Wiosna rozgościła się u nas na dobre, a wraz z nią w przyrodzie pojawiły się ponownie kwiaty i zioła. Choć jeszcze do niedawna rośliny w mieszkaniu zajmowały głównie pomieszczenia reprezentacyjne - dziś coraz częściej przyozdabiają kuchenne wnętrza. Kwiaty doskonale sprawdzają się zarówno w nowoczesnych, przestronnych i jasnych kuchniach, jak również w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Za każdym razem wprowadzając powiew optymizmu i świeżości. Podpowiadamy, jakie kwiaty pasują do kuchni.

Kwiaty doniczkowe do kuchni – jakie wybrać?

Kwiaty w kuchni to niewątpliwie jeden z najlepszych elementów dekoracyjnych. Będą one pasować zarówno do kuchni w stylu nowoczesnym, jak i skandynawskim czy retro. Aby jednak żywe rośliny odnalazły się w kuchennym klimacie, należy wybrać te odpowiednie oraz zapewnić im wystarczająco dużo miejsca. Kwiaty doniczkowe w kuchni  można  umieścić klasycznie na parapecie, ustawić na blacie, wyspie lub barku kuchennym, a nawet stworzyć specjalną przestrzeń dla kwiatów i ziół w kuchni. Donice z nimi można podwieszać u sufitu lub mocować do ściany. Wszystko zależy od metrażu kuchennego wnętrza oraz naszej pomysłowości.

Jakie kwiaty do kuchni – na co zwrócić uwagę wybierając zieleń do kuchni?

Szukając odpowiedzi na pytanie, jakie wybrać kwiaty do kuchni, przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z warunków panujących w tym pomieszczeniu. W kuchennych wnętrzach  stale unosi się wydobywająca się z gotowanych potraw para,, wydzielane są różnorodne zapachy, jest duża wilgoć oraz temperatura.  Sprawia to, że nie każda odmiana kwiatów nadaje się do hodowania w kuchni. Para wodna, wilgoć lub zapachy znacząco wpływają na wzrost roślin. Dlatego też ogrodnicy jako kwiaty do kuchni polecają głównie te, które wzrastają do góry. Idealnie sprawdzą się one w pomieszczeniach zamkniętych. Przykładami takich roślin są: sansewieria (tzw. żelazna roślina lub język teściowej), kliwia oraz dracena. Wybierając kwiaty do kuchni, można także postawić na rośliny światłolubne oraz odporne na wilgoć, takie jak: fikus, paproć, skrzydłokwiat lub pelargonia. Jako kwiaty na oknie sprawdzą się natomiast kaktusy, których hodowla nie jest trudna. Na blatach kuchennych lub na parapecie ustawić można także storczyki oraz fiołki afrykańskie.

Złym wyborem do kuchni są rośliny wiszące,  które szczególnie w małych wnętrzach mogą ograniczać miejsce i przeszkadzać w codziennych obowiązkach. Warto także unikać ustawiania w kuchni prymulki czy araukarii, czyli kwiatów lubiących chłód.

Jakie kwiaty do ciemnej kuchni, czyli rośliny lubiące półcień

W kuchni bez okna uprawa kwiatów jest trudniejsza. Wynika to z tego, że nie każda roślina poradzi sobie bez dostępu do naturalnego światła. Nie oznacza to jednak, że w ciemnej kuchni trzeba całkowicie zrezygnować z zieleni. Kwiaty do ciemnej  Do takiej kuchni należy wybrać te  , które dobrze radzą sobie cieniu lub półcieniu i nie potrzebują dużo światła. Takie wymagania spełniają paprocie, bluszcze, sanseweria, skrzydłokwiat, pierwiosnek, azalia, cissus, kliwia czy zamiokulkas. W ciemnych kuchniach trzeba natomiast zrezygnować z hodowli kaktusów i sukulentów.

Kwiaty na okno, kwiaty na ścianie, czyli gdzie powiesić rośliny w kuchni?

Wybierając rośliny do kuchni, trzeba pamiętać nie tylko o dobraniu ich odpowiedniego rodzaju, ale także i właściwym rozstawianiu donic. Te można ustawiać na parapecie czy blacie lub mocować na ścianie. Coraz modniejszym rozwiązaniem są  wiszące doniczki, które przyczepiane są do sufitu. Planując miejsce dla kwiatów w kuchni, trzeba pamiętać, aby dostosować je do indywidualnych preferencji roślin oraz dostępności kuchennego metrażu. Ważną zasadą jest też, aby nie stawiać kwiatów w pobliżu kuchenki. Wynika to z tego, że tłuszcze zapychają szparki oddechowe roślin.

Zioła do kuchni – co hodować w kuchennym zielniku?

Oprócz kwitnących kwiatów doniczkowych w kuchni hodować można również zioła. Spełniają one nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także i praktyczną. Wprowadzają do wnętrza piękny zapach (przez co nie ma potrzeby stosowania odświeżaczy powietrza), a także przydają się w czasie gotowania. Zielnik w kuchni nie wymaga dużego nakładu pracy i dużych umiejętności ogrodniczych, aby go uprawiać, wystarczy zakupić nasiona oraz doniczki.

To jakie zioła do kuchni się wybierze, powinno być podyktowane preferencjami kulinarnymi. Nie warto hodować tych, których nie będzie się wykorzystać podczas gotowania. Nie można także zapominać o warunkach hodowlanych, jakie należy spełnić, aby zioła mogły rosnąć. Zioła do jasnej kuchni z oknem to: majeranek, koper, bazylia, tymianek, oregano, rozmaryn. W kuchniach, w których panuje półcień lub cień, hodować można natomiast: miętę, kolendrę, czosnek niedźwiedzi, estragon oraz szałwię.

Zioła do kuchni – jak je hodować?

Zioła w kuchni można hodować w specjalnym zielniku lub też wykorzystać do tego tradycyjne donice. W tym celu koniecznie jest ustawienie doniczek na parapecie kuchennym lub blacie niedaleko okna, ewentualnie zamocowanie ich na ścianie. Na parapecie powinno umieścić się zioła, które do rozwoju potrzebują światła słonecznego, natomiast na ścianie te, którym zbyt intensywne słońce może poparzyć listki. Pojemniki, w których będzie się uprawiać zioła, nie mogą być zbyt głębokie - optymalne są te o głębokości 20 cm. Oprócz tego powinny mieć one dolne otwory o średnicy minimum 1 cm, które pozwolą na odprowadzenie nadmiaru wody. Kształt oraz materiał doniczki można dobrać do stylu kuchni. Opcji jest wiele, od pojemników ceramicznych lub glinianych, przez te z metalu i betonu, aż po kosze wiklinowe i drewniane skrzynki pasujące do kuchni rustykalnej.