Kiedy kuchnia jest mała lub niezbyt ustawna szukamy rozwiązań, które pozwolą zachować w niej ergonomie. Precyzyjnie planujemy ustawienie kuchennych sprzętów, szukamy tych w małych lub niestandardowych wymiarach. Jednym z rozwiązań oszczędzających miejsce jest zlew w rogu kuchni. Zlewozmywak narożny zyskuje coraz większą popularność, jednak nadal wiele osób zastanawia się, czy jest on dostatecznie wygodny i praktyczny. Poznaj wady i zależy narożnego zlewozmywaka.

Zlewozmywak narażony to typ sprzętu kuchennego, który doskonale sprawdza się w małych wnętrzach oraz aneksach. Tam, gdzie liczy się każdy centymetr, zlew narożny pozwala zaangażować wygodną i praktyczną strefę zmywania bez konieczności przeznaczania na nią wiele miejsca.

Kuchnia ze zlewem w narożniku – styl wnętrza

Zlew w kącie pasuje niemal do każdego stylu aranżacyjnego. Świetnie sprawdza się w kuchniach klasycznych, rustykalnych czy marokańskich, a także pasuje do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz inspirowanych stylem skandynawskim. Kuchnia z narożnym zlewozmywakiem to rozwiązanie dla osób, które nie lubią ostrych wykończeń i surowych kształtów.

Czy zlew w rogu jest praktyczny?

Zlew w narożniku często postrzegany jest za mało praktyczny. Wiele osób uważa, że zlewozmywak narożny sprawdza się jedynie, kiedy sprzęt ten traktuje się jako dopełnienie zmywarki i nie korzysta z niego za często. Jak jednak pokazuje rzeczywistość, zlewozmywak narożny ma wiele zalet.  

Przede wszystkim zalecane jest połączenie mała kuchnia zlew w rogu. Umieszczeniu zlewu w kącie pozwala wykorzystać najmniej wygodną i często niezagospodarowaną część blatu. Pozostałą część ciągu roboczego można więc przeznaczyć do przygotowywania potraw lub miejsce przechowywania produktów. Powierzchnia  blatu, którą się osiągnie przy narożnym zlewozmywaku, znacznie ułatwi wykonywanie kuchennych prac.  

Kolejną zaletą kuchni ze zlewem w narożniku jest to, że nawet w małym wnętrzu można sobie pozwolić na większy sprzęt kuchennych. Z racji tego, że narożnik i tak zazwyczaj pozostaje niezagospodarowany, to bez zbędnej straty powierzchni można tam umieścić w nim nawet duży zlew. Nie zmniejszy to funkcjonalności kuchni.

Czy zlew narożny jest wygodny?

Zarzutem, z którym musi się zmierzyć  się zlewozmywak narożny, jest wygoda jego użytkowania. Zdania, czy jest on komfortowy, czy nie są w tej kwestii podzielone tak samo, jak w przypadku zlewu przy oknie. Podstawowy argument jego przeciwników jest taki, że przy zlewie w kącie nie może pracować więcej niż jedna osoba. Należy się zatem zastanowić, jak często w naszym przypadku zachodzi potrzeba, aby więcej niż jedna osoba miały dos™ep do zlewu.

W dalszej kolejności wskazuje się, że problemem jest sposób zagospodarowania szafki pod zlewozmywakiem narażonym.  Standardowo pod zlewem w kuchni umieszcza się kosz na śmieci. Do szafki narożnej trudno jednak dopasować pojemniki tak, aby w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Choć jest to trudne, to nie znaczy jednak, że nie jest to możliwe. Właściciele zlewozmywaków narażonych radzą, aby w szafce zamontować wysuwane kosze na śmieci, skorzystać z systemu bocznego cargo lub zamontować kosz na drzwiach  mebla. Rozwiązaniem jest także przeniesienie kosza do innej szafki, a w tej narożnej trzymanie detergentów.

Jaki zlew w rogu kuchni?

W kuchni z narożnym zlewozmywakiem dość ciężko jest zamontować standardowe modele dwukomorowe. Najlepiej sprawdzają się specjalne zlewozmywaki narożne, które swoim kształtem przypominają literę L. Zazwyczaj zbudowane są one z jednej głównej komory, jednej mniejszej pomocniczej oraz ociekacza po dwóch stronach. W ofercie Primagran znajdują się zlewy narożnikowe o ciekawym designie w pięciu podstawowych i uniwersalnych kolorach: białym, beżowym, szarym, grafitowym oraz czarnym.

Aby usprawnić pracę w kuchni ze zlewem narażonym, warto strefę zmywania uzupełnić o baterię z długą wylewką. Warto również pamiętać, że w zlewach narożnikowych Primagran można prosto zamontować dodatkowe akcesoria takie jak automatyczny syfon, młynek do rozdrabniania odpadów czy dozownik na płyn do myci naczyń.

Montaż narożnego zlewozmywaka

Planując jednak zlew w kącie, trzeba pamiętać, że konieczne jest odpowiednie przygotowanie blatu pod montaż. Jeśli ten składa się z dwóch części, to jego łączenie zazwyczaj następuje w narożniku kuchni. Punkt styku zlokalizowany jest przy zlewozmywaku narożnym, w związku z tym narażony jest na oddziaływanie wody. Może to doprowadzić do niszczenia blatu, jego odwarstwiania się i podmakania. Aby tego uniknąć konieczne jest wykonanie szczelnego łączenia, które nie będzie przepuszczać wody.

Wady i zalety narożnego zlewozmywaka

Zlewozmywak w rogu – tak czy nie? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Zlewozmywak narożny ma tyle samo wad  co zalet. Dla jednych będzie to wygodne rozwiązanie, które pozwoli urządzić ergonomiczną kuchnię. Planując jednak zlew w kącie, trzeba pamiętać, że konieczne jest odpowiednie przygotowanie blatu pod montaż. Jeśli ten składa się z dwóch części, to jego łączenie zazwyczaj następuje w narożniku kuchni. Punkt styku zlokalizowany jest przy zlewozmywaku narożnym, w związku z tym narażony jest na oddziaływanie wody. Może to doprowadzić do niszczenia blatu, jego odwarstwiania się i podmakania. Aby uniknąć takich efektów, konieczne jest wykonanie szczelnego łączenia, które nie będzie przepuszczać wody.

Dlaczego warto wybrać zlewozmywak Monaco?

Zlewozmywak Monaco sprawdzi się do szafki od 80 cm. Duża komora sprawia, że codzienne zmywanie naczyń staje się czystą przyjemnością. Z łatwością umyjesz nawet duże naczynia, blachy czy garnki. Dzięki ociekaczowi i komorze pomocniczej zyskujesz dodatkowe miejsce. Monaco to nowoczesny kształt, który w połączeniu z zaokrąglonymi krawędziami. Gwarantuje, że zlew idealnie wkomponuje się zarówno w tradycyjne, jak i modernistyczne wnętrze. Postaw na zlewozmywak narożny Monaco, a będziesz zaskoczony, jak przyjemne mogą być codzienne obowiązki.