W czasie gotowania czy zmywania komory mogą się pobrudzić. Pojawiają się na nich nieestetyczne zacieki, przebarwienia i plamy. Zlewozmywak nie wygląda wtedy dobrze. Zacieki na zlewie są efektem wylewania do niego barwiących napojów czy mycia w nim warzyw takich jak buraki. Czy istnieje skuteczny sposób, aby się ich pozbyć?

Zacieki na zlewie - jak im zapobiec?

Lepiej zapobiegać niż leczyć – chyba każdy zna to przysłowie. Dotyczy ono również zlewozmywaków, a dokładnie zacieków, jakie mogą pojawić się na jego komorach. Te najczęściej są wynikiem wylewania do zlewozmywaka takich napoi jak:

 • Czerwone wino,

 • Kawa,

 • Herbata,

 • Cola,

 • Soki warzywne.

Do powstania zacieków na zlewozmywaku doprowadzić może również pozostawianie w komorach resztek barwiących pokarmów, czyli:

 • Buraków

 • Truskawek,

 • Cytrusów,

 • Ciemnych owoców – maliny, jagody, borówki, jeżyny, granaty, winogrona,

 • Przyprawy takie jak curry, kurkuma, cynamon.

Aby uniknąć zacieków na zlewozmywaku, konieczne jest pamiętanie o właściwej pielęgnacji. Dbanie o zlewozmywaki granitowe nie jest zbyt skomplikowane. Wymaga jednak regularności, a także dostosowania pielęgnacji do rodzaju zabrudzenia, jakie się pojawia. W celu uniknięcia zacieków podstawowa zasada pielęgnacji jest prosta: po każdym użyciu zlewu należy dokładnie spłukać komory wodą, a potem przetrzeć gąbką nasączoną płynem do mycia naczyń. Resztki żywności należy usunąć z sitka odpływu oraz ociekacza. W ten sposób usunie się osad i zapobiegnie powstawaniu zacieków po barwiących napojach i produktach spożywczych. Po umyciu komór warto je jeszcze dodatkowo wytrzeć do sucha np. ręcznikiem papierowym czy ściereczką.

Bieżąca pielęgnacja i spłukiwanie komór zlewozmywaka granitowego zaraz po kontakcie z barwiącą substancją jest bardzo ważne. Pozwala uniknąć sytuacji, kiedy substancje te wnikają w strukturę kompozytu. Tych nieusuniętych od razu będzie się trudno pozbyć.

Jak zapobiec zaciekom na zlewie?

Problemem są również białe zacieki na zlewozmywaku. Powstają one w wyniku pojawiania się kamienia. Te usunąć można dzięki olejowaniu zlewu kuchennego. Olejowanie i impregnowanie zlewu w kuchni powinno się przeprowadzać raz na kilka dni – w zależności do potrzeb. Do olejowania można użyć zwykłego oleju jadalnego, który posiada się w swojej spiżarni. Do impregnowania Primagran poleca specjalny impregnat, który zawiera polimery. Wiążą się one z powierzchnią zlewozmywaka i tworzą hydrofobową warstwę ochronną, która chroni zlew przed zaciekami, plamami i brudem.

Na białe zacieki z kamienia polecane jest też czyszczenie komór roztworem z octem lub kwasem cytrynowym. W przypadku gdy wie się, że domowa woda jest w dużym stopniu zanieczyszczona związkami wapnia i żelaza, to dobrym rozwiązaniem będzie założenie odpowiedniego filtra w instalacji wodociągowej. Dzięki temu zminimalizuje się zacieki z kamienia. Filtr nie oznacza jednak, że można zrezygnować z pielęgnacji zlewozmywaka. Ta nadal jest konieczna. Usuwając zacieki z wapiennego osadu, należy:

 • Stosować tylko i wyłącznie środki chemiczne, które przeznaczone są do czyszczenia zlewozmywaków kompozytowych,

 • Używać impregnatów zabezpieczających zlewozmywak przed powstawaniem przebarwień,

 • Do czyszczenia używać tylko miękkich gąbek lub ściereczek,

 • Nie stosować mleczek czyszczących z granulkami polerującymi.

Jak doczyścić zacieki na zlewozmywaku?

Jeśli zacieki na zlewozmywaku już się pojawią, mycie wodą z płynem do naczyń nie wystarczy. W takiej sytuacji należy sięgnąć po bardziej zaawansowane rozwiązania. Aby doczyścić zacieki, należy do komór zlewozmywaka nalać gorącej wody rozpuścić w niej kilka łyżek proszku do prania (ewentualnie rozpuścić w wodzie tabletkę do zmywarki). Mieszankę zostawia się na kilka godzin (najlepiej na noc), wypuścić wodę i umyć zlew mleczkiem. Jeśli zacieki nadal nie znikną, czynność warto powtórzyć kilka razy. Proszek do prania zmiękcza wodę oraz osad wapienny, a substancje aktywne z roztworu pomogą usunąć zacieki, brud i plamy z komór zlewozmywaka granitowego.

W usunięciu zacieków pomogą także specjalne mleczka lub własnoręcznie zrobiona pasta z sody oczyszczonej i wody. Detergenty te świetnie sprawdzają się przy trudniejszych plamach. Należy nimi czyścić komory zlewozmywaka punktowo – w miejscu, gdzie zaciek jest widoczny.

Zacieków na zlewozmywaku nie powinno się natomiast usuwać za pomocą detergentów takich jak chlorowe wybielacze, środki do czyszczenia WC czy preparatów do udrażniania rur. Stosowanie ich jest niebezpieczne dla powłok granitowego zlewozmywaka. Nie tylko nie usuwają one brudu czy zacieków, ale uszkadzają powierzchnie komór. Ta uszkodzona będzie natomiast bardziej podatna na zanieczyszczenia.