Kuchnia bez górnych szafek to ta wyglądająca ciekawie i nietypowo. Brak wiszących szafek szczególnie dobrze sprawdza się w małych wnętrzach i kuchniach otwartych na salon. Jednak mimo mody na kuchnie bez górnych szafek, to nadal wiele osób ma wątpliwości co do tego rozwiązania aranżacyjnego. Podstawowe pytanie, jakie zadają to, czy meble kuchenne bez górnych szafek zapewnią miejsce na przechowywanie i będą praktyczne. Poznaj opinie na temat tego typu kuchni.

Jednym z największych hitów aranżacyjnych są kuchnie tylko z dolnymi szafkami. Moda na tego typu wnętrza utrzymuje się od kilku sezonów. Designerskie, oryginalne i ciekawe wnętrza bez wiszących szafek zachwycają w magazynach wnętrzarskich i na Instagramie. Mimo nieprzemijającej mody na to rozwiązanie aranżacyjne, w praktyce stosujemy je bardzo rzadko. Przede wszystkim boimy się, że kuchnia bez górnych szafek nie zapewni odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania, będzie niepraktyczna i mało funkcjonalna. Pora obalić te mity.

Gdzie sprawdza się kuchnia bez wiszących szafek?

Brak górnych szafek to dobre rozwiązanie dla kuchni otwartych na salon – tworzy się wówczas spójną aranżację. Z wiszących półek i szafek zrezygnować powinny osoby, które chcą uniknąć typowo kuchennego klimatu i zaaranżować kuchnię na wzór pokoju reprezentacyjnego. Meble można wzorować (i dopasować) do tych salonowych.

Kuchnia bez szafek wiszących jest też rozwiązaniem dla małych przestrzeni. Brak półek i szafek na ścianach sprawi, że wnętrze ulegnie optycznemu powiększeniu i wydaje się bardziej przestronne. Osoby obawiające się, że brak wiszących szafek ogranicza miejsce do przechowywania, mogą zastąpić regały lekkimi półkami na wspornikach, drewnianymi deseczkami, wiszącymi kasetami, relingiem z haczykami. Takie rozwiązania dodają lekkości, a także zapewnia modny wdzięk i szyk.

Projektant wnętrz radzi: z górnych szafek koniecznie należy zrezygnować, jeśli na ścianie, przy której chcemy ustawić meble, znajdują się duże okna.

Gdzie szklanki, a gdzie garnki w kuchni bez górnych szafek?

Podstawowym zarzutem wobec kuchni bez górnych szafek jest brak lub mało miejsca do przechowywania. Projektanci wnętrz przekonują jednak, że wcale tak nie musi być – wystarczy tylko wybrać odpowiednie meble. Kuchnia bez górnych szafek oznacza, że niemal wszystkie sprzęty i naczynia trzeba zmieścić w tych dolnych. Trzeba więc zadbać, aby były one pojemne i dość obszerne. Dobrze wyposażyć je w sprytne rozwiązania np. kosze do przechowywania, szuflady cargo itp. Jeśli mimo to miejsca będzie nie za dużo, to rozwiązaniem może być kredens, witryna lub zabudowa kuchenna na oddzielnej ścianie. Pomocą w przechowywaniu szklanek, kubków, filiżanek, talerzy czy półmisków są też relingi z haczykami, czy wiszące kasety.

Projektant wnętrz radzi: w kuchni bez górnych szafek zwiększ ilość tych dolnych i ułóż je w literę U.


Czy kuchnia bez szafek wiszących jest praktyczna?

Kolejny zarzut wobec kuchni bez wiszących szafek to niepraktyczność. Boimy się, że trudno w niej będzie rozlokować sprzęty takie jak lodówka, zlewozmywak czy kuchenka, a także wykonywać podstawowe prace. Jak jednak przekonują projektanci wnętrz, zabudowa kuchenna tylko z dolnymi szafkami jest tak naprawdę wygodniejsza w użytku. Dzięki niej ma się łatwy i szybki dostęp do używanych sprzętów i artykułów spożywczych. W kuchni bez wiszących szafek uniknie się też konieczności wspinania się po stołkach czy krzesłach, aby wyciągnąć z górnych szafek potrzebne przedmioty.

Projektant wnętrz radzi: najlepszym wyborem do kuchni bez górnych szafek jest niska lodówka. Jeśli mała lodówka to nie rozwiązanie dla Ciebie, to możesz zaplanować ją w kilku modułach w blacie, najnowszy trend to szuflady chłodnicze. Alternatywą jest ustawienie wysokiego modułu zabudowy na jednej ścianie (nie burząc kompozycji niskich mebli) i umieścić w nim wysoką lodówkę, piekarnik, mikrofalówkę.

W meblach kuchennych bez górnych szafek koniecznie muszą znaleźć się szafę do zabudowy piekarnika i na mikrofalówkę, zmywarkę i pod zlewozmywak. Przydadzą się też szafki wyposażone w szuflady, które pozwolą na wygodne przechowywanie sztućców i innych dobrych akcesoriów.

Jak zagospodarować ścianę bez górnych szafek?

Kuchnia tylko z dolnymi szafkami sprawia, że zyskuje się sporą powierzchnię do dodatkowej aranżacji. Wolnej ściany nie warto zostawiać samej sobie – dobrze jest zadbać o jej dekorację. Ścianę nad blatem można wykończyć jednolitą tapetą, szkłem hartowanym, zaimpregnowaną cegłą, betonem architektonicznym czy tradycyjnymi płytkami. Mając do dyspozycji całą ścianę, może też pomyśleć o ciekawych grafikach lub obrazach.

Projektant wnętrz radzi: wolna ściana to także doskonałe miejsce, aby zaprezentować stylowe i designerskie akcesoria kuchenne. Decydując się na ustawienie gadżetów na półkach, trzeba jednak pamiętać, że czasochłonne może być regularne odkurzanie z nich kurzu.

Kuchnia bez górnych szafek nie jest odkryciem współczesnych projektantów wnętrz. Tego typu kuchenne wnętrza królowały w domach naszych babć i prababć. Dziś rozwiązanie to zostało tylko odświeżone i uzupełnione o praktyczne koncepty. Dzięki temu można bez problemu postawić na tradycyjną białą kuchnię bez górnych szafek w stylu angielskim lub połączyć ten trend ze stylem nowoczesnym, retro czy glamour.