Aranżacja kuchni wymaga odpowiedniego rozplanowania i właściwego zagospodarowania przestrzeni. Jednymi z najważniejszych zasad, jakich trzeba przestrzegać, to zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami AGD. Odległości szczególnie ważne są w tzw. trójkącie roboczym. Wiele osób zastanawia się np. czy zlew blisko kuchenki jej nie uszkodzi i jaki dystans pozwoli na wygodną pracę. Zobacz, odpowiedzi na te pytania.

Czy można ustawić zlew blisko kuchenki?

Aranżując kuchnię, stawia się przede wszystkim na wygodę i komfort w domowych pracach. Stąd tak ważne jest m.in. miejsce montażu zlewu kuchennego. Wiele osób wybiera zamontowanie zlewozmywaka zaraz obok płyty grzewczej. Dzięki temu szybko (i bez brudzenia całej kuchni) można umieścić brudne naczynia w zlewozmywaku. Jednak przez wielu architektów zlew blisko kuchenki jest postrzegany jako rozwiązanie nie najlepsze. Bezpośrednie sąsiedztwo tych dwóch sprzętów może skutkować uszkodzeniem płyty, stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa komór zlewozmywaka, a dodatkowo wpływać na wygodę pracy w kuchni. 

Czy zlew może być koło kuchenki indukcyjnej?

Chcąc zamontować zlewozmywak blisko kuchenki, przede wszystkim pod uwagę należy wziąć jej typ. Jeśli postawi się na płytę indukcyjną, to takie sąsiedztwo nie powinno być dużym problemem - o ile obydwa sprzęty zamontuje się poprawnie. Zasady bezpieczeństwa nie określają precyzyjnie, jaki dystans ma dzielić zlew od płyty indukcyjnej. Z reguły nie zaleca się bezpośredniego sąsiedztwa tych sprzętów – najlepiej urządzenia rozdzielić niewielkim blatem. Nie jest ono jednak zupełnie niemożliwe. W przypadku poprawnego podłączenia kuchenki sąsiedztwo zlewu nie powinno stanowić problemu. Wynika to z tego, że indukcja nie wyrządzi dużej szkody komorom zlewozmywaka.  

Czy zlew może być koło kuchenki gazowej?

Dylematem wielu osób jest to, czy zlew może być zamontowany koło kuchenki gazowej. Takie połączenie jest bardziej problematyczne niż w przypadku indukcji. Przy jej montażu przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiednich odległościach między urządzeniem a szafką, ścianą czy oknem. W przypadku, gdy kuchenka gazowa ma stanąć w sąsiedztwie okna, zastosowanie mają przepisy prawa budowlanego. Zgodnie z nimi właściwa odległość wynosi 1,5 metra. Nie ma natomiast problemu, aby w bezpośrednim pobliżu płyty gazowej zamontować zmywarkę lub zlew. W przypadku zlewozmywaka rozwiązanie to jednak może okazać się mało praktyczne, a także niebezpieczne dla niego.

Zlew blisko kuchenki gazowej może sprawić, że na komory prysnąć może tłuszcz lub ześlizgnąć się garnek z palnika. W takiej sytuacji nawet najtrwalsze modele zlewozmywaków z takiego starcia mogą wyjść poszkodowane. Krople tłuszczu uszkodzić lub zaplamić mogą też naczynia suszące się na zlewozmywaku. Zlew zaraz obok kuchenki gazowej, to także niebezpieczeństwo dla niej. Na palniki może pryskać woda, a do garnka z zupą wpaść resztka piany z właśnie mytych naczyń. Mimo tych wad wiele osób decyduje się na montaż zlewu obok kuchenki. Wybierając to rozwiązanie, należy jednak pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i prawidłowej instalacji płyty gazowej.  

Czy zlewozmywak może uszkodzić płytę grzewczą?

To, czy zlew zamontowany blisko kuchenki może ją uszkodzić, zależy od kilku czynników, najważniejszym elementem jest tu poprawny montaż płyty grzewczej. Jeśli jest on prawidłowy, to szansa na powstanie zwarcia jest prawie zerowa. W przypadku, gdy instalacja kuchenki została wykonana nieprawidłowo, to taki ustawienie nie będzie bezpieczne i może doprowadzić do poważnych problemów z domową instalacją. Projektanci wnętrz radzą jednak, żeby zawsze postawić na rozwiązanie kompromisowe i sprzęty oddzielić nawet niewielkim kawałkiem blatu. Zyska się dzięki temu dodatkową przestrzeń roboczą, a przy tym ochroni kuchenkę przed uszkodzeniem.