Kuchnie w stylu amerykańskim oglądać możemy od lat na szklanych ekranach. Występują one w większości filmów i seriali rodem z Hollywood. Przez lata kuchnie amerykańskie stanowiły niedościgniony wzór aranżacji kuchennej przestrzeni, dziś urządzenie wnętrza na tę modłę nie stanowi większego problemu. Szeroki wybór mebli, sprzętów kuchennych, dodatków i dekoracji sprawia, że kuchnię rodem z Ameryki można urządzić prosto i szybko. Zanim jednak przystąpi się do aranżacji, warto poznać zasady, jakie obowiązują we wnętrzach amerykańskich.
Wnętrza amerykańskie nie stanowią dla nas żadnej tajemnicy. Wszyscy dobrze znamy je ze szklanego ekranu. Amerykański styl jest niezwykle charakterystyczny i trudno pomylić go z jakimkolwiek innym. Wnętrza amerykańskie głównie kojarzą się kuchnią, ale na tę modłę można urządzić całe mieszkanie. Osoby marzące o American Dream muszą wiedzieć, że przeniesienie wszystkich rozwiązań aranżacyjnych może być niemożliwe. Amerykańskie wnętrza to bowiem przede wszystkim te o dużych powierzchniach. Może to spowodować, że styl amerykański w małej kuchni nie będzie wyglądał imponująco. Nie oznacza to jednak, że należy z niego rezygnować! Kuchnia w stylu amerykańskim to nie tylko ta urządzona od A do Z w tej stylistyce, oczekiwanego klimatu dodać mogą też dodatki i akcesoria dekoracyjne.
Kuchnia w stylu amerykańskim – czyli jaka?
Kuchnię w stylu amerykańskim przede wszystkim warto zaaranżować w domu jednorodzinnym. Spora powierzchnia pozwoli na przeniesienie rozwiązań z USA na polski grunt i stworzenie kuchni w stylu amerykańskim w pełnym tego słowa znaczeniu. O czym należy pamiętać, marząc o takim wnętrzu?
Kuchnie w domach amerykańskich umieszczone są w centrum nieruchomości (nieco w głębi domu) na parterze, czyli zupełnie inaczej niż w polskim budownictwie, które kuchnie lokalizuje w okolicach wejścia do domu. Kuchnia na styl amerykański to ta, kotara posiada wejście z zewnątrz np. przez werandę.
Kolejne cechy charakterystyczne to:
- bezpośrednio przylegająca jadalnia lub kącik jadalny (bardzo często aranżuje się go w wykuszu bezpośrednio przy kuchni)
- oraz zaaranżowany magazyn/spiżarnia.
- w kuchniach amerykańskich nie może również zabraknąć dużych okien, najczęściej otwieranych do góry, z podziałami lub szprosami. Przy oknie bardzo często urządza się tzw. window seat, czyli siedzisko przy oknie.
American Diner, czyli klimat przydrożnych barów
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech kuchni w stylu amerykańskim jest inspirowanie się przydrożnymi barami typowymi dla Ameryki Północnej.
Stylistyka tzw. dinerów opiera się na trzech podstawowych kolorach:
- bieli,
- czerni
- oraz czerwieni.
W takich też odcieniach powinny być utrzymane wnętrza amerykańskie. Na ścianach pomiędzy blatem a szafkami kładzie się ceramiczne płytki pochodzące z tego samego kompletu, ale o przeciwstawnych kolorach – białym i czarny. Szachownicę można zastosować również na podłodze. Kolor czerwony dominuje na kuchennych urządzeniach. Tak kontrastowego zestawienia kolor nie należy się bać, kuchnie amerykańskie przez to, że są duże i otwarte nie przytłaczają oryginalnym połączeniem barw.
Oprócz płytek ceramicznych we wnętrzach amerykańskich nie może też zabraknąć marmuru oraz naturalnego drewna. Te pierwsze stosowane są głównie jako blaty robocze, natomiast naturalne drewno to podstawowy budulec mebli kuchennych w stylu amerykańskim.
Sprzęt AGD rodem z Ameryki
W amerykańskim wystroju wnętrz dużą wagę przykłada się do sprzętu AGD. W kuchni w stylu amerykańskim obowiązkowo powinna stanąć czerwona lodówka o opływowym kształcie, kuchenka z piekarnikiem w stylu retro, mikrofalówka, toster i maszyna do robienia popcornu. W strefie zmywania dobrze jest zastosować duży zlewozmywak, najlepiej dwukomorowy z ociekaczem. Styliści polecają zlewy utrzymane w ciemnej tonacji i uzupełnione o baterie kuchenne retro. Warto również pamiętać, że w kuchni w stylu amerykańskim typowe jest stosowanie sprzętów AGD do zabudowy.
Meble kuchenne w stylu amerykańskim
Meble kuchenne w stylu amerykańskim to charakterystyczna i łatwa do rozpoznania zabudowa. Przede wszystkim chcąc utrzymać klimat dinerów, należy wybierać zabudowę sięgającą do samego sufity. Nada to nie tylko wnętrzu wyjątkowego klimat, ale i sprawia, że zyska się dużo miejsca do przechowywania. Oprócz tego w kuchni w stylu amerykańskim nie może zabraknąć stolika i czerwonej, skórzanej kanapy. Mała jadalnia, strefa śniadaniowa czy kącik jadalny powinny znajdować się bezpośrednio przy kuchni. W przypadku, gdy takie rozwiązania nie są możliwe ze względu na zbyt małą powierzchnię, stół można zastąpić wysokim barkiem. Wokół niego ustawia się hokery z czerwonymi siedziskami.
Styl amerykański: dodatki i akcesoria
Wnętrza amerykańskie lubią dodatki i dekoracje. Klimat amerykańskiego dineru do kuchni można wprowadzić, wieszając na ścianach ramki z grafikami np. z wizerunkiem popularnej zupy Campbell. Oprócz tego w kuchni w stylu amerykańskiej dobrze będą czuć się wszelkiego rodzaju dodatki w stylu retro i vintage.
Elegancka kuchnia amerykańska, czyli styl Hampton
Kuchnia w stylu amerykańskim to nie tylko ta inspirowana przydrożnymi dinerami. Drugą odmianą stylu amerykańskiego jest design Hampton. Elegancki, ponadczasowy i subtelny coraz częściej zagląda do kuchni. Kuchnie w stylu Hampton są to połączenie luzu, swobody i szykowności. O tym, jak urządzić wnętrza nawiązujące do marynistycznych klimatów, a przy tym nie stracić poczucia luksusu piszemy w naszym artykule: Kuchnia w stylu Hampton: jak zaaranżować?
Kuchnia w stylu amerykańskim zachowuje przytulny i rodzinny charakter. To ona stanowi serce domu, tutaj spędza się czas i integruje z rodziną. Urządzając ją, nie można o tym zapomnieć. Praktyczne rozwiązania powinny przynosić również komfort i wygodę.