Jedną z najważniejszych stref w kuchni jest ta, znajdująca się koło zlewu.  W tym miejscu nie tylko umyjemy naczynia, odcedzimy makaron, pokroimy warzywa i owoce, ale i pozbędziemy się odpadków. Jak więc widać zaaranżowanie przestrzeni wokół zlewozmywaka znacząco wpływa na komfort, wygodę i ergonometrię w kuchni. Sprawdź jak sprytnie urządzić tę strefę.

 

Estetyczny strefa zmywania - jak urządzić?

Jeżeli chcesz, aby twoja strefa zmywania była zarówno estetyczna, jak i praktyczna oprócz wyboru odpowiedniego zlewu musisz zadbać także o elementy wokół niego. Po pierwsze warto przyjrzeć się blatom roboczym. Te najbardziej popularne i najtańsze wykonywane są z płyty wiórowej pokrytej laminatem lub z płyty MDF. Są one odporne na działanie środków chemicznych i łatwo się je czyści, mogą jednak matowieć pod wpływem wilgoci. Ciekawym pomysłem jest wybór blatów z drewna klejonego warstwowo. Blaty z tego materiału są efektowne i trwałe. Coraz więcej osób wybiera również blaty wykonanie z kamienia naturalnego - trawertynu lub granitu.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę są ściany. Najczęściej, ze względów praktycznych, nad zlewozmywakiem, wykańcza się je płytkami ceramicznymi. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, na ściany można położyć blachę lub szkło. Oba te materiały są odporne na wodę oraz środki chemii gospodarczej i pozwalają na stworzenie nowoczesnych, nieco industrialnych aranżacji.

 

Akcesoria kuchenne - istotny szczegół

Chociaż to właśnie zlew jest najważniejszym elementem strefy zmywania, to nie można zapomnieć o towarzyszących mu elementach. Kuchenne akcesoria, takie jak nakładki na deski do krojenia czy dozowniki do płynu do naczyń mogą okazać się niezwykle praktycznym gadżetami. Akcesoria te można kupić w wersji uniwersalnej lub też dobrać do konkretnego modelu zlewozmywaka. Przed ich zakupem warto jednak zastanowić się, które rzeczywiście się przydadzą w codziennej pracy. Inwestowanie w te niepotrzebne nie tylko uszczupli domowy budżet, ale i sprawi, że miejsce koło zlewozmywaka się zmniejszy.  Dlatego od razu warto pomyśleć, o tym gdzie będą przechowywane poszczególne przedmioty. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie ściany za zlewem. Można na niej zawiesić relingi z haczykami i półeczkami oraz uchwyty np. na papierowe ręczniki.

 

Strefa zmywania w stylu kuchni

Strefa zmywania jest częścią kuchni, dlatego powinna pasować do jej charakteru i stylu. Jeśli nie chcesz, aby zbytnio odstawała od reszty pomieszczenia, wybierz zlewozmywaka i blat roboczy w jednym kolorze. Dopasuj też podobny odcień baterii. Pozwoli to zachować jednolity, uporządkowany wygląd.

Kolejną rzeczą, o jakiej musisz pamiętać jest dostosowanie zlewu do stylu kuchni. Na rynku jest szeroki wybór modeli zlewozmywaków dedykowanym różnym stylom aranżacji wnętrz. Proste w budowie, o tradycyjnych kształtach takie jak np. zlew granitowy Kopenhaga doskonale sprawdzają się w nowoczesnych i klasycznych kuchniach. W kuchniach industrialnych sprawdzą się zlewy o prostym, surowym designu, takie jak zlewozmywak Paryż, natomiast do minimalistycznych wnętrzach warto sięgnąć po te oszczędne w formie, np. zlew Rzym. Dopasowując zlewozmywak do kuchni, warto również przyjrzeć się baterii. Jest ona dopełnieniem strefy zmywania, dlatego dobrze wybrać ją z dużą starannością.

 

Jak urządzić strefę zmywania w otwartej kuchni

Urządzając strefę zmywania w otwartej kuchni, warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które sprawią, że zlewozmywak będzie mniej widoczny. Dzięki temu będzie można zachować uporządkowany wygląd kuchni. Pomysłami na ukrycie zlewu jest np. jego umiejscowienie na wyspie kuchennej. Znajdujący się na niej zlew można ukryć wybierając wyspę z murkiem lub dwustopniową obudową. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie zlewozmywaka dwukomorowego. Jego pojemność pozwala na składowanie naczyń, które nie muszą być od razu umyte. Jeśli dodatkowo zlew wyposaży się w ruchomą deskę, komorę z brudnymi naczyniami można szybko zasłonić.