Jeszcze do niedawna poddasze traktowane było jako graciarnia i składzik na wszystkie niepotrzebne bibeloty, dziś aranżuje się na nich stylowe mieszkanie lub domowe pomieszczenia. W domu na poddaszu zazwyczaj umiejscawia się sypialnie. Coraz częściej jednak wprost „pod niebem” aranżuje się pomieszczenie takie jak łazienka czy kuchnia. Ich urządzenie wymaga więcej zaangażowania i przemyślenia kwestii technicznych, ale efekt jest wart zachodu. Kuchnia na poddaszu wyróżniać będzie się oryginalnością, ciekawym designem i klimatem. Jak ją zaaranżować?
Coraz modniejszym rozwiązaniem jest adaptacja poddasza nie tylko na pomieszczenia sypialniane, ale i na kuchnie. Kuchnia na poddaszu ze skosami zachwyca swoim klimatem. Oglądając zdjęcia, galerie i inspiracje niejedna pani domu marzy nawet o malutkiej kuchni wprost pod gwiazdami. Okazuje się jednak, że jej aranżacja dla wielu jest ergonomiczną zagwozdką. Jak więc sprawić, aby kuchnia na poddaszu nie tylko pięknie wyglądała, ale i była praktyczna?
Projekty kuchni na poddaszu
Większość osób, które decyduje się na kuchnię na poddaszu ze skosami, przy jej urządzaniu korzysta z pomocy projektów wnętrz. Dzięki temu pomieszczenie zostanie zaprojektowane tak, aby być wygodnym, praktycznym i funkcjonalnym. Należy pamiętać, że w kuchni na niskim poddaszu liczy się każdy szczegół, może on wpłynąć na to, czy wnętrze będzie, czy nie będzie ergonomiczne.
To, jaki projekt aranżacyjny się wybierze, należy uzależnić od metrażu poddasza. W przypadku niewielkiej przestrzeni pod dachem można urządzić jedynie małą kuchnię, w przypadku dużego metrażu warto pomyśleć o kuchni z salonem na poddaszu. Projektanci wnętrz w każdym przypadku radzą, aby pod skosami urządzać kuchnie jasne. Najlepiej prezentują się wnętrza w stylu skandynawskim, angielskim, shabby chic czy nowoczesnym. Wymagają one zastosowania jednych barw, wprowadzają przytulny klimat i optycznie powiększają kuchnie pod skosami.
Ściany kolankowe na poddaszu
Projekt kuchni na poddaszu musi brać pod uwagę wysokość ścianek kolankowych. To od nich zależy, na jakie rozwiązanie aranżacyjne i technologiczne będzie można sobie pozwolić. W przypadku, kiedy ich wysokość wynosi od 75 do 80 cm mamy do czynienia z kuchnią na niskim poddaszu. W praktyce oznacza to, że należy zrezygnować z klasycznych mebli, które będą niewygodne i nieergonomiczne. Zamiast nich w kuchniach na niskim poddaszu sprawdzają się ciągi schowków. Dobrym rozwiązaniem jest też ustawienie mebli pod pełnowymiarową ścianą – jest to możliwe, jeśli mamy do czynienia z dachem dwuspadowym.
Na dużych poddaszach ściany kolankowe zazwyczaj nie stanowią dużej przeszkody. Znacznie przestrzenie pozwalają na zaaranżowanie kuchni na poddaszu z wyspą, na której montuje się kuchenne lub płytę grzewczą.
Standardową zabudowę meblową można stosować na poddaszu ze ściankami kolankowymi sięgającymi powyżej 90 cm, a w przypadku tych o wysokości 110 cm możliwe jest zastosowanie szafek wiszących. |
Sprzęty AGD w kuchni na poddaszu
Sprzęty AGD niezbędne są w każdej kuchni. Skosy znajdujące się w kuchniach na poddaszu mogą jednak utrudnić montaż tradycyjnych urządzeń. Urządzając poddasze, warto zdecydować się na wykonanie zabudowy na wymiar, do której będzie można dopasować kuchenne urządzenia. Jeśli jest to możliwe te najlepiej ustawić przy pełnowymiarowej ścianie. Pod nią powinna znaleźć się lodówka, kuchenka czy szafka ze zlewozmywakiem, a przede wszystkim kuchenka z okapem lub pochłaniaczem zapachów.
W kuchni na niskim poddaszu można zastosować sprytne rozwiązanie, jakim jest okap do zabudowy blatowej. Jeśli natomiast w kuchni na poddaszu nie ma miejsca na standardowy zlew, to warto rozważyć zakup zlewozmywaka narożnego np. modelu Katania lub Monako. Można je zamontować w rogu szafek i tym samym oszczędzić miejsce na blacie roboczym. To koncept polecany jest przede wszystkim przy niewielkich kuchniach na poddaszu.
Jak ustawić meble na poddaszu?
Bez względu na to, czy urządza się nowoczesną kuchnię na poddaszu, czy tą w stylu klasycznym meble warto ustawić w literę L. Taki układ pozwoli na zastosowanie układu zbliżonego do tzw. kuchennego ergonomicznego trójkąta, czyli ustawienia sprzętów w kolejności:
- strefa zapasów (lodówka, zamrażarka, szafa spiżarniana),
- strefa przechowywania (zastawy stołowe), strefa zmywania (zlew, zmywarka, suszarka, kosz na śmieci),
- strefa przygotowywania potraw (blat roboczy, deski do krojenia, noże, przyprawy)
- strefa gotowania.
W kuchni na poddaszu ze skosami warto odstąpić od tradycyjnego układu stref i tą gotowania umieścić od razu za strefą zmywania. Pozwoli to na zamontowanie kuchenki z okapem i umiejscowienie zlewu z ociekaczem pod oknem.
Kuchnia na poddaszu ze skosami lub bez nich zawsze wymaga indywidualnego podejścia oraz zastosowania konceptów dostosowanych do danej przestrzeni. Indywidualne projekty pozwolą zachować wygodę użytkowania tego pomieszczenia oraz zadbać o jego estetyczny wygląd. Warto pamiętać, że na poddaszu da się zaaranżować i niewielkie aneksy i kuchnie połączone z salonem. Oglądając nasze galerie i inspiracje na Pintereście i Instagramie można znaleźć gotowe rozwiązania i ciekawie wyglądające wnętrza.