Kuchnię w stylu rustykalnym można zaaranżować zarówno w domu na przedmieściach, jak i w mieszkaniu znajdującym się w nowoczesnym apartamentowcu. Sielski klimat do wnętrza wprowadza się poprzez drewniane meble, jasne naczynia, żelazne dodatki z duszą i naturalne akcesoria, np. z wikliny. Dzięki nim rustykalna kuchnia będzie nie tylko piękna, ale i praktyczna. Jeśli marzy ci się kuchnia jak na wsi, poznaj przepis na urządzenie wnętrza rustykalnego.

Kuchnie w starym stylu, czyli jak wprowadzić klimat do kuchennego wnętrza

Kuchnia w stylu rustykalnym to ta inspirowana dawnym stylem i wsią. Kojarzy się z kuchnią babci, swojskim i rodzinnym klimatem oraz naturalnością. Nie ma tu miejsca na ostre kąty czy minimalistyczne rozwiązania, które znane są z nowoczesnych aranżacji. Kuchnie wiejskie lubią liczne dodatki i bibeloty, rzeźbione meble oraz nawiązania do tradycji. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie przeszkadza to im być praktycznymi i komfortowymi pomieszczeniami. Nawet w małej kuchni w stylu rustykalnym pod ręką znajdziemy wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria, które pomogą w wykonywaniu codziennych obowiązków oraz ułatwią gotowanie.

Płytki rustykalne do kuchni, czyli jak wykończyć ściany i podłogi we wnętrzu

Urządzanie kuchni rustykalnej należy rozpocząć od wyboru materiału wykończeniowego na ściany i podłogi. W sklepach z wyposażeniem wnętrz można znaleźć różne płytki rustykalne do kuchni. Kafle rustykalne można poznać po chropowatej powierzchni. Płytki w tym stylu to również te białe prostokątne, nadające się do białej kuchni rustykalnej oraz imitujące cegłę. Kafle rustykalne kładzie się przede wszystkim nad kuchenką, blatem oraz zlewozmywakiem. Projektanci wnętrz polecają w tych miejscach zastosować kilka osobnych płytek, np. z motywami wiejskich pejzaży lub folklorystycznymi wzorami.

Alternatywą dla  płytek rustykalnych do kuchni jest farba. We wnętrzach doskonale prezentują się delikatne brązy i beże. Dużą popularnością cieszy się też kolor szary. Na ściany można położyć również drewniane panele, które do wnętrza wprowadzą nieco surowości. Podłogę w kuchni rustykalnej wykańcza się drewnem, kaflami w kolorze ziemi lub płytkami imitującymi kamienne klepiska. 

Rustykalne meble kuchenne

Żadna kuchnia nie może obyć się bez mebli. To one w największym stopniu wpływają na styl wnętrza. Rustykalne meble kuchenne to te wykonane z litego drewna, na którym dodatkowo widoczna jest tekstura materiału. W praktyce oznacza to, że w wiejskich kuchniach powinny znaleźć się zabudowy pokazujące spękania, sęki, nierówności czy słoje. Osoby, które mają taką możliwość, we wnętrzu mogą zastosować stare meble – doda to pomieszczeniu charakteru. Najczęściej jednak w sklepach znajdziemy celowo postarzane meble kuchenne. Zabudowa taka może wykorzystywać żelazne zawiasy lub łączyć w sobie różne odcienie drewna. Charakterystyczne dla rustykalnych mebli kuchennych są także otwarte półki i szafki, w których można ustawiać dekoracje i naczynia. Całość zabudowy wykończona jest drewnianymi lub kamiennymi blatami. W kuchniach rustykalnych materiałem na blat jest również marmur oraz granit, które cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wodę i zmiany temperatury.

Sprzęty AGD w kuchni rustykalnej

Kuchnia rustykalna, chociaż jest tą w starym stylu, nie musi być pozbawiona nowoczesnych technologii. Sprzęty takie jak lodówka, zmywarka, kuchenka czy zlewozmywak bez problemu mogą znaleźć się w pomieszczeniu w stylizowanej formie. W sprzedaży dostępne są urządzenia AGD w starych obudowach lub nawiązujące do wiejskiego klimatu. Kuchenki w formie pieca, stylizowane lodówki czy blaszane czajniki doskonale uzupełnią kuchenne wnętrza i będą odwoływać się do rustykalnej estetyki.

Kuchnie rustykalne aranżacje – o czym nie można zapomnieć?

Urządzając kuchnię w stylu rustykalnym, nie można zapomnieć o kilku podstawowych elementach wyposażenia. Pierwszym jest rodzinny stół. To on jest najważniejszym meblem. W każdej kuchni w stylu wiejskim powinien znaleźć się więc stół dużych rozmiarów, taki przy którym zmieszczą się wszyscy domownicy i goście. Najlepiej, jeśli mebel ten będzie drewniany i ozdobiony koronkowym lub haftowanym obrusem oraz świeżymi kwiatami w dzbanku.

Kuchnia w stylu wiejskim to również cała gama, dekoracji i akcesoriów ozdobnych. Można wyeksponować je w otwartych szafkach zabudowy, ustawiać w kredensie czy przeszklonych drewnianych witrynkach. Miejsce dla dekoracji można też znaleźć na blatach lub ścianach. Podstawowe elementy dekoracyjne w kuchni rustykalnej to starodawne serwisy kawowe, babcine porcelanowe talerze, metalowe lub gliniane dzbanuszki, stare sagany czy wiklinowe kosze. Wszystko to można uzupełnić warkoczami czosnku oraz bukietami suszonych ziół.

Ważnym elementem kuchni na wsi są również tekstylia. Styl rustykalny stawia na naturalne tkaniny takie jak len, bawełna oraz wełna. We wnętrzach obecne są także koronki i hafty, które pojawiają się na obrusach, serwetach i serwetkach. Bardzo często wzory na tkaninach przypominają motywy ludowe.