Urok, powab, elegancja, romantyzm, szyk czy wszystko to może zagościć w kuchennych wnętrzach? Tak, jeśli urządzi się je w stylu glamour. Słowo glamour trudno jednoznacznie przetłumaczyć. Projektanci wnętrze styl ten określają jako najbardziej widowiskowy, teatralny, pełen przepychu i zaskakujących kontrastów. Jednocześnie zaznaczają, że wnętrza w stylu glamour muszą odznaczać się dużym wyczuciem smaku, aby nie popaść w kicz. Zobacz, jak zaaranżować kuchnię glamour w bloku oraz domu jednorodzinnym.

Styl glamour to ten spod znaku hollywoodzkiej gwiazdy. Wywodzi się on z Fabryki Snów lat 30-50. XX wieku. Trudno go jednak nazwać stylem vintage, bowiem wnętrza glamour łączą w sobie szykowną przeszłość z powiewem nowoczesności. 

Aranżacje w stylu glamour: jakie kolory wybrać?

Jedną z cech charakterystycznych aranżacji w stylu glamour jest odważna paleta kolorystyczna. W kuchniach w stylu gwiazd trudno szukać neutralnych i niewyróżniających się odcieni i zestawień kolorystycznych. Dominują tu kolory wielkiego miasta.

Najbardziej spektakularny efekt to biała kuchnia w stylu glamour z czarnymi elementami np. dużymi kaflami w romby lub obitymi tkaniną krzesłami w ciemnym odcieniu. W aranżacjach w stylu Hollywood znajdzie się też miejsce na złoto i srebro. Klasycznymi ozdobnikami wnętrz glamour są bogato zdobione świecznik oraz lustra w złotych lub srebrnych oprawa.

Kuchnie glamour utrzymane mogą być również w tonacji fioletu, szmaragdowej zieleni, turkus oraz ciepłym różu. Głębokie nasycone barwy łączą się z szarościami i beżami, które pozwalają unikać efektu kiczu w pomieszczeniu.

Kuchnia glamour z drewnem

Kuchnia glamour musi zachwycać i lśnić, dlatego tradycyjne drewno raczej się tu nie sprawdzi. Jeśli w kuchni chce się posiadać meble z drewna, najlepiej postawić na te o lakierowanych i finezyjnych frezowanych frontów i ozdobnych nóżkach. Drewniane wykończenia powinny być wykonane na wysoki połysk, tak aby harmonijnie łączyć się z nowoczesnymi akcentami we wnętrzu. W kuchni w stylu gwiazd o wiele lepiej postawić na szkło, marmur czy inne naturalne kamienie.

Kuchnia z glamour z wyspą

Wyspa kuchenna to nieodłączny element kuchni w stylu glamour. Kiedy we wnętrzu dominuje wysoka meblowa zabudowa ze wbudowanymi sprzętami AGD, wyspa kuchenna przejmuje zadania przestrzeni roboczej. To na niej można zamontować zlewozmywak oraz płytę grzewczą, a także wydzielić miejsce do przygotowywania posiłków. Wokół wyspy kuchennej warto też postawić wysokie, stylizowane krzesła, dodające przestrzeni uroku.

Idealne połączenie: salon z kuchnią glamour

Kuchnia glamour z wyspą, biała czy wykonana na wymiar doskonale komponuje się z reprezentacyjnym charakterem salonu oraz jadalni. Kuchenne wnętrze na modłę starego Hollywood warto otworzyć na salon, a na wspólnej przestrzeni zaplanować gustowną strefę jadalną. W jadalni w stylu glamour powinien znaleźć się duży stół najlepiej wykonany ze szkła, który można uzupełnić kultowymi krzesła Eamsów oraz kryształowym żyrandolem. Dzięki temu salon z kuchnią glamour nabierze elegancji oraz zyska ponadprzeciętny i bogaty wygląd.

Nie można też zapomnieć, że sam salon połączony z kuchnią w stylu glamour powinien być odpowiednio urządzony, aby pasować do eleganckich kuchennych wnętrz. Najlepiej, jeśli w pomieszczeniu królują luksusowe tkaniny, menele z pluszowymi obiciami, atłasowe poduchy, zasłony z jedwabiu, kryształowe żyrandole, lustra w ozdobnych ramach oraz meble ludwikowskie. O takie elementy należy zadbać, projektując zarówno kuchnie glamour w bloku, jak i w domu jednorodzinnym.

Sprzęty AGD do kuchni w stylu glamour

Sprzęty AGD do kuchni w stylu glamour należy wybierać rozważnie. Przede wszystkim powinny one cechować się:

  • wysoką praktycznością,
  • eleganckim wyglądem
  • oraz modernistycznym designem.

Wartą zapamiętania uwagą jest to, że kuchnia glamour nie może być stylizowana na modę retro, nowoczesne dodatki to jedna z cech charakterystycznych tego wnętrza. Najlepiej, kiedy sprzęty AGD są zabudowane i ukryty przed wzrokiem postronnych – jest to możliwe w kuchni glamour na wymiar.  Kuchnia glamour na wymiar sprawia, że pomieszczenie wygląda niemal tak reprezentacyjnie, jak salon.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na zabudowę wolnostojącą, powinna mieć ona nowoczesne, kanciaste kształty oraz być utrzymana w kolorze kontrastującym do zabudowy meblowej. I tak w białej kuchni glamour może postawić na czarny zlewozmywak, lodówkę, kuchenkę czy małe AGD, w kuchni glamour w ciemnych tonacjach lepiej sprawdzą się białe sprzęty i urządzenia.

Dekoracje glamour do kuchni

Zapraszając styl glamour do kuchni, trzeba wiedzieć, że lubi on dodatki i dekoracji. Kuchnia w stylu gwiazd kocha wszystko, co świeci, błyszczy, jest wytworne, eleganckie i szykowne. Takie też powinny być dodatki do kuchni w stylu glamour. Co ciekawe, projektanci wnętrz podpowiadają, że glamour lubi i te minimalistyczne i te strojne dekoracje. W kuchni połączonej z jadalnią lub salonem sprawdzą się błyszczące świeczniki, lampy stołowe o pękatych liściach, satynowe poduszki, folkowe tapety czy zdjęcia gwiazd Hollywood na ścianach. Dodatki w stylu glamour to również te oryginalne i osobiste. Dlatego kuchnię można przyozdobić dekoracjami DIY, np. zdjęciami rodziny w ramkach wykonanych z kawałków szkła, transparentnymi gałkami mebli czy szablonami o fantazyjnym kształcie na ścianie.

Nowoczesne wnętrze glamour niewątpliwie będzie wyróżniać każdą kuchnię i sprawia, że stanie się ona efektownym pomieszczeniem. Dekoracyjność i wyrazistość stylu gwiazd jest niekwestionowana. Trzeba jednak pamiętać, że w kuchni w stylu glamour nie ma miejsca na chaos i kicz. W aranżacji warto więc zdecydować się na kilka wyrazistych elementów, które nadadzą wnętrzu stylu i nie przesadzać z błyskotkami.