Blaty to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Pełnią ważne funkcje, dlatego istotne jest, aby wykonane były z trwałego i solidnego materiału. Charakter powierzchni roboczej w kuchni, znacząco wpływa na estetykę pomieszczenia. Dzięki nim kuchnia może nabrać wyrazu i oryginalności. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki będzie najlepszy, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim opinie na temat blatów kamiennych, granitowych, marmurowych i tych z konglomeratu
Jaki blat kuchenny wybrać?
Wybierając blat kuchenny pod uwagę bierzemy nie tylko jego wygląd, ale także względy praktyczne.
Idealny blat powinien być odporny na wysokie temperatury, ścieranie, zaplamienia w trakcie gotowania i sprzątania, a także wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.
Cena w tym wypadku zależy głównie od materiału wykonania blatu.
Tanim kosztem kuchnie można wyposażyć w blaty laminowane, trzeba jednak pamiętać, że nie będą one zakupem na lata. Droższe, a przez to i bardziej wytrzymałe są blaty granitowe do kuchni lub te wykonane z marmuru.
Najtańszym rozwiązaniem są blaty laminowane. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać, że nie są one najtrwalsze. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań, znajdziemy znacznie bardziej odporne i długotrwałe materiały takie jak: granit i marmur.
Blaty kamienne w kuchni, czyli piękno i trwałość
Blaty kamienne coraz częściej goszczą w polskich kuchniach i powoli zastępują te drewniane i laminowane. Naturalny kamień jest nie tylko trwałym, ale także pięknym materiałem, który pasuje do każdej aranżacji. Blaty kamienne w kuchni sprawdzą się przy stylu klasycznym, minimalistycznym, nowoczesnym czy skandynawskim. Słowem – to bezpieczny wybór do każdej kuchni. Blat kamienny cechuje się wyjątkową trwałością, zatem posłuży Ci na lata. W zakresie kamiennych blatów do kuchni warto przede wszystkim przyjrzeć się tym wykonanym z granitu oraz marmuru.
Blaty granitowe do kuchni
Granit to materiał niezwykle trwały. Blaty z tego materiału wykonywane są z wykorzystywaniem dwóch różnych struktur: użylonej oraz ziarnistej. Struktura użylona blatów granitowych w kuchni wyróżnia się niecodziennymi motywami i wzorami, natomiast blaty ziarniste są bardziej jednolite, przy czym jednak różnią się do siebie wielkością wykorzystanych ziaren.
Do zalet obydwóch rodzajów blatów granitowych do kuchni zalicza się wytrzymałość. Mają opinię niemal niezniszczalnych. Nie straszne są im gorące garnki, zabrudzenia, czy uszkodzenia mechaniczne. Można na nich też kroić owoce i warzywa. Aby usunąć ewentualnie powstałe zarysowania na blatach granitowych, wystarczy tylko wypolerować powierzchnię.
Do zalet tego tego materiału można zaliczyć takie cechy jak,
- nie zmieniają wyglądu wraz z upływem czasu
- są łatwe do czyszczenia
- dają niepowtarzalny efekt wizualny.
Kamień występuje w różnych odcieniach. Stąd też bez problemu można kupić blat granitowy czarny, biały lub w innym odcieniu pasującym do całości aranżacji.
Blaty kuchenne granitowe — opinie, zalety i wady
Granitowe blaty kuchenne mają swoich zwolenników i przeciwników. Blaty kuchenne granitowe opinie zyskują również i negatywne[1] . Do minusów można zaliczyć wysoka cena i dużą waga, która stanowi trudność w trakcie transportu i montażu.
Dodatkowo osoby, które zdecydują się na blat granitowy biały lub też w innym jasnym odcieniu muszą pamiętać, aby chronić go przed poplamieniem mocno barwiącymi płynami np. czerwonym winem czy sokiem z czarnej porzeczki. Takie plamy są ciężko usuwalne i niekiedy nawet polerowanie nie pomaga. O blaty granitowe do kuchni należy też odpowiednio dbać. Zalecane jest wycieranie z nich nawet najmniejszych kropel wody, aby nie doprowadzić do osadzania się nieestetycznego kamienia.
Blat marmurowy do kuchni — czy warto?
Zastanawiając się, jaki blat kamienny wybrać warto również przeanalizować wady i zalety blatów z marmuru. W pierwszej kolejności, jako ich niezaprzeczalną zaletę wymienia się to, że blat marmurowy do kuchni jest niezwykle estetyczny. Ich cechą charakterystyczną jest piękne użylenie oraz koloryt.
Trzeba jednak przyznać, że argumentów przemawiających przeciwko nim jest o wiele więcej. Blat marmurowy do kuchni jest tym, który wykazuje bardzo dużą absorpcję cieczy. Sprawia to, że jest podatny na powstawanie plam i przebarwień. Oprócz tego materiał ten wykazuje większą ścieralność niż inne kamienie oraz częściej ulega zarysowaniom i uszkodzeniom mechanicznym. Negatywne cechy blatu z marmuru można zniwelować, dbając o regularną impregnację, jednak jest to zadanie dla fachowców i wymaga dodatkowych nakładów finansowych.
Blaty kuchenne z konglomeratu
Alternatywą dla blatów kamiennych w kuchni są te wykonane z konglomeratu. Produkowane są z naturalnego kruszywa kamiennego, które zespolone jest syntetycznymi żywicami. W sklepach znajdziemy blaty o strukturze drobno, średnio oraz gruboziarnistej. Swoim wyglądem przypominają blaty kuchenne kamienie, ale są mniej różnorodne. Podobnie jak ich kamienne odpowiedniki są niezwykle trwałe i wytrzymałe, a przy tym bardziej lekkie i elastyczne.
Blaty z konglomeratu można kleić bezspoinowo, nadawać im kształty oraz łączyć w niewidoczny sposób ze zlewozmywakami wykonanymi z tego samego tworzywa. Oprócz tego blaty są łatwe w czyszczeniu – większość zabrudzeń można zmyć przy użyciu wilgotnej gąbki i detergenty oraz w większości są odporne na działanie kwasów, płynów barwiących, octu itp.
Podobnie jak kamień wykazują małą nasiąkliwość i niskie właściwości ścierające.
Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do blatów granitowych do kuchni nie są oporne na wysokie temperatury – wytrzymują one od temperatury od -5 do 160 stopni Celsjusza, a dodatkowo pozostawione na nich długo substancje barwiące wnikają w strukturę i niszczą blat. Ich przeciwnicy zwracają też uwagę na cenę, która jest porównywana do blatów kamiennych.