Kuchnia waniliowa to propozycja dla osób ceniących klasykę i uniwersalność. Tego typu wnętrza są ponadczasowe i zawsze elegancje. Waniliową kuchnię można zaaranżować na styl nowoczesny lub postawić na wersję classic. Możliwości urządzania przestrzeni jest bardzo wiele. Co ważne, bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecyduje, waniliowa kuchnia w bloku czy domu będzie pomieszczeniem przytulnym i klimatycznym.
Kolor waniliowy to ten jasny i do złudzenia przypominający popularny odcień ecru. Idealnie sprawdza się w każdym wnętrzu. Może być wykorzystywany zarówno na ścianach i podłogach, jak i jako kolor zabudowy meblowej. Odcień wanilii można zastosować w salonie, pokoju dziecięcym, jadalni, sypialni, korytarzu, a także w kuchni. Waniliowe kuchnie są przytulanymi i ciepłymi pomieszczeniami. Łatwo można dobrać do nich dodatki lub wprowadzić do wnętrza drugi kolor.
Najmodniejsze rozwiązania to:
- kuchnia bordowo waniliowa,
- kuchnia brązowo waniliowa
- oraz kuchnia biało waniliowa.
Projektanci wnętrz wskazują, że głównym materiałem wykończeniowym, który stosuje się w kuchni waniliowej, jest drewno. To niego wykonuje się blaty robocze czy zabudowę meblową.
Klasyczna wanilia
Większość kuchni waniliowych to wnętrza urządzone w klasycznym stylu. Inspiracje, jakie możemy oglądać to przede wszystkim waniliowe kuchnie z drewnianym blatem, gdzie oprócz głównego koloru przewodniego zauważyć można te różne odcienie bieli, żółci i brązu. Zabudowa jest matowa i często nawiązująca do tradycyjnych wzorów. Na zdjęciach możemy więc oglądać kuchnie waniliowe na styl angielski, gdzie dominują rzeźbione fronty z otwartymi szafkami czy wnętrza inspirowane designem shabby chic, wtedy to fronty w meblach w kolorze wanilii są specjalnie przecierane i postarzane. W kolorze wanilii można również urządzić rustykalną kuchnię, zyska ona niezwykle wiele dzięki tej barwie.
Jakie dodatki stosować w klasycznej kuchni waniliowej?
Dodatki do kuchni waniliowej w wersji klasycznej to przede wszystkim te w kolorze białym. Mają one rozświetlić pomieszczenie. Do wnętrza warto również wprowadzić kolor zielony np. postawić na blacie donice z ziołami lub świeże kwiaty. Dzięki temu kuchnia będzie wyglądać świeżo i żywo.
Decydując się na kuchnię w kolorze wanilii, warto pamiętać, aby nie przesadzić z jasnymi dodatkami i akcesoriami. Sprawi to, że całość może być zbyt mdła. Chcąc uniknąć tego efektu najlepiej postawić na ciemne akcenty, które dodadzą wnętrzu wyrazistości i charakteru. |
Modne jest m.in. zestawienie wanilii z brązem, intensywną żółcią oraz eleganckim bordo.
Wanilia w nowoczesnym wydaniu
Waniliowa kuchnia to nie tylko ta w klasycznym wydaniu, gdzie dominują drewniane blaty i babcine ozdoby. Niewielkie metraże zachęcają do zaaranżowania waniliowej kuchni na wysoki połysk, czyli tej w stylu nowoczesnym. Do niej idealnie pasują kamienne blaty i zlewozmywaki granitowe w kolorze brązowym. Ciekawym rozwiązaniem będzie wprowadzenie bordowych dodatków, a nawet mebli w tym nieszablonowym kolorze. Chcąc uzyskać efekt modern, można też postawić na kuchnię waniliową z ciemnym blatem, mahoniowe meble i czarne dodatki. Waniliowa kuchnia to także rozwiązanie dla osób niebojących się eksperymentować i ceniących odważne połączenia. Waniliowy kolor w kuchni łączyć można z grafitem i szarościami. Takie kompozycja prezentuje się niezwykle stylowo, elegancko i szlachetnie.
Jakie ściany pasują do kuchni waniliowej?
W waniliowej kuchni ściany zazwyczaj są utrzymane w odcieniach bieli lub delikatnego koloru kremowego. Zaleca się, aby nie było one ciemniejsze niż zabudowa meblowa, jeśli chce się uzyskać świeży i jasny efekt aranżacyjny. Jest to ważne szczególnie w waniliowej kuchni w bloku, której metraż jest zazwyczaj niewielki, a ciemne ściany dodatkowo mógłby zmniejszać optycznie pomieszczenie. Na większych przestrzeniach ściany w kuchni waniliowej można pomalować farbą w różnych odcieniach szarości lub brązu. Odcienie tych kolorów mogą być zarówno chłodne, jak i ciepłe.
Kuchnia w dwóch kolorach
Kuchnia waniliowa doskonale nadaje się do zastosowania dualizmu kolorowego we wnętrzu. Jest to rozwiązanie, które poleca się osobom uważającym, że barwa waniliowa jest zbyt mdła i nieciekawa. Dualizm stosuje się przede wszystkim w zakresie mebli kuchennych waniliowych. Polega ono na przełamaniu dominującego koloru akcentem o innej barwie. Ma to podnosić walory estetyczne aranżacji, a także przełamywać wrażenie masywności zabudowy. Jest to wskazane, jeśli wybiera się meble kuchenne pod sam sufit lub gdy wnętrze kuchni jest niewielkie – taki zabieg optycznie je powiększy.
Ciekawy efekt aranżacyjny można uzyskać, stosując nawet niewielkie akcenty kolorystyczne np. w postaci pasa pod blatem, na górnej zabudowanie i cokołach. Takie meble zyskują bardziej dynamicznego charakteru.
Kuchenną zabudowę w kolorze wanilii można przełamywać elementami ciemno brązowym, bordowymi, białym, drewnem w kolorze złotego dębu. Ciekawym i nierzucającym się w oczy połączeniem jest też wanilia z pina szampanią. Meble wykonuje się z jasnego drewna i łączy z delikatnym, lakierowanym dekorem. Taka zabudowa idealnie pasuje do aranżacji na styl skandynawskiego minimalizmu.
Waniliowa kuchnia to kolejny uniwersalny przepis na piękne wnętrze. Kolor ten stosować można zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych przestrzeniach. Ważne, aby umiejętne dopełnić go kolorowymi dodatkami i akcentami, aby całość nie była zbyt mdła i przytłaczająca.
Zdjęcie pochodzi ze strony: lochannakitchens.co.uk