Strefa zmywania pod oknem to coraz modniejsze rozwiązanie aranżacyjne. Jej zwolennicy dostrzegają wiele zalet umieszczenia zlewu pod oknem. Okazuje się jednak, że jej urządzenie nie zawsze jest takie łatwe. Przede wszystkim zlew pod oknem wymaga odpowiednich akcesoriów. Aby korzystanie z niego było proste i nie utrudniało otwierania/zamykania okna, konieczna jest bateria kuchenna podokienna.

Co oznacza bateria podokienna i jak wybrać jej najlepszy model?

Blat pod kuchennym oknem to doskonałe miejsce na montaż zlewozmywaka. Dzięki wpadającemu światłu strefa zmywania będzie doświetlona i jasna, a jeśli okno w kuchni wychodzi na podwórze, to w czasie pracy można obserwować np. bawiące się w ogrodzie dzieci. Umieszczając jednak zlew pod oknem, trzeba pamiętać, że dostęp do okna powinien być swobodny i niczym nieograniczony. Tego nie zapewni standardowa kuchenna armatura, konieczne jest więc zainwestowanie w baterię podokienną.

Bateria podokienna – zawsze dopasowana do okna

Baterie kuchenne podokienne są dostępne w różnych modelach. Podstawowy podział obejmuje armaturę naścienną oraz sztorcową. Baterie naścienne potrzebują bezpośredniego podłączenia do instalacji wodnej, dlatego też o ich montażu należy zdecydować jeszcze na etapie wykończeniowym. Dużo prościej jest zamontować pod okiem baterię sztorcową. Ten model armatury montuje się na obrzeżu zlewozmywaka lub w otworze wykonanym w blacie/w zlewozmywaku.

Wielu osobom wydaje się, że baterie sztorcowe utrudniają korzystanie z okna, ale wystarczy wybrać model podokienny, aby nie pojawiały się problemy. Modele sztorcowe baterii kuchennych podokiennych dzielą się na te:

  • wyjmowane,
  • składane,
  • łamane.

W kuchniach, w których okno otwiera się na zewnątrz, można zastosować standardową armaturę. Szeroki wybór baterii kuchennych dostępny jest w naszym sklepie. Oferowane modele pasują zarówno do zlewów granitowych, jak i wykonanych z innych materiałów.

Co to znaczy bateria podokienna?

Każda bateria w kuchni musi spełniać podstawową funkcję, czyli dostarczać wodę. Zastosowana armatura powinna jednak również umożliwiać komfortowe korzystanie z kuchni i strefy zmywania. Stąd też montując zlewozmywak w niestandardowych miejscach np. pod oknem, należy postawić na armaturę o podważonej funkcjonalności, która będzie potrafiła się dopasować do warunków i stylu kuchni. Takie zadania spełnia właśnie bateria kuchenna podokienna. Jej zadaniem jest umożliwienie bezproblemowej pracy skrzydła okiennego, przy jednoczesnym korzystaniu ze strefy zmywania bez konieczności kuchennej gimnastyki.

Aby bateria kuchenna sprawdziła się pod oknem, musi dać się szybko obniżyć lub zdemontować do takiej wysokości, aby umożliwić pełne otwarcie skrzydła okiennego czy jego umycie. Baterie podokienne montować powinno się, jeśli okno znajduje się w odległości mniejszej niż 20 centymetrów od zlewozmywaka.

Bateria podokienna wyciągana, czyli jeden z najpopularniejszych modeli

Jednym z najpopularniejszych modeli baterii pod okno w kuchni jest armatura wyciągana ze zlewozmywaka lub blatu.

Mechanizm działania tej baterii polega na tym, że po zwolnieniu specjalnej blokady (znajduje się ona na korpusie baterii), pociąga się ją do góry i odkłada na bok. Bateria podokienna wyciągana nie wymaga odcinania wody w zaworach pod blatem. Aby bateria znowu uzyskała pierwotną wysokość, wystarczy podnieść ją do góry i wsunąć do otworu w zlewozmywaku lub blacie.

Cała procedura zajmuje kilka sekund i nie wymaga zastosowania żadnych narzędzi. Ten rodzaj armatury znajdziemy w sklepach pod nazwą baterii podokiennych wyciąganych oraz baterii podokiennych łamanych.

Wśród baterii podokiennych składanych można znaleźć modele z wyciąganą wylewką, które ułatwiają kuchenne obowiązki takie jak mycie i płukanie produktów spożywczych czy dużych naczyń.

Modele składane

Drugim rozwiązaniem dedykowanym strefom zmywania pod oknem są baterie składane. Inaczej nazywamy je uchylnymi. Baterie podokienne składane przykręca się do zlewu lub blatu, a elementem składanym jest sama wylewka. W tego typu armaturze wylewkę można przechylić do przodu lub na boki.

Ten typ armatury nie pasuje do każdej podokiennej strefy zmywania. Aby przekonać się, czy będzie można ją zastosować, należy zmierzyć przestrzeń do blatu/zlewy do krawędzi okna i ustalić, czy sprzęt będzie dało się zainstalować.

Baterie chowane

Baterie chowane pod okno to te, które pozwalają ukryć wylewkę. Podczas prac w obszarze strefy zmywania armatura ma standardową wysokość, natomiast przy otwarciu okna baterię można wsunąć w specjalny otwór. Dzięki temu wysokość baterii podokiennej chowanej zmniejsza się nawet trzykrotnie.

Udogodnienia w armaturze podokiennej

W armaturze podokiennej znajdziemy podobne uzgodnienia jak w standardowych bateriach do kuchni. Poszczególne modele zapewniają więc:

  • Wyciąganą wylewkę – baterie kuchenne podokienne z wyciąganą wylewką umożliwiają nalewanie wody do naczyń ustawionych poza komorami zlewozmywaka; zasięg wylewki uzależniony jest od długości wężyka; wyciągnięcie wylewki jest niezwykle łatwe – wystarczy tylko pociągnąć za jej końcówkę; po skończonej pracy wylewkę wsuwa się z powrotem do korpusu, dzięki specjalnemu obciążnikowi;
  • Obrotowa wylewka – to udogodnienie sprawdza się przede wszystkim przy zlewach dwukomorowych; sprawia ono, że wylewkę można obracać wokół jej osi o 120, 240 lub 360 stopni;
  • Fotokomórka – sprawia, że woda zaczyna płynąć, jak tylko podstawi się ręce lub naczynie pod kran; temperaturę oraz strumień wody można ustawić dzięki specjalnemu regulatorowi; ta funkcja wymaga, aby bateria podokienna była zasilana prądem sieciowym 6,9 lub 12 V. 

Bateria kuchenna podokienna to rozwiązanie, które sprawi, że nie trzeba rezygnować z wymarzonych rozwiązań aranżacyjnych. Z jej pomocą można urządzić estetyczną, a zarazem praktyczną strefę zmywania pod oknem. Bateria podokienna minimalizuje, a nawet całkowicie eliminuje wady zamontowania zlewozmywaka pod oknem oraz zapewnia swobodny dostęp do skrzydła okiennego.