Mała, ciemna, słabo doświetlona kuchnia to problem wielu osób. Zazwyczaj tego typu wnętrza spotykamy w tzw. starym budownictwie, ale niedoświetlone kuchnie mogą pojawić się też w nowoczesnych apartamentowcach. W takich przypadkach wygląd pomieszczenie można uratować poprzez odpowiednią aranżację. Jednym z trików jest zastosowania lustra w kuchni. Lustro w kuchni może przybierać wiele form np. być umieszczone zamiast płytek nad blatem lub stanowić ozdobę na ścianę. Poznaj możliwości wykorzystania lustra w kuchni.
Lustro to zazwyczaj dodatek wykorzystywany w łazience, przedpokoju czy sypialni. Okazuje się jednak, że z magii szklanej tafli można skorzystać i w kuchni. Daje ona szerokie spektrum możliwości. Lustro w kuchni stanowi nie tylko ciekawą ozdobę ściany, ale i pozwala na proste powiększenie i doświetlenie pomieszczenia. Zazwyczaj kuchnia z lustrem to ta o niedużych rozmiarach, ale małe lusterka na ścianę czy lustro nad stołem odnajdzie się także w wielkopowierzchniowych kuchniach.
Projektanci wnętrz lustra doceniają m.in. za to, że:
- zawsze są modne,
- świetnie komponują się z różnymi stylami aranżacyjnymi,
- a także są tanim dodatkiem aranżacyjnym.
Lustro między szafkami w kuchni, czyli jeden z najnowszych trendów
Lustro w kuchni zamiast płytek to jeden z najnowszych trendów w aranżacji kuchennych ścian. To rozwiązanie jest nie tylko modne, ale niezwykle oryginalne. Pozwala na uzyskanie ciekawego, wyjątkowego i nieopatrzonego efektu. Lustro nad blatem montuje się w dużych taflach. Na ścianę do kuchni dedykowane są lustra klejone do ściany, lustra w kafelkach lub fragmenty szkła o szlifowanych krawędziach, które układane są w jedną całość. Ciekawy efekt daje umieszczenie szkła nad blatem, które ukaże fakturę ściany za nim np. surowej cegły lub kolorowej ściany.
Lustra w kafelkach do kuchni przygotowane są zazwyczaj na wymiar, z uwzględnieniem miejsca na gniazdka elektryczne. Klejąc lustro do ściany, należy pamiętać, aby uszczelnić przestrzeń między szkłem a ścianą. Pozwoli to uniknąć gromadzenia się trudnych do usunięcia zabrudzeń i kurzu – materiałem uszczelniającym może być np. silikon czy elastyczne podkładki.
Lustro pomiędzy szafkami w kuchni powinno być wykonane z tzw. bezpiecznego szkła, czyli tego o podwyższonej odporności termicznej i mechanicznej. Lustro w kuchni może być wielowarstwowe, ze szkła klejonego lub hartowanego.
Czy lustro w kuchni nad blatem jest praktyczne?
Kuchnia z lustrem nadal budzi wiele wątpliwości. Osoby zastanawiające się nad tym rozwiązaniem przede wszystkim obawiają się jego praktyczności. Boją się one, że lustro między szafkami w kuchni będzie łatwo ulegać zabrudzeniom, widać będzie na nim każdy ślad, dotyk ręki czy chlapnięcie wody.
Jak jednak okazuje, w rzeczywistość lustro w kafelkach wcale nie jest trudne w pielęgnacji. Dzięki temu, że na kuchenne ściany zazwyczaj stosuje się lustro w dużych taflach, nie ma on wielu trudnych w czyszczeniu szczelin czy fug. Trzeba się jednak liczyć z tym, że na lustrze nad blatem zabrudzenia wynikające z gotowania będą widoczne na pierwszy rzut oka. Należy pamiętać, że takie zabrudzenia nie są niczym szczególnym, pojawiają się one zarówno na tafli szkła, jak i na płytkach ceramicznych czy innym materiale wykończeniowym. Różnica jest tak, że na lustrzanych pyłkach będą one widoczne od razu, ale to pozwala na szybkie ich usunięcie i utrzymanie wnętrza w doskonałej czystości – na bieżąco.
Nietypowe rozwiązania z kuchennym lustrem w roli głównej
Lustro w kuchni może zagościć nie tylko między szafkami ale i na frontach mebli. Zabudowa pokryta szklaną taflą to wdzięczne wykończenie, które daje duży potencjał aranżacyjny. Ten typ mebli wnosi do kuchennego wnętrza lekkość, pozwalając uzyskać głębie i optycznie powiększyć przestrzeń.
Jednym z najnowszych rozwiązań stosowanych przez producentów mebli kuchennych jest zastosowanie lustra w ścianach wyspy kuchennej. W zabudowie kuchennej najczęściej stosuje się lustra weneckie, które zasłaniają wnętrza szafek i ukryją schowane w nim rzeczy. Szklane fronty dobrze jest połączyć z oświetleniem LED, dzięki temu uzyskuje się niepowtarzalne efekty wizualne.
Warto wspomnieć, że lustra mogą stanowić front nie tylko meblu, ale i urządzeń AGD np. lodówki.
Praktyczna i pomysłowa ozdoba
Lustra w kuchni mogą przybierać formę typowo dekoracyjną. W tej roli doskonale sprawdzają się małe lusterka na ścianę lub lustro nad stołem. Szklaną taflę wiesza się na wolnej ścianie i oprócz dekorowania może np. wyznaczać granicę stref użytkowych czy dokonywać wizualnej korekty pomieszczenia.
Lustra ozdobne na ścianę w kuchni można umieścić w ozdobnej ramie lub zastosować różne kształty lusterek. Rama tafli powinna być dopasowana do otoczenia i stylu aranżacji kuchni. Stosując lustra w kuchni, ważne jest powiesić je w takim miejscu, którego odbicie będzie miłe dla oka. Szklana tafla nie powinna odbijać bałaganu, środków czystości czy naczyń składowanych w zlewozmywaku.
Jak i kiedy umieścić to rozwiązanie?
Najbezpieczniej jest umieścić lustro na wprost kuchennego okna – odbije ono wpadające światło i doda głębi pomieszczeniu. Lustro w kuchni to także bardzo dobry dodatek do wnętrza w stylu glamour, francuskim,klasycznym, nowoczesnym czy eleganckim. Z racji tego, że szkło jest neutralnym i uniwersalnym materiałem, można je także zastosować w kuchniach połączonych z salonem czy z jadalnią. Szklane płytki będzie łatwiej dostosować do wystroju pomieszczeń reprezentacyjnych niż tradycyjny gres.