Styl shabby chic to ten delikatny, subtelny i kobiecy. Doskonale odnajduje się w salonowych i kuchennych wnętrzach. Wprowadza do nich pastelowe barwy, naturalne materiały i stylowe bibeloty. Kuchnia w stylu shabby chic wyróżnia się romantycznością i lekkością. Jak ją zaaranżować? Poznajcie inspiracje shabby chic i porady eksperta Primagran.
Po raz pierwszy określenie shabby chic zostało użyte w 1980 roku przez magazyn The World of Interiors. W dosłownym tłumaczeniu shabby chic oznacza sfatygowany szyk. I faktycznie określenie to oddaje charakter wnętrz urządzonych na tę modłę. Kuchnia w stylu shabby chic, choć piękna to wygląda jakby nikt o nią nie dbał. To jednak tylko pozór, bo zarówno meble, jak i dodatki shabby chic są prawdziwymi dziełami sztuki, które powstają z troską o każdy szczegół.
Jak zaaranżować kuchnię shabby chic?
Kuchnia w stylu shabby chic to pomieszczenie, gdzie królują jasne i pastelowe kolory. Paleta kolorystyczna to przede wszystkim biele i szarości, które przełamywane są jasnym błękitem i pudrowym różem. Obok nich pojawiają się też delikatne żółcie, fiolety oraz przydymione zielenie. Przy aranżacji kuchni w takim stylu najczęściej wybiera się dwa główne kolory, które dominują we wnętrzu i określają jego charakter. Sfastrygowany szyk lubi jednak przede wszystkim biel, stąd też tak modna jest biała kuchnia shabby chic.
Oprócz jasnych kolorów we wnętrzach shabby chic ważną rolę odgrywają romantyczne wzory. Niemal obowiązkiem są dodatki i ozdoby z motywem serduszek, aniołków i kwiatów. Taki wzory znaleźć można na zasłonach, obrusach czy ozdobnych poduchach.
Meble kuchenne shabby chic
Podstawą przy urządzaniu kuchni w stylu shabby chic są meble. To one będą świadczyć o wyglądzie wnętrza. Meble kuchenne w tej aranżacji są dość charakterystyczne. Posiadają przecieraną powierzchnię, która wykonywana jest za pomocą białej farby, papieru ściernego i płaskiego dłutka. Kilka prostych tików i sztuczek pozwoli starej komodzie czy kredensowi nadać nowe życie.
Sama zabudowa kuchenna w stylu shabby chic jest utrzymana w klasycznej i tradycyjnej formie. Mile widziane są delikatne zdobienia. Meble często posiadają rzeźbione fronty, a wyposażenie jadalni tj. krzesła i stół kabriolowe nóżki, ażurowe oparcia i szczebelki o fantazyjnych wzorach. Warto pamiętać, że w kuchni shabby chic nie może zabraknąć starodawnego kredensu. To w nim eksponuje się bibeloty, dodatki i ozdoby tak doskonale wpasowujące się w ten styl.
Styl shabby chic: zrób to sam
Znalezienie mebli, które będą pasować do kuchni w stylu shabby chic, wcale nie jest proste. Nawet kupując na targu staroci, nie zawsze można znaleźć mebel w odpowiednim kolorze czy nawiązujące do sfastrygowanego stylu. W takich wypadkach shabby chic mówi: zrób to sam. Wbrew pozorom wykonanie samodzielnie postarzenie mebli nie jest takie trudne.
Aby stworzyć kuchenne meble w stylu shabby chic, należy pokryć dany przedmiot kilkoma warstwami farby, tak aby następna warstwa przebijała przez pierwszą. Najlepiej jest na początku pomalować meble na ciemny kolor, a dopiero przy kolejnych warstwach używać białej farby. Kiedy farba już wychynie, przychodzi pora na przecierkę. Wykonuje się papierem ściernym o ziarnistości 120. Efekt zależy od zdolności manualnych i pomysłowości. Przecierane meble można dodatkowo ozdobić motywami roślinnymi czy romantycznymi.
Dodatki shabby chic
Ozdoby shabby chic mają przede wszystkim wprowadzić do wnętrza romantyczny klimat. Muszą więc być delikatne, subtelne i pasujące do całości aranżacji. Jako główne dodatki shabby chic wymienia się kwiaty oraz zioła. Rośliny można ustawić na parapecie w doniczkach lub przygotować ozdobne wazony na róże, lawendę czy słoneczniki. Kolejne obowiązkowe ozdoby shabby chic to zawieszki. Najczęściej przyjmują one formę serduszek ,a ich zadaniem jest ozdabianie ścian. Całość stylizacji uzupełniają koronkowe i szydełkowe serwety i obrus, staroświeckie przedmioty użytkowe takie jak ozdobne talerze, bańka na mleko czy waga kuchenna.
Shabby chic jak zrobić dekoracje i ozdoby?
Shabby chic lubi nie tylko samodzielnie wykonane meble, ale i ozdoby. Pomysłów na dekoracje własnej roboty jest całe mnóstwo. Niektóre z nich są niezwykle proste. Inspiracje shabby chic powiadają, aby kuchenne wnętrza udekorować: bukietami polnych kwiatów, wstawione do emaliowanych baniek na mleko, gałkami do mebli kuchennych z bielonego żeliwa, ziołami zasadzonymi w puszkach po herbacie czy koronkowymi zasłonami w kredensie. Takie ozdoby nie zajmą dużo miejsca, stąd też sprawdzą się nawet w małej kuchni shabby chic.
Mała kuchnia shabby chic – czy to może się udać?
Styl shabby chic pasuje i do małych i do większych kuchni. W każdym wypadku trzeba jednak uważać, aby unikać przeładowania i poczucia, że we wnętrzach jest zbyt biało lub za pstrokato. Bieląc samodzielnie meble, należy skupić się na tym, aby bielenie dotyczyło tylko wybranego fragmentu np. nogi i framugi, a nie całego mebla. Mała kuchnia shabby chic wymaga również zastosowania mebli, które nie będą tylko ładne, ale wygodne w codziennym użytkowaniu. Warto więc upiększać tylko te meble, które w kuchni znaleźć się muszą.