Królują w niej przedmioty z przeszłością, klimat lat 50. i 60. XX wieku oraz nawiązania do amerykańskich domów na przedmieściach – mowa oczywiście o kuchniach w stylu retro. Kuchnie w tym klimacie popularne są już od kilku lat, zachwycają kolorami i niesztampowymi połączeniami kolorów, wzorów czy faktur. Zobacz, jak urządzić kuchnię retro, dobrać do niej dodatki i dekoracje oraz stworzyć wnętrze, w którym można poczuć się jak w czasach różowych kabrioletów i przebojów rock’n’rolla.

Kuchnie retro kojarzone są przede wszystkim z klimatem amerykańskich domów na przedmieściach. Królują w nich niebanalne i designerskie dodatki, kolorowe plakaty, oryginalne kształty, faktury, wzory i kolory. Wszystko to sprawia, że styl retro pozwala na stworzenie kuchni z klimatem.

Kuchnie w stylu retro, czyli królestwo kolorów

Charakterystyczną cechą kuchni retro są kolory. To je można od razu zauważyć po znalezieniu się w tym klimatycznym wnętrzu. Zastosowana paleta barw jest wyrazista i intensywna.

Na ścianach królują:

  • odcienie różu,
  • błękitu,
  • turkusu
  • i żółci.

Odcienie te wprowadzają do kuchni retro nieco cukierkowego klimatu. Warto zaznaczyć, że te barwy pojawiają się nie tylko na ścianach, ale i sprzętach kuchennych czy dodatkach. Intensywność barw łagodzona jest w kuchniach retro poprzez wykorzystanie białych, połyskujących płytek, które umieszcza się na podłodze lub/i ścianie nad zlewem. Aby kuchni nadać wyrazisty charakter, można się pokusić o ułożenie na podłodze klasycznej czarno-białej szachownicy. 

Praktykanci wnętrz przekonują, że kuchnia w stylu retro to doskonały wybór nie tylko dla wielbicieli kolorów. Coraz częściej klimat retro łączy się z innymi stylami aranżacyjnym. Dzięki temu można stworzyć stonowaną, ale nadal klimatyczną białą kuchnię w stylu retro lub też pomieszczenie łączącą styl lat 50. i 60. XX wieku z nowoczesnymi koncepcjami aranżacyjnymi.

Szafki kuchenne retro

W klasycznej kuchni w stylu retro nie może zabraknąć odpowiednich mebli. Tradycyjne szafki kuchenne retro wykonane są z naturalnych materiałów i zazwyczaj utrzymane w jasnej kolorystyce – białej lub beżowej. Ich znakiem rozpoznawczym są metalowe uchwyty i przeszklone witrynki. Zabudowa kuchenna w stylu retro bardzo często oprócz szafek zawiera meble do kącika jadalnego. Jadalnia w stylu retro to długa i wysoka lada z krzesłami barowymi lub skórzany narożnik ze stołem na chromowanej nóżce. Wygląd kącika jadalnego w stylu retro powinien kojarzyć się z amerykańskim przydrożnym barem.

Sprzęty do kuchni retro

Charakteru wnętrzu w stylu retro nadają odpowiednio dobrane sprzęty. Styl ten stawia na stylizowane urządzenia i uwaga: dużą uwagę zwraca na szczegóły. Najważniejszym sprzętem w kuchni retro jest oryginalna lodówka – poznamy ją po zaokrąglonym kształcie, wyrazistym kolorze, lakierowanej obudowie oraz metalowej klamce. Obok lodówki można postawić kuchenkę z piekarnikiem oraz zlewozmywak.

W sprzętach powinny dominować chromowane wykończenia, drobne pokrętła, wskaźniki temperatury. Warto pamiętać, że klimatyczne kuchnie lubią małe stylizowane akcesoria takie jak np. toster, mikrofalówka, opiekacz do chleba czy baterie kuchenne retro.

Jakich dodatków retro nie może zabraknąć w kuchni?

Dodatki retro to te oryginalne, z duszą i naznaczone przeszłością. Szukać można ich nie tylko w modnych sklepach z wyposażeniem wnętrz, ale i na pchlim targu czy babcinym strychu. Odnaleźć można tam takie skarby jak metalowy młynek do kawy, starą wagę, radio z pokrętłem, blaszane puszki, rysunki owoców i warzyw, magnesy na lodówkę. Klimat minionych czasów wprowadzi się do wnętrza, wieszając na ścianach plakaty ze starymi reklamami oraz tekstylia w groszki i drobną kratkę.

Czy kuchnia Vintage to to samo co retro?

Styl vintage często mylony jest ze stylem retro. Warto jednak pamiętać, że te stylistyki, choć są podobne, to nie oznaczają tego samego. Kuchnia w stylu vintage jest przytulnym miejscem, które wyróżniają się elegancją, wyrafinowaniem, harmonią i nietuzinkowymi dodatkami. Podobnie jak przy stylu retro vintage sięga po wyrazistą kolorystykę, ale stawia głównie na połączenie czerni i bieli i odchodzi od kolorów.

Biel i czerń można odnaleźć na pyłkach, tapetach czy meblach. Te ostanie poznać można po starodawnym charakterze. W kuchniach vintage często goszczą antyki. Najczęściej utrzymuje się je w białym odcieniu, a kolorów wnętrzu dodają jedynie dodatki takie jak zegary ścienne, wazony, szklane butelki, pojemniki na przyprawy.

W kuchni w stylu vintage ważny jest to, jakie materiały wykończeniowe się zastosowuje. Polecane jest drewno, stal, plastik oraz emalia, które będą kreatywnie połączone. Trzeba pamiętać, że w kuchni vintage wszystko musi ze sobą współgrać i nie zaburzać harmonii.

Inspiracje z klimatem

Kuchnia retro czy vintage to rozwiązanie dla osób poszukujących wnętrz z klimatem i mających dość oklepanych rozwiązań aranżacyjnych. Szukając pomysłów jak urządzić wnętrza w stylu lat 50 i 60. XX wieku warto obejrzeć naszą tablicę na Pintereście pt. kuchnia vintage inspiracje oraz zdjęcia kuchennych pomieszczeń na Instagramie.

Fanów starodawnych klimatów zapraszamy również do zapoznania się z naszymi stylizowanymi bateriami kuchennymi retro, które są dostępne w kilku kolorach. Będą one doskonałym uzupełnieniem strefy zmywania w kuchni retro. Z racji tego, że pasują one do wszystkich naszych modeli zlewozmywaków, można je wykorzystać przy urządzaniu kuchni retro nowoczesnych i tradycyjnych.