni angielskiej nie byłaby pełna bez dodatków i akcesoriów. Styl ten uwielbia wszelkiego rodzaju bibeloty. Należy jednak pamiętać, że z dodatkami nie można przesadzać. Najlepiej jest postawić na praktyczne akcesoria. Do takich styl angielski zalicza: wiklinowe koszyki, pojemniki na ciastka czy puszki na kawę, herbatę czy cukier, ale także warto jest na przykład ukryć komercyjną butelkę z płynem i postawić na stylowy dozownik. W kuchni angielskiej znajdzie się też miejsce na talerze dekoracyjne, cynowe lub miedziane garnki oraz kwieciste tekstylia. Te ostatnie pełnią ważną rolę i nigdy ich za wiele. Kwiaty występują na zasłonkach,  serwetkach, obrusach czy ściereczkach. Oprócz kwiatowych tekstyliów w kuchni angielskiej spotkamy także te w kratę oraz paski. Uszyte z naturalnej bawełny lub lnu stanowią ważną dekorację angielskiego wnętrza.