Kuchenne akcesoria mają nie tylko uatrakcyjnić wygląd wnętrza, ale także i pomóc w codziennych pracach. Za jeden z najbardziej praktycznych kuchennych gadżetów uważany jest dozownik na płyn do mycia naczyń. Jest to niewielki sprzęt, który znacznie uatrakcyjnia strefę zmywania. W czym on może pomóc? Jakie zalety ma zlew wyposażony w dozownik?

Zlew z dozownikiem - zbędny gadżet?

Obecnie na rynku znajduje się wiele kuchennych gadżetów. Powstają one nie tylko po to, aby udekorować wnętrze, ale i ułatwić życie i wykonywanie prac w kuchennej przestrzeni. Przykładem takiego gadżetu jest dozownik na płyn do naczyń. Mimo jego niewielkich rozmiarów jest on niezwykle praktyczny i funkcjonalny. Pozwala na zorganizowanie strefy zmywania na nowo. Dozowniki na płyny do mycia naczyń występują w dwóch rodzajach.

Tradycyjnym rozwiązaniem jest butelka ceramiczna lub szklana z pompką. Jest on wolnostojący i można postawić go na lub obok zlewozmywaka. Dozowniki wolnostojące mogą być również częścią kuchennego organizera, który zawiera również gąbeczkę do mycia i szczotkę.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest natomiast dozownik zamontowany w zlewozmywaku. Jest to must-have nowoczesnej i wygodnej kuchni. Zlew z dozownikiem to nie tylko symbol praktycznej kuchni, ale tej estetycznej. Dozownik na płyny wygląda jak cienki kranik, który wystaje z obudowy zlewozmywaka. Aby na gąbeczkę nałożyć płyn, mydło czy inny detergent wystarczy, nacisnąć pompkę.

Zlew z dozownikiem na płyn – zalety

Zlew z dozownikiem to wygodne rozwiązanie dla każdej kuchni. Przede wszystkim pozwala wyeliminować nieestetyczne butelki po płynie do naczyń lub detergencie czyszczącym zlewozmywak. Zazwyczaj stawia się je w okolicach zlewu, na jego krawędziach. Te przewracają się, często są ubrudzone resztkami płynu, plastikowe butelki są też mało estetyczne. Elegancki dozownik rozwiązuje te problemy. Co więcej, w kwestii estetyki dozownik wbudowany w zlewozmywak może być ciekawym akcentem kolorystycznym w kuchni. Kolor dozownika można dostosować do odcienia zlewozmywaka lub też postawić na barwę kontrastującą. Pozostając jeszcze przy estetyce, warto wspomnieć, że dozownik wmontowany w zlew kuchenny jest praktycznie niewidoczny. Z obudowy zlewozmywaka wstaje tylko niewielki, cienki kranik – dozownik jest więc niemal całkowicie ukryty. Plusem jest również to, że nie zajmuje on cennej kuchennej przestrzeni.

Kolejna zaleta zlewozmywaka z dozownikiem na płyn to oszczędność i ekologiczność. Pompka wbudowana w dozownik pozwala zaaplikować dokładnie tyle płynu, ile potrzeba, aby umyć naczynia. Dzięki temu nie marnuje się detergentu. Dozownik eliminuje też problem rozlewania płynu na blat roboczy.

Czy zlew z dozownikiem płynu ma jakieś wady?

Wiele osób obawia się, że uzupełnianie płynu w zlewie ze wbudowanym dozownikiem będzie problematyczne. Napełnienie go postrzega jako główną wadę tego rozwiązania w kuchni. W przypadku produktów Primagran o tę wadę nie trzeba jednak się obawiać. Dolewanie płynu do ukrytego pod komorami zlewozmywaka dozownika jest banalnie proste. Płyn uzupełnia się od góry, nie trzeba więc za każdym razem odkręcać butelkę znajdującą się pod zlewem. Cały proces zajmuje zaledwie kilka chwil. Czy zatem zlew z dozownikiem ma wady? Jeśli wybierze się modele wykonane z dobrej jakości materiałów, z możliwością łatwego uzupełniania detergentów i sprawną pompką – nie. To małe akcesorium jest przykładem tego, że w kuchni faktycznie diabeł tkwi w szczegółach.