Połączenie białego i szarego to zestawienie, które znane i stosowane jest od dawna. Sprawdza się zarówno przy kompletowaniu garderoby, jak i urządzeniu wnętrz. Kuchnia biało szara przez projektantów wnętrz uważana jest za kwintesencję elegancji i stylu. Wbrew powszechnym przekonaniom szarości we wnętrzach mogą również stworzyć przytulną przestrzeń. Aby tak się stało, biało szarą kuchnię trzeba wyposażyć w odpowiednie dodatki, a także zastosować proste triki aranżacyjne.

 

Kuchnia biało szara na połysk czy matowa to jedna z prostszych aranżacji. Nie wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu urządzania i dekoracji wnętrz. Kolory biały i szary to wręcz idealnie połączenie, a dodatkowo łatwo można je łączyć z drewnem, marmurem, szkłem czy innym materiałem wykończeniowym. Do nowoczesnej kuchni biało szarej pasują też sprzęty np. zlewozmywaki czy lodówki w różnych kolorach. Problemem nie jest również dopasowanie dodatków.

Biało szara kuchnia z salonem

Szary to jeden z najmodniejszych kolorów we wnętrzach. Kuchnie utrzymane w szarościach i bieli postrzegane są jako te eleganckie i na topie. Dzięki swojej szykowność i wykwintności to zestawienie kolorystyczne wybierane jest przez osoby, które kuchnie łączą z salonem. W połączeniu z pokojem dziennym doskonale sprawdza się i kuchnie biało szare matowe, i te na wysoki połysk. Popularnym rozwiązaniem jest również kuchnia biało szara z drewnem. Takie wnętrza prezentują się niezwykle szykownie i podobnie jak salon mogą stanowić pomieszczenie reprezentacyjne.

 

Smutna kuchnia? Obalamy mity!

Wiele osób szare kuchnie postrzega jako te smutne, chłodne i pozbawione przytulności, jednak oglądając inspiracje i aranżacje, można przekonać się, że to jeden z wnętrzarskich mitów. Szaro białą kuchnię można prosto ożywić i wprowadzić do niej intymny, rodzinny charakter stosując kolorowe dodatki.

Kolorystyka akcesoriów może być dowolna, bowiem do szarego i białego pasuje każdy kolor od pastelowych odcieni, o te intensywne i neonowe. Wprowadzając kolor do wnętrza, sprawi się, że biało-szara kuchnia nabierze charakteru, przytulności i ciepła. Nie można również zapomnieć, że szarą kuchnię dodatkowo rozświetli biel, która może być zastosowana na frontach mebli czy jako kolor sprzętów AGD.

W których miejscach postawić na szary kolor w kuchni?

Szary kolor w kuchni może być wykorzystany na różne sposoby. Najpopularniejszym zestawieniem są szare fronty mebli, białe ściany i drewniane blaty. Okazuje się jednak, że szara może być nie tylko zabudowa.

Kolor ten (w mocniejszym odcieniu) bardzo dobrze prezentuje się kuchennych ścianach, szczególnie w połączeniu z białą podłogą, sufitem, framugami i szafkami. Tak urządzone wnętrza prezentują się ciekawie, a pozostawienie dwóch kolorów nadaje kuchni kontrastów i sprawia, że pomieszczenie nie jest nudne. Chcąc ocieplić wnętrze, dodatkowo można zastosować drobne dodatki i dekoracje w kolorze beżu i brązu.

Elegancka szarość

Szary i biały to kolory, po które można sięgnąć, chcąc urządzić kuchnię w stylu glamour czy inspirowaną stylem Hollywood lat 50. XX wieku. Niecodzienny klimat osiąga się, stawiając na rzeźbione fronty szafek, baterie kuchenne retro do zlewozmywaka, metalowe, dekorowane lampy. Takie elementy nadadzą kuchni charakteru, a kolory szary i biały uzupełniają efekt i sprawią, że całość będzie się prezentować ze smakiem.

Nowoczesna kuchnia biało szara jak ją zaaranżować?

Biało – szarej kuchni można też nadać nowoczesnego charakteru. Taki uzyska się, stosując:

  • meble na wysoki połysk,
  • marmurowy blat,
  • blaszane klosze,
  • wysokie krzesła
  • i dodatki w srebrnym kolorze.

Nowoczesne kuchnie szaro – białe można również stworzyć, wykorzystując beton strukturalny, który kładzie się na ścianach, tworzy z niego blat kuchenny czy wykańcza nim parapety lub przestrzenie nad blatem/zlewozmywakiem.

Alternatywą dla nowoczesnych szarych kuchni jest wprowadzenie do wnętrza zarówno białych, jak i czarnych akcentów. Czarny zlewozmywak, ramki na zdjęcia czy lampa w formie żarówek na długim, czarnym kablu idealnie wpiszą się w kuchnie szaro- białe. Chłodna kolorystyka będzie nawiązywać do designu modern i laboratoryjnych wnętrz. Z kuchni biało szarej w połysku ucieszą się także fani minimalizmu, którzy stawiają na ergonomiczne rozwiązania.

Minimalistyczna szaro- biała kuchnia to ta, w której królują takie materiały jak:

  • surowe drewno,
  • cegła,
  • metal
  • i szkło.

Idealnym dodatkiem do takich wnętrz będą szare zlewozmywaki granitowe i armatura kuchenna o chromowanych elementach. Zabudowa powinna być natomiast jednolita, pozbawiona uchwytów i utrzymana w wysokim połysku.

Jakie dodatki do biało szarej kuchni?

W biało szarej kuchni sprawdzają się dodatki niemal w każdym kolorze. Ich barwę najlepiej dopasować do efektu aranżacyjnego, który chce się osiągnąć. Chcąc urządzić wnętrze na topie biały i szary warto łączyć z beżami i brązami. Pozwala to stworzyć niezwykle modną biało szarą kuchnię z drewnem. W drewnie wykonuje się zazwyczaj blaty robocze czy dodatkowe półki na kuchenne akcesoria. Tutaj warto zaznaczyć, że w biało szarej kuchni drewniane mogą być nie tylko dodatki, ale także fronty szafek. Wyglądają one efektownie w połączeniu z szarymi ścianami i białym dodatkami.

Szary i biały równie dobrze wygląda też w połączeniu z zielenią. Zielone dodatki ożywią wnętrze. Kolor zielony najlepiej wprowadzić poprzez naturę. W kuchni biało – szarej można więc postawić zioła w doniczkach czy wazon ze świeżymi kwiatami.

Szaro białe kuchnie pokochają także sympatycy energetycznych kolorów. Aby pozbyć się chłodnego i sterylnego klimatu we wnętrzu można zastosować dodatki w kolorze energetycznej czerwieni, żywej żółci, oryginalnym biskupim fiolecie, krzykliwej pomarańczy czy odważniej funkcji.

Połączenie bieli z szarością to jedno z najmodniejszych zestawień kolorystycznych. Sprawi się ono w kuchni skandynawskiej, klasycznej, modern, loftowej czy glamour. Proste zestawienia sprawiają, że takie wnętrze może zaaranżować każda z nas, nie obawiając się, że efekt będzie przesadzony czy przytłaczający. Zdjęcia biało szarych kuchni, które mogą stanowić inspiracje dla własnego projektu aranżacyjnego, znajdziecie na naszym Instagramie.

Zdjęcie pochodzi ze strony: home-designing.com