W małych mieszkaniach kuchnia nierzadko pełni również rolę jadalni. Stół wraz z krzesłami ustawia się najczęściej pod ścianą. To rozwiązanie, mimo że praktyczne i funkcjonalne, niesie za sobą również kilka niedogodności. Jednym z nich jest problem zabrudzeń na ścianie, która jest dodatkowo narażona na uszkodzenia i otarcia. Dlatego też warto zastanowić się nad opcją odpowiedniego wykończenia ściany nad stołem, które pozwoli zachować czystość i estetykę w tym pomieszczeniu.

Kuchnia ze stołem przy ścianie

Kuchnia ze stołem przy ścianie to popularny układ aranżacyjny. Takie umiejscowienie stołu pozwala na oszczędzenie przestrzeni i na zachowanie funkcjonalnego i wygodnego rozmieszczenie mebli we wnętrzu. Bez względu na to, czy stół jadalny jest duży, czy też mały umiejscowienie go przy ścianie sprawia, że może ona się brudzić lub obijać. Wpływa na to częste odsuwanie i przesuwanie krzeseł czy samego stołu. Dlatego też planując takie umiejscowienie kącika jadalnego, należy zastanowić się czym wykończyć ścianę w kuchni przy stole. Możliwości jest kilka – warto jednak zdecydować się na rozwiązanie trwałe, które posłuży nam dłuższy czas.

Tapeta nad stołem w kuchni

Jedną z najprostszych osłon na ścianę przed zabrudzeniami jest tapeta. Nad kuchennym stołem można zastosować specjalne tapety winylowe lub laminowane fototapety. Są one grubsze i wodoodporne, dzięki czemu bez problemu można je myć. Tapety te nawet podczas szorowania nie blakną i nie wycierają się. Zastosowanie ich jako osłony na ścianę przy stole sprawi, że będzie ona odpowiednio zabezpieczona. Wybór tapety nad stół w kuchni nie powinien sprawiać problemów. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów, deseni oraz kolorów, a fototapetę dodatkowo można wydrukować z własnego obrazu lub zdjęcia.

Zabezpieczenie ściany przed obijaniem – boazeria w nowoczesnym wydaniu

Jako osłonę na ścianę przed zabrudzeniami potraktować można również boazerie. Dziś drewno w kuchni przybiera nowoczesne formy i niewiele ma wspólnego z boazerią kojarzona z lat 90. XX wieku. Mnogość rodzajów, różne odcienie oraz usłojenie sprawia, że boazeria w kuchni pasuje do każdego stylu aranżacyjnego. Może być zastosowana we wnętrzach nowoczesnych i klasycznych. Ścianę w kuchni, żeby się nie brudziła, można wykończyć drewnem lakierowanym, bejcowanym, olejowanym lub malowanym na dowolny kolor. Duża swoboda panuje również w zakresie wysokości boazerii. Do klasycznych czy rustykalnych wnętrz basuje boazeria położona do wysokości ¾ ściany nad stołem, w kuchniach skandynawskich drewniane deski w białym kolorze kładzione są na całej wysokości ściany.

Pomysł na ścianę w kuchni przy stole – blacha, beton, kamień a może płytki ceramiczne?

Szukając pomysłu na zabezpieczenie ściany przed obijaniem, można postawić na klasykę, czyli płytki ceramiczne. Gres można ułożyć w formie 15 centymetrowego dekoru na wysokości oparć krzesła. Najlepiej, jeśli  wybierze się płytki o tym samym wzorze, który został zastosowany nad zlewozmywakiem i blatem roboczym. Odporne i wytrzymałe będą stanowić skuteczną osłonę na ścianie przed zabrudzeniami. Co ważne, płytki ceramiczne łatwo utrzymać w czystości.

Jeśli jednak marzy się o bardziej oryginalnych rozwiązaniach aranżacyjnych, projektanci podpowiadają, że ścianę w kuchni nad stołem można ozdobić blachą lub betonem architektonicznym. Pomysły te świetnie sprawdza się w industrialnych, minimalistycznych oraz nowoczesnych wnętrzach. Do klasycznych i eleganckich wnętrz pomysłem na ścianę w kuchni przy stole jest kamień. Odporny na wiele czynników będzie bardzo dobrym zabezpieczeniem przed obijaniem krzesłami, a także jest łatwy w utrzymaniu. Alternatywną dla drogiego kamienia jest konglomerat, czyli kamień syntetyczny. Wykazuje on równie dużą odporność na uszkodzenia i zarysowania. Dzięki temu, że jednym z jego składników jest żywica poliestrowa, jest on elastycznym materiałem, który można stosować w dużych formatach i małych grubościach. Oznacza to, że doskonale ochroni ścianę przy stole w jadalni czy kuchni.

Czym wykończyć ścianę w kuchni przy stole – pomysł na wnętrza retro

Równie popularne, jak beton architektoniczny w ostatnim czasie są ceglane ściany. Cegłę lub płytki klinkierowe można położyć nie tylko nad blatem kuchennym, ale także zastosować jako zabezpieczenie przed brudzeniem się ściany przy stole. W zależności od stylu kuchni można zdecydować się na naturalny kolor cegieł lub pomalować je na biało, lub szaro.

Jak zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami – szybko, tanio i bez remontu

Kiedy chcemy zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami, a nie planujemy remontu kuchni, możemy zastosować szybkie i tanie sposoby. Nie wymagają one malowania ściany czy kładzenie płytek. Osłoną na ścianę przed zabrudzeniami mogą być zwykłe filcowe podkładki, które nakleja/nakłada się na krzesła. Ich zadaniem jest amortyzacja oraz chronienie ściany przed zabrudzeniami. Filcowe nakładki na krzesła można kupić za kilka złotych. Łatwo je zamontować, a później zdjąć nie niszcząc mebla.