Nowoczesny styl to prostota i funkcjonalność. Między innymi dzięki tym cechom doskonale sprawdza się w niewielkich kuchniach. Nowoczesne meble do małej kuchni pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie, a przy tym nie tracą na funkcjonalności. W szafkach można pomieścić wszystkie niezbędne naczynia i garnki, a na blatach ustawić akcesoria i dekoracje dodające wnętrzu indywidualnego charakteru. Jednocześnie nowoczesna kuchnia to ta, w której miejsca na ozdoby nie jest za dużo, a naczelną rolą akcesoriów jest praktyczność. Wszystko to sprawia, że na małej przestrzeni można zgromadzić rzeczy, które pozwolą na komfortowe wykonywanie codziennych obowiązków. Zobacz jakie meble do małej kuchni wybrać, a także czego oprócz nich nie może w niej zabraknąć.

Nowoczesne meble kuchenne do małej kuchni

Mała kuchnia wcale nie musi być utrapieniem domowników, jeśli tylko do jej aranżacji podejdzie się rozsądnie. Przy jej urządzaniu ważna jest właściwa organizacja przestrzeni kuchennej, wybór mebli i ich dobre ustawienie. Meble do małej kuchni powinny być kompaktowe, funkcjonalne oraz w pełni wykorzystywać dostępną przestrzeń. Ważne jest, aby umeblowanie małej kuchni składało się z szafek i szuflad. Na niewielkiej przestrzeni nie sprawdzają się meble kuchenne bez górnych szafek. Ich brak sprawia, że trudno będzie znaleźć miejsce dla zapasów oraz przedmiotów do codziennego użytku. Zabudowa małej kuchni powinna składać się z jak najwyższych szafek, które jednocześnie będą dość szerokie.

Jak pokazuje kuchenna ergonomia - wybór jednej większej szafki to 18% więcej przestrzeni niż w przypadku zastosowania dwóch mniejszych. Dodatkowo nowoczesne meble do małej kuchni powinny mieć głębsze szafki i szuflady oraz wyższe blaty. Szafki w małej kuchni powinny mieć co najmniej 60 cm głębokości. Zabudowę należy wyposażyć w szuflady z pełnym wysuwem i wyższymi ściankami. Dobrze jest również postawić na meble z narożnymi szufladami i systemem cargo, które pozwalają zagospodarować trudno dostępne rogi oraz miejsca. Do małej kuchni polecane są też meble z szufladami zlewozmywakowymi, które pomagają efektywnie zorganizować przestrzeń w strefie zmywania. Oprócz standardowych elementów mebli praktycznym rozwiązaniem jest reling kuchenny, na którym można powiesić niezbędne akcesoria, takie jak pojemniki z przyprawami czy kubeczki.

Nowoczesne meble kuchenne do małej kuchni – czyli jakie?

Zabudowa małej kuchni w nowoczesnym stylu wyróżnia się stonowaną kolorystyką, wysokiej jakości materiałami oraz lśniącymi i lakierowanymi powierzchniami. Bardzo często w meblach tych można spotkać pomysłowe rozwiązania, np. dzielone szuflady, które pozwalają zachować porządek w kuchni. Dominująca kolorystyka w przypadku nowoczesnych kuchennych mebli to biel i szarość, jednak można też postawić na bardziej ekstrawaganckie rozwiązania. W przypadku wyboru klasycznych barw kuchnię warto ożywić dodatkami w mocnych kolorach, np. żółtym, pomarańczowym, limonkowym, oberżynowym lub czerwonym. Trzeba jednak pamiętać, że w malutkiej kuchni nie ma miejsca na wiele dodatków i bibelotów. Ich nagromadzenie będzie sprawiać wrażenie, że we wnętrzu zawsze panuje nieporządek. Projektanci wnętrz radzą więc, aby dekoracje były tylko tymi praktycznymi. Za takie mogą służyć pojemniki na przyprawy, designerskie dozowniki na płyn do mycia naczyń, szpatułki czy mniejsze sprzęty AGD, takie jak toster czy ekspres do kawy.

Umeblowanie małej kuchni, czego nie może zabraknąć?

Malutka kuchnia to nie tylko meble, ale także i wyposażenie, czyli sprzęty AGD. Bez względu na to, jaki metraż posiada pomieszczenie, powinny się w nim znaleźć takie sprzęty jak: kuchenka, piekarnik, lodówka oraz przynajmniej jednokomorowy zlew. W przypadku sprzętów AGD warto wybierać te o rozmiarach kompaktowych, np. nieduże lodówki do zabudowy, a także te łączące w sobie dwie funkcje, np. kuchenkę z piekarnikiem, która posiada dodatkową opcję mikrofali.

Jaki stół do małej kuchni?

Nieduży metraż kuchni nie oznacza, że trzeba rezygnować z komfortu, jaki daje stół. W zależności od tego ile metrów ma pomieszczenie, można zastosować różne rozwiązania. Najprostszym jest wstawienie niedużego stołu, który jednym bokiem będzie przylegał do ściany. To rozwiązanie sprawdzi się również przy nieco większym metrażu. Stolik jadalny można też urządzić na parapecie lub kuchennej wyspie/półwyspie, jeśli takie wyposażenie obejmuje kuchenna zabudowa. W niewielkich wnętrzach sprawdzają się także stoły w postaci wysuwanego blatu. Pozwalają one na co dzień oszczędzić cenne centymetry i wysunąć stół tylko wtedy, gdy jest potrzebny. Malutka kuchnia to także konieczność zadbania o odpowiednie stołki. W tym zakresie polecane są przede wszystkim składane lub takie, które można nakładać jeden na drugi. Pozwala to na szybkie ich złożenie i niezajmowanie cennych centymetrów podłogi.

Mała kuchnia to wnętrze, które ma swoje potrzeby. Nie wystarczy do niej wstawić obojętnie jakich mebli, sprzętów i akcesoriów. Niedopasowane będą sprawiać, że wnętrze będzie mało komfortowe i niewygodne. Nowoczesne meble kuchenne, właściwy dobór szafek i blatów do małej kuchni, zastosowanie ergonomicznych sprzętów oraz minimalizm w akcesoriach to przepis na praktyczną i funkcjonalną przestrzeń.