Kuchnia bez okna uważana jest za mało atrakcyjną, nieciekawą i trudną w aranżacji, jednak dla współczesnych projektantów wnętrz nie ma zadań nie do wykonania. Dzięki sprawdzonym trikom i nowoczesnym rozwiązaniom aranżacyjnym ciemna kuchnia może prezentować się o wiele lepiej niż ta z oknem. Przytulny charakter zapewnia dobór odpowiedniej kolorystyki, oświetlenia oraz zabudowy, a także zastosowanie wybranych rozwiązań architektonicznych. Zobacz przepis na ciemną kuchnię.
Brak okna to zazwyczaj problem małych kuchni. O naturalnym świetle możemy też zapomnieć, jeśli nasze mieszkanie było wybudowane w latach 50 czy 60. XX wieku. Wtedy to najczęściej budowano ciemne kuchnie z oknem na pokój lub kuchnię z imitacją okna. Takie wnętrza przez lata stanowiły spore wyzwanie aranżacyjne, dziś znamy sposoby na ciekawe urządzenie wnętrz bez dostępu do naturalnego światła.
Ślepa kuchnia – relikt minionych czasów
Kuchnie bez okna postrzegane są jako relikt minionych czasów. Z brakiem otworów okiennych spotkamy się przede wszystkim w starym budownictwie, w którym metraże były niewielkie. Rozwiązaniem tamtych czasów była głównie ciemna kuchnia z oknem na pokój.
Ślepe kuchnie to także cecha charakterystyczna mieszkań w kamienicach, w tego typu pomieszczeniach początkowo w ogóle nie były przewidywane w układzie mieszkania. Wbrew pozorom ślepe kuchnie występują również w nowoczesnym budownictwie. Spotykamy je głównie, kiedy kuchnie są przedłużeniem strefy dziennej, a nie osobnym pomieszczeniu. Wówczas do kuchennego wnętrza dociera ograniczona ilość światła słonecznego.
Projektant wnętrz radzi: przy aneksie kuchennym bez okna oraz ciemnej kuchni z oknem na pokój najlepszym rozwiązaniem jest otwarcie wnętrza i połączenie go ze strefą dzienną. Pozwoli to pozbyć się uczucia ciasności i braku światła w kuchni. |
Jak urządzić kuchnię bez okna?
Brak dostępu lub ograniczony dostęp do światła dziennego, a także wyeliminowanie ważnego elementu wentylacyjnego, jakim jest okno, to spory problem w kuchni. Wymaga to zastosowania odpowiednich rozwiązań architektonicznych i aranżacyjnych.
W kuchni bez okna ważny jest więc:
- dobór kolorów,
- oświetlenia,
- zabudowy.
Podstawową zasadą urządzania ślepej kuchni jest stworzenie wnętrza jasnego, przytulnego, optycznie powieszonego.
Projektant wnętrz radzi: w kuchni bez okna doskonale sprawdzają się przeszklenia, które odbiją światło i optycznie powiększą wnętrze. Za szybą można też zamontować dodatkowe oświetlenie, nadające pomieszczeniu efektu głębi. |
Jaki kolor wybrać do kuchni bez okna?
W aranżacji kuchni bez okna jedną z najistotniejszych kwestii jest właściwy dobór kolorystyki.
Unikać należy:
- czerni,
- granatu,
- antracytu
- i innych ciemnych barw.
W ciemnych kuchniach powinny królować jasne, subtelne odcienie np.:
- złamana biel,
- kość słoniowa,
- wanilia.
Sprawdzi się również kolor naturalnego drewna, wprowadzający do wnętrza przytulność i ciepło. W takich odcieniach powinny być utrzymanie ściany, podłogi oraz zabudowa kuchenna. Ta ostatnia może posiadać lakierowane, lekko połyskujące fronty, które będą odbijać światło.
Projektant wnętrz radzi: W ciemnej kuchni sprawdzą się nie tylko jasne meble, ale i sprzęty AGD np. biały zlewozmywak. Dobrze wybierać te z delikatnym połyskiem. Dla podkreślenia efektu odbicia świetlnego fronty mebli i szafek mogą posiadać przeszklenia. |
Jakie oświetlenie wybrać do ślepej kuchni?
Aneks kuchenny bez okna wymaga przyłożenia dużej wagi do zastosowanego oświetlenia. Jego rozmieszczenie powinno być przemyślane i doskonale rozplanowane. Najlepiej jest zastosować oświetlenie wieloźródłowe, czyli np. połączenia lampy sufitowej z kinkietami ściennymi, oprawami halogenowymi i listwami typu LED. Takie oświetlenie sprawia, że kuchnia stanie się jaśniejsza.
Projektant radzi: do oświetlenia ślepej kuchni najlepiej wybrać ciepłe i żółte światło, które będzie imitować to słoneczne. Nie najlepszym rozwiązaniem jest biało światło, które wizualnie ochłodzi przestrzeń. |
Jak stworzyć imitację okna w kuchni?
Jeśli mimo wszystkich zabiegów aranżacyjnych w kuchni brakuje ci okna, to możesz stworzyć jego imitację. Ślepe okno stworzysz z pomocą fototapety przedstawiającej horyzontalny widok czy ten poszerzając perspektywę. Pamiętaj, aby imitację okna w kuchni odpowiednio oświetlić.
Projektant wnętrz radzi: ślepe okno stworzysz też przy pomocy luster. W kuchni bez okna możesz zastosować dużą szklaną taflę lub powiesić na ścianie kilka niewielkich luster. Lustra będą nie tylko powiększać pomieszczenie i imitować okno, ale i doskonale ozdabiać wnętrze. |
Aranżacje i dodatki
Ślepą i małą kuchnię bardzo łatwo zagracić, przez co stanie się ona ciasna i jeszcze ciemniejsza. Oznacza to, że aranżując wnętrze bez okna, do minimum należy ograniczyć dodatki. Najlepiej w kuchni bez okna postawić na styl nowoczesny, gdzie królują praktyczne gadżety będące jednocześnie dekoracjami. Dobrym wyborem będzie też styl minimalistyczny, który praktycznie rezygnuje z ozdób.
Projektant wnętrz radzi: w małych i ślepych kuchniach zastosuj dekoracje, które są praktyczne np. designerskie tostery, ekspresy do kawy czy pojemniki. Warto także zadbać, aby zastosowane dekoracje były zgodnie z ogólnym stylem aranżacyjnym kuchni. Mieszanie stylów i designów na małej i ciemnej przestrzeni nie jest wskazane. |
Kuchnia bez okna wcale nie musi być wnętrzem pozbawionym wyrazu i ponurym. Taki wnętrze ma taki sam potencjał, jak to z oknem – wymaga jednak więcej pracy i przemyślanego planu. Stosując się do kilku zasad, w ciemnym wnętrzu można osiągnąć upragniony blask, dzięki czemu brak naturalnego światła nie będzie dużym problemem.