Na co dzień w kuchni korzystamy z wielu urządzeń, które do działania potrzebują energii elektrycznej. Sprawia to, że gniazdka elektryczne w kuchni są niezbędne. Niestety w wielu wnętrzach można spotkać się, z tym że kontaktów jest albo za mało, albo też ulokowane są w takich miejscach, że uniemożliwiają komfortową pracę. Aby uniknąć takich sytuacji, już na etapie budowy domu lub remontu mieszkania warto dokładnie zaplanować rozmieszczenie gniazdek w kuchni.

 

Elektryka w kuchni, a dokładnie jej przewody zwykle przeprowadza się pod tynkiem lub innymi okładzinami ściennymi, dlatego też jej rozmieszczeniem najlepiej zająć się już na etapie budowy lub remontu domu/mieszkania. Jest to najlepszy moment na ustalenie ilości gniazdek w kuchni, ich wysokości oraz sposobów ukrycia kontaktów.

Ile gniazdek w kuchni zaplanować?

Pierwszym i podstawowym pytaniem przy planowaniu rozmieszczenia gniazdek elektrycznych w kuchni jest to dotyczące ich ilości. Szukając odpowiedzi na pytanie, ile gniazdek w kuchni jest potrzebne, najlepiej zrobić listę dużych sprzętów AGD, które ustawi we wnętrzu takich jak lodówka, piekarnik czy zmywarka oraz zastanowić się jakiego drobnego AGD używa się na codziennie. Praktyka pokazuje, że lepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie większej ilości kontaktów w kuchni, niż to wychodzi z pierwotnych wyliczeń. Aby jednak kontakty w kuchni nie zajmowały całej wolnej przestrzeni, warto je grupować po kilka i umieszczać w ramach wielokątnych. Pozwoli to na uproszczenie elektryki w kuchni i poprawia jej wygląd.

Włączniki światła w kuchni

Planowanie rozmieszczenia elektryki w kuchni dobrze zacząć od umiejscowienia włączników światła. Tu zasady są proste. Włącznik światła głównego (górnego) powinien znajdować się przy drzwiach wejściowych po stronie klamki drzwi, na wysokości 140 cm i w odległości ok. 15 cm od drzwi. Takie umiejscowienie pozwala na wygodne włączenie i wyłączenie światła głównego. W kuchni, gdzie stosowane jest dodatkowe światło nad blatami roboczymi, powinien też znaleźć się osobny włącznik do tego źródła oświetlenia. Najlepiej zaplanować go w pobliżu blatu.

Na jakiej wysokości gniazdka w kuchni?

Kolejną kwestią jest wysokość kuchennych kontaktów. Zależy ona od sprzętów, które mają być podłączone do kontaktów.  Podstawą planowania jest to, aby gniazdka umieścić jak najbliżej miejsca ustawienia sprzętu. Najlepiej jest kontakty umiejscowić za sąsiadującą szafką, pozwoli to na bezproblemowe dosunięcie urządzenia do ściany. Rekomenduje się, aby:

  • Gniazdko za lodówką umieszczać minimum 30 cm nad podłogą, ale nie wyżej 100 cm nad nią; chroni to je przed ewentualnym zalaniem;
  • Gniazdko za kuchenką z piekarnikiem, zmywarką lub pralką umieszczać na wysokości 30-50 cm nad podłogą;
  • Gniazdko do okapu/ wyciągu umieszczać nad sąsiadującą z nim wiszącą szafką lub wewnątrz osłony przewody odprowadzającego z niego powietrze;
  • Gniazdko do sprzętu do zabudowy umieszczać na wysokości, na której będą umieszczone urządzenia.

Gniazdka w kuchni w blacie

W kuchni potrzebne są również gniazda wtykowe do podłączenia przenośnych urządzeń. Gniazdka w kuchni do małego AGD najczęściej znajdują się nad blatem roboczym lub w nim. Rekomendowane jest, aby ilość gniazdek w kuchni nad blatem nie była mniejsza niż dwa. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie czterech kontaktów, po dwa przy końcach lub narożnikach blatu. Gniazdka w kuchni nad blatem powinny znajdować się na wysokości 100-120 cm nad podłogą. Alternatywą dla nich są gniazdka w kuchni w blacie, wysuwane lub zintegrowane z systemowymi listwami podszafkowy.

Gdzie umieścić gniazdka w kuchni?

Gniazdka elektryczne w kuchni nie powinny znajdować się w miejscach, gdzie grozi im zalanie wodą. Szczegółowych przepisów, w jakich odległości do źródeł wody powinny być rozmieszczone kontakty w kuchni, nie ma - jednak specjaliści podają, że rozsądne jest umiejscowienie kontaktów min. 60 cm od zlewozmywaka. W celu podwyższenia bezpieczeństwa do kuchni powinno się wybierać również osprzęt bryzgoszczelny, czyli wyposażony w dodatkową klapkę zabezpieczającą.

Gniazdka elektryczne w kuchni: aranżacje i design

Dziś osprzęt do kuchni nie musi być nudny i nijaki. Jego producenci oferują kontakty do kuchni w wielu kolorach i wzorach pasujących do różnych stylów aranżacyjnych. Niestandardowy design pozwala ukryć gniazdko elektryczne w kuchni lub wręcz przeciwnie stworzyć z niego ciekawy element dekoracyjnych. Modne gniazdka elektryczne do kuchni to modele szklane, drewniane oraz te z aluminiowymi ramami. Ich ceny nie są jednak najniższe. Za designerki osprzęt trzeba zapłacić nawet 400 złotych od sztuki.

Pomysł na ukrycie gniazdek w kuchni

Moda na minimalizm w kuchni sprawiła, że od kilku już lat planując rozmieszczenie gniazdek w kuchni, staramy się je skutecznie ukryć. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest schowanie kontaktów w kuchennych szafkach. To jednak niejedyny pomysł na kontakty w kuchennym wnętrzu. Na naszej tablicy na Pintereście pt. Gniazdka elektryczne w kuchni: przepisy znajdziecie też aranżacje obejmujące kontakty podszafkowe czy gniazdka w kuchni w blacie. Warto również wspomnieć, że ówczesny design gniazdek elektrycznych do kuchni sprawia, że coraz częściej decydujemy się na ich wyeksponowanie i zrobienie z tego elementu swoistej dekoracji.