Łączenie kuchni z salonem to bardzo popularne rozwiązanie aranżacyjne. Taka forma wydaje się być komfortowa, wygodna i praktyczna, ma jednak swoje wady. Na szczęście istnieje szereg pomysłów jak oddzielić kuchnię od salonu. Do dyspozycji mamy przesłony, przepierzenia, ścianki działowe, barki czy drzwi przesuwne. Które z tych rozwiązań jest najlepsze i jak je kreatywnie zastosować, aby przejście z kuchni do salonu było harmonijne i nie burzyło całości aranżacji?

Sposobu na efektywne oddzielenie kuchni od salonu poszukuje coraz więcej osób. Jeszcze do niedawna kuchnia otwarta na salon cieszyła się dużą popularnością. Często zdarzało się, że ściana między kuchnią a salonem była wyburzana byle tylko uzyskać otwartą przestrzeń. Dziś coraz częściej doceniamy zalety kuchni zamkniętej lub półotwartej. Aby taką stworzyć, konieczne jest zastosowanie przesłon do kuchni. Mogą mieć one różną formę i różny styl. Granicę pomiędzy kuchnią a salonem może wyznaczać inny materiał na podłodze lub bardziej trwała przysłona. Ważne jest jedno: oddzielenie kuchni od salonu powinno pasować do stylu wnętrza oraz nie utrudniać korzystania z kuchni i pokoju dziennego.

Ściana między kuchnią a salonem

Najbardziej radykalnym rozwiązaniem oddzielającym kuchnię od salonu jest wybudowanie trwałej ściany np. z karton gipsu. Ustawienie ścianki pozowali na trwałe i całkowite przesłonięcie przestrzeni roboczej w kuchni.

Coraz częściej jednak ścianki działowe między kuchnią a salonem odbiegają od tradycyjnej formy. Na topie są tzw. ścianki – nic. Są to konstrukcje składające się z oprawianych w stalowe ramy, szklanych modułów. Całość prezentuje się lekko i stylowo oraz nadaje wnętrzu industrialnego charakteru. Kuchnia oddzielona ścianą od salonu w takiej aranżacji sprawdza się przede wszystkim na większych powierzchniach, w małej kuchni lepiej jest zrezygnować z przeszkleń i postawić jedynie na ramową konstrukcję, którą połączy się z bufetem. Przesłony do kuchni tego typu dedykowane są wnętrzom w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, skandynawskim i industrialnym. Czasem stosuje się je również w kuchniach w stylu angielskim.

Ściana nie jedno ma imię

Decydują się na zastosowanie ścianki działowej między kuchnią a salonem, należy pamiętać, mamy tutaj ogromne możliwości. Może ona np. przybrać formę ciekawej półścianki w kuchni. Niepełna ścianka zakryje to, co trzeba, a jednocześnie nie będzie powodować efektu szczelnego zamknięcia i wydzielenia. Półścianka w kuchni gwarantuje, że strefa robocza i wypoczynkowa będą się przenikać, a dodatkowo do kuchni będzie można wejść z salonu z dwóch stron. Za niepełną ścianką będzie można ukryć np. zlewozmywak lub kuchenkę. Zaletą tego rozwiązania jest to, że obydwa pomieszczenia nadal są połączone i dobrze doświetlone. Półścianki w kuchni mogą być wybudowane na pewną wysokość np. do blatu roboczego lub do sufitu. W tym ostatnim wypadku ścianę między kuchnią a salonem można ozdobić sztukaterią, listwami lub powiesić na niej dekoracje czy telewizor.

Kuchnia oddzieloną ścianką od salonu – przestrzeń pełna zieleni

Kuchnia oddzielona ścianą od salonu może przybrać niecodzienny wygląd. Ciekawym i efektownym oddzieleniem kuchni od salonu jest zastawanie zielonej ściany, czyli tzw. wertykalnych ogrodów. Alternatywą jest umieszczenie na przysłonie do kuchni doniczek i pojemników z ziołami i kwiatami. Taki sposób aranżacji jest bardzo efektowy. Najlepiej na zielonej ścianie sprawdzą się rośliny pnące, gęste i strzeliste.

Oddzielenie kuchni od salonu barkiem

Oddzielenie kuchni od salonu barkiem to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Pozwala ono na ergonomiczne podzielenie przestrzeni oraz jej praktyczne wykorzystanie. Solidny pulpit barku stanowi zarówno dodatkowy blat roboczy, jak i strefę jadalną. O barku jako przejściu z kuchni do salonu powinny pomyśleć osoby, które posiadają niewielki aneks. W małych wnętrzach barek będzie praktycznym oddzieleniem kuchni od pokoju dziennego, a dodatkowo pozytywnie wpłynie na funkcjonalność domowej przestrzeni.

Warto pamiętać, że dzisiejsze barki kuchenne nie są nudnymi meblami. Efektowne aranżacje i śmiałe projekty sprawiają, że grają pierwsze skrzypce w kuchennej aranżacji. W nowoczesnym wydaniu mogą przypominać modernistyczne rzeźby, w stylu rustykalnym być drewnianą skrzynią, a w kuchni amerykańskiej stanowić uzupełnienie designerskich hokerów.

Oddzielenie kuchni od salonu drzwiami przesuwnymi

Jak efektownie oddzielić kuchnię od salonu? Jedną z odpowiedzi na to pytanie są drzwi przesuwne. Występują one w dwóch wersjach: naściennej i chowanej w ścianie. Te pierwsze przesuwają się na wózkach jezdnych po prowadnicy przymocowanej do ściany. Drugi rodzaj drzwi przesuwnych do kuchni to te, które chowają się w ścianie. Na rynku dostępnych jest wiele  modeli tych przesłon do kuchni. Można wybierać pomiędzy drzwiami szklanymi, drewnianymi, metalowymi itd. Bez względu na wybrany model, przejście z kuchni do salonu zyska nowy wymiar. Przestrzeń będzie można łatwo oddzielić od siebie i równie łatwo połączyć ze sobą.

Oddzielenie kuchni od salonu - zobacz aranżacje

Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu? Ścianką, półścianką, drzwiami przesuwnymi, barkiem, wyspą kuchenną, a może jeszcze w inny sposób? Poznaj aranżacje pozwalające na efektywne oddzielenie kuchni od salonu na naszym Pintereście i Instagramie. Podpowiedzi i wizualizacje pomogą wybrać ci najlepsze rozwiązanie dla twojej domowej przestrzeni.